Zakaz palenia pod “parasolkami” zyskuje zwolenników

- Ja rozumiem, żę komuś może przeszkadzać dym, ale palący powinni mieć wtedy osobną strefę - przekonuje pan Robert (palacz). Pan Jacek, choć, jak twierdzi, sąsiedztwo osób palących mu nie przeszkadza, jest jednak za wprowadzeniem zakazu palenia. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Jeśli nie wprowadzimy zakazu palenia teraz, to za miesiąc, za pół roku, albo za rok. To europejski trend – mówił Robert Kultys.

– Obrońcy palenia w miejscach publicznych nie przedstawiają żadnych logicznych argumentów. Mówią, że to ograniczenia ich prawa do wolności, ale to oznacza, że paląc szkodzą innym – mówił radny miasta Rzeszowa, Robert Kultys na czwartkowej konferencji w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która została poświęcona inicjatywie wprowadzenia strefy wolnej od dymu w rzeszowskich ogródkach gastronomicznych.

– Nie zamierzamy dławić wolności, ale dbać o zdrowie – kontynuował. – To jest inicjatywa PiS, ale nie traktujemy tego jako inicjatywy partyjnej – dodaje Kultys.
Swoje poparcie dla wprowadzenia zakazu palenia na ogródkach gastronomicznych wyraziło wielu specjalistów. – Będę wspierać każdą inicjatywę, która będzie realizowała ustawę zakazującą palenia w miejscach publicznych – mówił Szczepan Jędral, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

– Osoby palące mają od 10 do 40 razy większe ryzyko zachorowania. Ale dlaczego mam ponieść ryzyko, jeśli siedzę w złym miejscu pod “parasolkami? – mówił dr n. med. Jan Gawełko, Wojewódzki Konsultant ds. Radioterapii Onkologicznej.

Szanse duże?
Jakie są szanse na wprowadzenie tego zakazu? Przypomnijmy, że na ostatniej sesji rady miasta Rzeszowa, miała mieć miejsce dyskusja na ten temat, jednak radni zadecydowali, że do niej nie dojdzie. Na wtorkowej sesji projekt ma się pojawić ponownie. – Radni bardzo się wahają, część jest za, cześć przeciw. Przeciwni są głównie ci którzy palą – mówił Robert Kultys. A co z restauratorami? Czy protestują? – Pojedynczy restauratorzy są przeciwni, ale sprzeciw nie jest tak widoczny, bo rok temu wprowadzony został zakaz palenia. Wbrew ich obawom, dochody nie spadły – dodaje.

“Za” są też palący
Dominika Kawalec ze Stowarzyszenia MANKO, wyliczała, że co roku 70 tys. Polaków umiera z powodu palenia, a wśród niepalących liczba zgonów wynosi 8 tys. – Jest to 12 razy więcej niż śmiertelność w wypadkach drogowych – mówiła.

“Za” są nie tylko osoby niepalące. Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie MANKO wynika, że 68 proc. palących i 84 proc. niepalących wyraża się pozytywnie na wprowadzenie zakazu palenia. – Oznacza to, że świadomość palących osób na temat zagrożenia, jakie powodują jest duża – dodaje Dominika Kawalec.

***
Niebawem przekonamy się, czy radni są w stanie walczyć w ramach, bądź co bądź. słusznej idei, czy jedynie między sobą. Być może jakaś decyzja zapadnie już we wtorek.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek
wojtek
8 lat temu

popieram zakaz palenia w ogródkach , to także miejsce publiczne i nie każdemu może odpowiadać smród papierosowego „dymka”

mozambik
mozambik
8 lat temu

JAk PIS wygra wybory zakaze sprzedazy papierosów i ogłosi prohibicję i za wsdzystko będzie się iść do więzienia – nareszcie metroseksualisci którym przeszkadza nawet zapach dymu papierosowego będą zachwyceni :- ) Wam juz ludzie mózgi gniją od ołowiu jakim trują was z kazdej strony i teraz przeszkadza wam zapach papierosów :-) ? Wam nie przeszkadza ale zawsze można dop…ić bliźniemu a to jest dla was największa radość

Alwe
Alwe
8 lat temu
Reply to  mozambik

Mozambik spokojnie PiS już rządził i za jego czasów papierosy były tańsze, a i nie wprowadzał takich zmain jak ty piszesz! Mało tego inicjatywa słuszna niezaleznie od partii. Jak ktoś się chce truć to na własne życzenie a nie innych…

EFA
EFA
8 lat temu
Reply to  mozambik

BRAK INTELIGENCJI NIE BOLI.!!!!
MAM SZCZERĄ NADZIEJĘ ,ŻE PIS WYGRA I WSZYSTKO SIĘ W NASZYM PAŃSTWIE UNORMUJE

mm
mm
8 lat temu

Popieram!!!!! Przykład? proszę bardzo. Niedawno wybrałam się razem z synkiem i mężem na lody do jednej z ulubionych cukierni na ul. 3-go Maja. Po zajęciu miejsc na zewn. (do wyboru 5-6 stolików) w powietrzu coś zaczęło cuchnąć. Jak się okazało przy jednym stoliku zasiadał jakiś wystrojony pajac płci męskiej, który delektował się cygarem!!! Powietrze stało się nie do wytrzymania, kiedy jeden z klientów- siedzący najbliżej smrodu- zwrócił mu uwagę usłyszał: że może się wynieść jak mu nie pasuje. Podkreślam że był jedynym, który zatruwał całej reszcie powietrze. Jeśli tak ma wyglądać „prawo do wolności” to ja się pytam: o czyjej… Czytaj więcej »

Waldi
Waldi
8 lat temu

Jestem za. Nie da się posiedzieć jak ktoś Ci smrodzi pod nosem tymi petam.