Zainteresowanie pracą w Niemczech jest niewielkie

Z Podkarpacia do pracy w Niemczech wyjechało niewiele osób, choć przed 1 maja wydawało się, że naszych zachodnich sąsiadów zaleje fala mieszkańców naszego regionu szukających zatrudnienia.

PODKARPACIE. Nie ma dokładnych danych ile osób z naszego regionu wyjechało za pracą za naszą zachodnią granicą.

Po otwarciu od 1 maja rynku pracy w Niemczech nie odnotowano szturmu Polaków do tego kraju. Tylko 15 tysięcy naszych rodaków znalazło tam zatrudnienie. Również z Podkarpacia niewiele osób wyjechało za naszą zachodnią granicę.

Niemieckie Ministerstwo Pracy szacowało, że w ciągu trzech lat w ich kraju znajdzie zatrudnienie około 400 tys. osób. Już wiadomo, że aż tyle osób nie będzie tam pracowało.

Tylko w czerwcu zgłosiło się do pracy 4 tysięcy osób, a od początku maja do dzisiaj łącznie wyjechało tam 15 tysięcy osób. Zdaniem niemieckich ekspertów rynku pracy, Niemcy za późno zaczęli legalnie zatrudniać Polaków. Nasi rodacy już wcześniej wybrali inny kierunek: Anglię i Irlandię, dlatego małe jest zainteresowanie wyjazdem za zachodnią granicę.

- Spodziewaliśmy się większej liczby ofert z Niemiec. Nie było ich wiele przed 1 maja, a i teraz nie jest ich dużo – poinformowała Marta Russek z europejskiego pośrednictwa pracy Eures w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. – Zresztą mieszkańcy Podkarpacia pytają o pracę sezonową, przy zbieraniu ogórków, czy szparagów, a takich ofert nie posiadamy. Mamy tylko oferty o stałym zatrudnieniu. Do pracy w Niemczech wyjechało niewielu mieszkańców Podkarpacia, choć nie mamy danych ile osób tam wyjechało w poszukiwaniu pracy.

Niemcy oczekiwali więc i nadal oczekują, że przyjedzie do nich wiele osób, zaoferowali ogromną liczbę miejsc pracy, a okazało się, że nasi rodacy sami wycofywali się. Powodem jest to, że tamtejsi pracodawcy, według Polaków, przedstawiali im wygórowane wymogi, które nie zawsze mogli wypełnić.

Mariusz Andres

do “Zainteresowanie pracą w Niemczech jest niewielkie”

  1. roman

    pani zofio- dzisiaj jak i od 1945 roku liczy sie tylko układ- kontakty- znajomosci- poparcie -itp. musi pani wejsc w ta pajeczyne inaczej nic pani nie wskura- a niemcy mysleli ze chapna nowa fale niewolników za kilka euro do roboty i sie rozczarowali-chytry dwa razy traci – nie.

  2. Zofia

    Ja można wyrobiść sobie znajomości w Urzdzie Miasta Rzeszowa aby zostań zatrudnionym w konkursie na pracownika tego urzendu bo przeprowadzane konkursy w tym urzedzie są ustawiane i przeprowadzana procedura „nabór otwarty i konkurencyjny”
    ‚to jawna kpina z uczciwych ludzi poszukujących pracy

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.