Zagroda żubrów przeżywa prawdziwe oblężenie

W zagrodzie w Mucznem przebywa obecnie 12 żubrów. Fot. Archiwum
W zagrodzie w Mucznem przebywa obecnie 12 żubrów. Fot. Archiwum

BIESZCZADY. Rok 2013 na Podkarpaciu obchodzony jest jako Karpacki Rok Żubra.

Jak się okazuje, pokazowa zagroda żubrów w Mucznem prowadzona przez Nadleśnictwo Stuposiany cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. – W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 40 tysięcy osób, zaś w tym roku licznik zanotował już prawie 57 tysięcy wchodzących – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

– Obserwując licznie przyjeżdżające tu wycieczki szkolne, niemal z pewnością możemy powiedzieć, że w tym roku zagrodę odwiedzi 100-tysięczny turysta – mówi nadleśniczy Jan Mazur. – To pokazuje, jak bardzo potrzebne są tego typu atrakcje w naszych górach i jak wielkie są oczekiwania społeczne dot. udostępniania przyrodniczych atrakcji szerszym kręgom.

Wkrótce minie 50 lat od momentu, gdy w Nadleśnictwie Stuposiany pojawiały się pierwsze żubry. O tym wydarzeniu przypomina kronika prowadzona przez leśników w latach 60. XX w.: „…. przyjazd żubrów z Pszczyny i Niepołomic awizowano na 30 października 1963 roku. Nadleśnictwo przygotowało do dalszego transportu żubrów trzy sanie żelazne wraz z ciągnikami gąsienicowymi do zrywki drewna, które oczekiwały w przewidywanym miejscu przeładunku w Bereżkach k. szosy asfaltowej, po drugiej stronie Wołosatego. W dniu 30 października 1963 roku o godzinie 5 przybyły samochody i skrzynie z żubrami – z Pszczyny 2 sztuki i z Niepołomic 3 sztuki. Przeładowanie nastąpiło dość sprawnie, jak i sam transport do zagrody ciągnikami gąsienicowymi również.”

Wstęp do zagrody dla osób postronnych był jednak wówczas surowo wzbroniony. Dopiero od roku można żubra oglądać z bliska.

Łączna liczba żubrów na terenie Polski, Ukrainy, Rumunii i Słowacji przekracza 450 osobników.

wz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Jeśli ktoś z czasów lat 1977-79 jest nadal w Mucznym ( Kazimierzowo) prosiłbym o danie swojego namiaru. Właśnie w tym czasie nieopodal Lutowisk hasały sobie piękne stada żubrów , a zajadać mięso z nich można było po odstrzale dewizowców w samym Mucznym. Fakt, że teren piękny nie tylko dla samych żubrów .