Zagraniczny exodus młodych Polaków trwa

Coraz więcej Polaków, w tym mieszkańców Podkarpacia, decyduje się na życie poza granicami naszego kraju. Fot. Wit Hadło
Coraz więcej Polaków, w tym mieszkańców Podkarpacia, decyduje się na życie poza granicami naszego kraju. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Tylko w 2011 roku za granicę wyjechało tylu mieszkańców Podkarpacia, ilu liczy sobie Rzeszów.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane, z których wynika, że z roku na rok rośnie liczba mieszkańców Polski przebywających czasowo za granicą. W 2012 roku za granicą przebywało ponad 2 130 tys. Polaków, a to mniej więcej tylu, ilu jest mieszkańców naszego województwa.

Jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego, w 2002 roku z kraju wyjechało 786 tys. osób. Rok później ta liczba wzrosła do miliona. W 2011 roku za granicą czasowo przebywało już 2 060 tys. Polaków, ale już w 2012 roku było to 2 130 tys. osób. W naszym województwie sytuacja wygląda podobnie. W 2012 roku aż 178 592 osób z Podkarpacia przebywało czasowo za granicą. To tak, jakby w jednym roku za granicę wyjechali wszyscy mieszkańcy Rzeszowa.

Trzeba zaznaczyć, że przez osoby przebywające czasowo za granicą należy rozumieć takie osoby, które przebywają poza krajem (często nawet przez wiele lat), ale nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę. Choć spora część z nich nie zamierza już wracać do kraju i rozpoczęła życie poza granicami, to jednak większość co jakiś czas na pewien okres wraca do ojczyzny. Wciąż jest szansa, żeby tych Polaków ściągnąć do kraju na stałe, ale rząd musiałby wyjść im naprzeciw, rozwiązując problemy z miejscami pracy, możliwością zamieszkania i utrzymania się.

Będzie gorzej
Eksperci zgodnie twierdzą, że im dłużej Polak jest za granicą, poznaje język, kulturę, tym trudniej będzie mu wrócić do kraju, w którym sytuacja gospodarcza wciąż się pogarsza. Chętnych do wyjazdu za granicę jest coraz więcej.

Jak twierdzi Wojciech Woś, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, bardzo często zdarza się, że przychodzą osoby, które już za granicą pracowały. Wciąż jest ogromne zainteresowanie wyjazdami. Ludzie pytając o pracę, często szukają czegokolwiek, bo wiedzą, że nawet za sprzątanie dostaną więcej tam niż za prestiżową pracę na Podkarpaciu, gdzie średnie zarobki są daleko za krajowymi.

Dokąd wyjeżdżamy
Z danych GUS wynika, że zdecydowana większość emigrantów wybiera kraje Europy. Właśnie tam przebywa ponad 130 tysięcy osób z Podkarpacia. Najwięcej wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Tylko w 2011 roku emigrowało tam ponad 50 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Kolejnym krajem najczęściej wybieranym są Stany Zjednoczone Ameryki. Prawie 41 tysięcy osób wyjeżdża właśnie tam na stały pobyt powyżej 3 miesięcy. Do Francji emigrowało 16,5 tysiąca osób z województwa podkarpackiego, 14 602 osoby wyjechały w 2011 roku do Włoch, a do Niemiec 11 415 osób. Najmniej osób wyjechało do Ameryki Południowej. Na tak daleką podróż zdecydowało się 97 osób.

Blanka Szlachcińska

Komentarzcypryś
Jerzy Cypryś, Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy ds. Europejskiego Funduszu Społecznego:
– Ludzie emigrują głównie za pracą, w poszukiwaniu życiowej stabilizacji. To jest właśnie efekt takiej, a nie innej polityki gospodarczej i społecznej, która zwłaszcza osobom młodym nie daje poczucia bezpieczeństwa w naszym kraju. Często rozmawiam i koresponduję z moimi uczniami, którzy są teraz za granicą. Uderza mnie ich poczucie bezpieczeństwa, jakie czują w innym kraju. Jakie mogą być skutki masowych emigracji? Tragiczne. Największym kapitałem każdego społeczeństwa są właśnie ludzie i żaden mądry kraj nie powinien pozbywać się swojej inteligencji. Kiedy spotykamy się z zagranicznymi maszynami i urządzeniami, to nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przy wielu z nich jest myśl jakiegoś Polaka. Niektórzy twierdzą, że gdyby te dwa miliony emigrantów wróciło teraz do kraju, to dołączyliby do grona osób bezrobotnych. Jednak w ogromnej większości są to zaradne i przedsiębiorcze osoby, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na Polskę. Ci ludzie mogliby tworzyć miejsca pracy i pchnąć gospodarkę, żeby rozwijała się bardziej intensywnie. Lecz do tego jest potrzebna mądra polityka państwa, której brak. Ktoś powiedział że państwo powinno się “nauczyć jeść małą łyżeczką”. Wysokie koszty pracy, brak współpracy i nakładów na prace wdrożeniowe, a nade wszystko brak stabilizacji prawnej i fiskalnej powoduje, że wrodzona przedsiębiorczość Polaków nie może się rozwijać w kraju. W rozmowach z tymi, którym udało się osiągnąć pewien sukces, widać, jak wielkim kosztem to uczynili. Bo zamiast skupić się na swojej firmie, część energii musieli przeznaczyć na państwo i jego instytucje. Ale kiedy się wyprzedaje majątek narodowy, niszczy zakłady produkcyjno-usługowe, a państwo pozbywa się wielu zadań, do których zostało powołane, to nie dziwmy się, że młodzi wykształceni szukają możliwości samorealizacji w innych krajach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
były rolnik
były rolnik
6 lat temu

syty głodnego nie zrozumie ,wyjechałem w 2006 r.anglja. co roku jade do polski na krutki urlop ,widze dokładnie jak to tam wygląda ktoś naprawde się postarał żeby zuborzyc polaków do tego stopnia ,ktoś uruchomił maszynkę która się sama nakręca i pozbawia polaków wszystkiego co mieli ,nie znam się na psychologji ale i w tej dziedzinie są specjaliści na świecie którzy potrafią stworzyc schemat co rozwali na łopatki cały kraj ,za czasów leszka milera rozleciał się przemysł lekki w polsce i to wcale nie dlatego że nie był potrzeby czy opłacalny , dlatego że byliśmy konkurencją dla państw zachodnich naczele z… Czytaj więcej »

tomek
tomek
7 lat temu

skończyłem studia 5 lat temu w pl. szukałem roboty rok. musiałem zostawić rodzinę żona, dwójka dzieci i jeżdżę za granicę. jeb…… wszystkich z sejmu. NIE CHODZĘ NA WYBORY. popaprańcy jeb……

michal
michal
7 lat temu

Ja wyjechalem do usa 2 lata temu, nie bylo lekko na poczatku ale teraz nie zaluje tej decyzji, poprostu nie wyobrazam sobie zycia w polsce w takiej marnocie w jakiej zylem tam 30 lat (chociaz zarabialem jak na warunki rzeszow przyzwoicie bo 2 tysie na reke). Tu wyciagam 4 tysie $ na miesiac, fakt zycie tez tu juz nie jest tanie .wynajac mieszkanie 1000$, zywnosc ok.3 razy drozsza niz w polsce. Ale za to paliwo prawie 3 razy tansze, ubrania I to firmowe za darmoche,elektronika tansza niz u nas. No I samochod nowka na kredyt prawdziwe 0% na piec lat,… Czytaj więcej »

tomek
tomek
7 lat temu

praca w polsce, po co skoro wszyscy calymi pokoleniami szukaja pracy I siedza na bezrobociu, ot to nasza polska mysl kapitalistyczna

anonim
anonim
7 lat temu

Na Podkarpaciu to w większości rządzą ludzie z PiS i dlatego stad tak masowo młodzi wyjeżdzają

wow
wow
7 lat temu

aby żyło się lepiej!!!!!!

Yoda
Yoda
7 lat temu

Co to jest Polska ? – bieda z nędzą i jeden wielki burdel, głodowe zarobki i emerytury, służba zdrowia dobija zamiast leczyć, edukacja dno i porosty, i tak można wymieniać w nieskończoność. Proponuje zaorać ten kraj i posadzić las – będzie większy pożytek. Polska to nie jest normalne miejsce do życia, to jest jeden wielki BURDEL ! Lepiej to już było, Polska = równia pochyła w samo gówno.

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
7 lat temu

i maja racje ze wyjezdzaja. a co w tym grajdole zwanym polska jest dobre?

Ania
Ania
7 lat temu

Donald POzbył się 2 milony Polaków bez ani jednego wystrzału .

robol bez domu
robol bez domu
7 lat temu
Reply to  Ania

To KARTOFEL wygonil pierwsze 2 miliony na emigracje.

Kolo
Kolo
7 lat temu

Praca ?? To jest wyzysk. Na każdym kroku słychać że na twoje miejsce jest 200 podań. To jak się może coś zmienić ? Jak tu nie wyjechać ?

janusz
janusz
7 lat temu
Reply to  Kolo

do not worry , , przyjdzie po wyborach kaczor ,.z kraju spier……i dalsze 3 mln dusz

jarek
jarek
7 lat temu

praca może i jest ale powiedzcie mi za jakie pieniadze . za 1500 człowiek sie nie utrzyma. Zarobki mamy Polskie a ceny niemieckie. Niemiec zarobi 1500 Euro , amerykanin 1500 dolarów ale za 100 euro/dolarow zrobi konkretne zakupy a u nas za 100 zl co można kupić ! wielkie G… ! Ceny w niemczech czy usa sa takie same jak w Polsce ale po przeliczeniu czyli tam kosztuja 3-4 razy taniej ! I nie zanosi się zeby było lepiej ! Barany w tv mówią ilu to milionerów nie jest na podkarpaciu po co to ? a wlasnie po to zebys… Czytaj więcej »

były rolnik
były rolnik
6 lat temu
Reply to  jarek

tak jest

paweł
paweł
7 lat temu

A jest tu praca ?????