Zakaz palenia “pod parasolkami” coraz bardziej realny

- Pierwotnym prawem każdego człowieka jest prawo do czystego powietrza - mówi poseł PO, Jacek Żalek, który pracuje nad projektem zakazu palenia w ogródkach gastronomicznych.

PODKARPACIE, KRAJ. Całkowity zakaz palenia w ogródkach piwnych, na ulicach i w mieszkaniach – tego chce poseł PO, Jacek Żalek.

Poseł PO, Jacek Żalek, zapowiada, że po wakacjach parlamentarnych zgłosi projekt zakazujący palenia w ogródkach gastronomicznych, zwanych popularnie “parasolkami”.  – To będzie propozycja rozszerzenia dotychczas obowiązującego zakazu palenia w miejscach publicznych – mówi.

– Kultura osób palących pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego ktoś ma wdychać dym papierosowy, zamiast spokojnie posiedzieć z rodziną czy przyjaciółmi? – wyjaśnia poseł, który nie ukrywa, że czasem też sięga po papierosa.

Jacek Żalek zdaje się zainspirował pomysłem naszych rzeszowskich radnych klubu PiS, którzy to niedawno walczyli o wprowadzenie zakazu palenia w ogródkach gastronomicznych. Nie udało się im jednak zyskać wystarczającego poparcia i projekt przepadł. Czy poseł PO nie obawia się, że i jego propozycja skończy się fiaskiem? – Myślę, że projekt ma szansę zyskać poparcie – mówi stanowczo Jacek Żalek. Warto w tym miejscu dodać, że projekt posła będzie szerszy, ponieważ chciałby, aby zakaz dotyczył także palenia na ulicach i… we własnych mieszkaniach.

Prawo do czystego powietrza
Poseł tłumaczy, że skoro właściciel psa musi sprzątać po swoim pupilu, jeśli ten “narobi” na chodniku, po to, żeby ktoś w to nie wdepnął, to tak samo, niech palący nie zatruwają innym życia. – Pierwotnym prawem każdego człowieka, jest prawo do czystego powietrza – dodaje. Podkreśla jednak, że obawy osób prowadzących działalność gospodarczą są bezzasadne, bowiem już przed wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych pojawiały się głosy sprzeciwu. – Argumentem było to, że przedsiębiorcy zaczną tracić klientów, a tak się nie stało – zapewnia.

Projekt ma zostać przygotowany na wrzesień.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ebi
Ebi
8 lat temu

Gratuluję.
Myślisz, że masz wolność wyboru… tak?
I że palenie jest niezdrowe, tak?
Zajmij się k***a w pierwszej kolejności zanieczyszczeniem środowiska, korupcją w rządzie i nieudolością władzy.
Zakaz palenia w domu byłby skrajną dyskryminacją, to byłoby chore.
Zakaz palenia w restauracji? Ok. W klubach? Ok. W w niektórych barach BEZ wydzielonej strefy dla palących powinno być to jednak możliwe… Większość chodzących tam osób jednak pali i zdaję sobie sprawę z tego, co może tam spotkać.

Joanna
Joanna
8 lat temu

Wreszcie ktoś nie obawia się tytoniowego lobby oraz tych wyborców, którzy żywią mózgi nikotyną. Mało kto ma w tym kraju odwagę powiedzieć, że NIEPALĄCY NIE CHCĄ ŻYĆ W SMRODZIE, A MUSZĄ. Na ulicy, na klatce bloku, we własnym mieszkaniu. Od 2010 mogę wreszcie wyjść do restauracji nie ryzykując, że jakiś cham po obiedzie poczuje bezwzględny przymus zapalenia. Stać mnie, więc chodzę – przed 2010 tylko do kilku ‚odważnych’ lokali dla niepalących, a teraz chodzę tam, gdzie mam ochotę. Och, po tylu latach ktoś mi dał wreszcie wolność wyboru restauracji, gdzie chcę zjeść obiad…. Pani Pośle, wiele osób trzyma kciuki za… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
8 lat temu

Są różne problemy wystepujące w Polsce i w Europie dotyczące też niezdrowej żywności, często też zanieczyszczenia środowiska ogromne zróżnicowanie dochdów w Polsce i bezrobocie. Ten problem jest też ogromny szczególnie w naszym kraju. Oprócz różnych objawów chamstwa i prymitywizmu np. takich jak wulgaryzm powinien być zwalczany. Człowiek powinien mieć prawo normalnie spacerować po mieście, jeźdić rowerem nie musząc wdychać drażniącego dymu. Ludzie mają prawo do normalności chociażby nie było jej na papierze w posttaci zapisów prawnych i nie była egzekwowana

better dead than red
better dead than red
8 lat temu

a kiedy pojawi sie zakaz obiecywania Polakom gruszek na wierzbie i niedotrzymywania obietnic przez was rzadzacych??? Kiedy bedzie zakaz zadluznia kraju, sprzedawania ziemi polskiej i firm polskich obcokrajowcom za grosze????Kiedy kur..a uswiadomicie sobie ze nadejdzie czas kiedy narod was oceni z waszej zabawy w rzadzenie i kpienie z ludzi a wtedy zadne kryjowki i pieniadze wam nie pomoga bo sprawiedliwosc was wszedzie siegnie.

jerry
jerry
8 lat temu

na dworcu pkp przejazdy na perony by sie przydaly a tak to walizy na plery

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no proszę to nie tak ten pan może chciał zaistnieć medialnie bo do tej pory nic- ale palenie to choroba cywilizacyjna wg.WHO to palenie tytoniu w roku 2002 było odpowiedzialne za 55 % zgonów- Polska zajmuje 9 miejsce w UNI w 2006 deklarowało że pali codziennie 23% pań i 37% panów- i wracając do meritum dlaczego ja mam wtychać ten trujący dym który ma 40 czynników rakotwórczych/ powoduje problemy z układem oddechowym/ nieżyt nosa/zapalenie zatok/ zmiany biochemiczne płynów ustrojowych/ powoduje choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe-nie ma się co dziwić że ci co palą robią rwetes- jak nikotyna działa w… Czytaj więcej »

berek74
berek74
8 lat temu

juz widze zakaz palenia w mieszkaniu hehehehe – komedia

adam
adam
8 lat temu

widac ajak bardzo sie nudza, czy naprawde te darmozjady nie maja nic waznego do roboty?

VV
VV
8 lat temu

pierwotnym prawem kazdego czlowieka jest prawo do szeroko rozumianej wolnosci.sam nie pale ale ten zalosny czlowieczek na zdjeciu najwyrazniej czegos nie rozumie, robiac z siebie idiote.

gosia
gosia
8 lat temu

pozniej beda plakac ze wplywy do budzetu sie zmniejszaja, podniosa akcyze i ludzie sie na ruski fajki przezuca

darek
darek
8 lat temu

Panowie do roboty zostawcie głupoty

Czytelnik
Czytelnik
8 lat temu

Najpierw niech zabiorą sie do roboty za bardziej poważne sprawy w naszym kraju i regionie a nie zajmują się bzdurami . Zabronić to powinni sami sobie nas oszukiwać na każdym kroku!

realista
realista
8 lat temu
Reply to  Czytelnik

Jeśli trucie innych (wbrew ich woli) Twoim zdaniem jest bzdurą, to Ty moim zdaniem jesteś (pomimo XXIw) zacofany i niereformowalny jełop.