- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Zainaugurowano rok Jana Słomki

Zofia Słomka (druga od lewej) i dr Janusz Kubicz, prawnuk słynnego wójta. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Mija 100 lat od wydania “Pamiętników Włościanina”, stanowiących kronikarski zapis dziejów miasta.

Kilka dni temu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu zainaugurowano rok Jana Słomki. Na uroczystość przybyli potomkowie charyzmatycznego wójta.
Rok 2012 zawiera aż trzy rocznice związane z jednym z najznamienitszych mieszkańców Tarnobrzega.

– W tym roku przypada 170-ta rocznica urodzin Jana Słomki, 80-ta rocznica jego śmierci, jak również okrągłe stulecie pierwszego wydania “Pamiętników Włościanina”-  dzieła, dzięki któremu Jan Słomka zaistniał nie tylko jako niezwykły wójt Dzikowa, ale także jako literat i na stałe znalazł miejsce w polskiej literaturze – mówił podczas uroczystości prezydent miasta Norbert Mastalerz.

Podczas inauguracji można było zobaczyć liczące już 100 lat pierwsze wydanie dzieła wójta z Dzikowa.

Przypomnijmy, Jan Słomka żył w latach 1842 – 1932. Był chłopskim działaczem społecznym i gospodarczym w Galicji, inicjatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć mających na celu podniesienie poziomu życia chłopów, na przełomie XIX i XX wieku, a także w ciągu przeszło 40 lat pełnił funkcję wójta Dzikowa. W 1929 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Wśród przybyłych na inaugurację jego roku gości znaleźli się przedstawiciele rodziny, między innymi żona wnuka Jana Słomki – pani Zofia, oraz jego prawnukowi pani Jolanta Kret i dr Janusz Kubicz.

Małgorzata Rokoszewska