Zakażą palenia pod “parasolkami” w rynku?

To, czy już wkrótce puszczenie dymka pod “parasolkami” w rynku będzie zakazane, okaże się już jutro. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Decyzję w tej sprawie radni podejmą już jutro.

Już w ten wtorek radni będą głosować nad pomysłem PiS, by rynek stał się strefą wolną od dymu. Zdania mieszkańców w tej sprawie są podzielone, a co na ten temat sądzą sami radni, od których zdania będzie zależało to, czy uchwała wejdzie w życie czy nie? Okazuje się, że również wśród nich są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy uchwały.

Projekt uchwały autorstwa trzech radnych PiS wzbudził wiele kontrowersji. – Rynek to wolna przestrzeń, skąd jeszcze nas wyrzucicie? – denerwują się palacze. Z kolei osoby niepalące przyklaskują pomysłowi podnosząc argument, że “za czyje grzechy mają być podtruwani w miejscu, gdzie chcą wypocząć?”. A jak z pomysłu tłumaczy się jego twórca? – Nie chciałbym, żeby projekt uchwały został odebrany jako szykana dla palaczy, ale bardziej jako zachęta do niepalenia – przekonuje Jerzy Cypryś, szef klubu PiS. – Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to decyzja kontrowersyjna, ale mamy na uwadze przede wszystkim dobro osób które nie palą i nie chcą być podtruwane, bo palenie oddziałuje nie tylko palącego, ale i na jego otoczenie. Mamy też jednak na uwadze dobro palaczy, bo dość często palacze potrzebują mocnego bodźca zewnętrznego. Cała dyskusja wokół tego tematu powinna sprowokować też do innych pomysłów dotyczących promocji zdrowego stylu życia, np. ulgi dla tych którzy mają strefy bezdymne w określonych lokalach. To nie jest strata dla miasta, ale inwestycja w zdrowie mieszkańców.

Czesław Chlebek, osoba niepaląca, szef klubu Rozwój Rzeszowa, który jak podkreśla wypowiada się całkiem prywatnie, ponieważ pomysł nie był jeszcze dyskutowany w gronie klubowym uważa, że palacze powinni mieć swoje miejsce, żeby nie przeszkadzać osobom niepalącym. Nie chce wypowiadać się jednak z imieniu klubowych kolegów, którzy nad tematem dyskutować będą dzisiaj. Z kolei szefowa klubu radnych PO przyznaje, że u nich zdania na temat projektu uchwały są podzielone. – Nie jesteśmy jednogłośni w tej kwestii – mówi Jolanta Kaźmierczak. – Jedni są za, twierdząc, że powinny powstać osobne strefy dla palaczy, inni do pomysłu podchodzą z dystansem. Nad pomysłem będziemy dyskutować w poniedziałek. Ja jestem osobą niepalącą, ale aż tak bardzo nie przeszkadzają mi palacze.– kończy.

Katarzyna Szczyrek

do “Zakażą palenia pod “parasolkami” w rynku?”

 1. bob

  Sfrustrowany radny chce zaistniec . Kariera jest na rowni pochylej , stad ta pseudoaktywnosc ” dla dobra narodu „

 2. zenek

  a czy ktoś się zapytał samych właścicieli ogródków? nie nam trzeba tylko z każdej strony dokopać zabrać klienta zwiększyć podatki zakazać sprzedaży w 3 czy innego maja itp. a za parę misięcy rynek umrze bo lokale się pozamykają weźcie się do roboty i zajmijcie faktyczną poprawą życia mieszkańców !

 3. xyz

  Taka sama była gadka z paleniem w knajpach. Palacze zawsze będą się darli…
  Zakazać palenia jak wew. i po sprawie…

 4. VV

  radni PiS niech lepiej sie wezma za prawdziwe problemy bo ich nie brakuje. ten pomysl z jakas strefa wolna od dymu to czysty idiotyzm.

 5. misiek

  pomysł moze i dobry ,ale nie do zrealizowania.to moze zakazac palenia w centrum rzeszowa????kto bedzie to przestrzegał?kto pilnował?kto karał?jurek fajny z ciebie gosc ,ale ten pomysł jest bardzo idioty…

  • SAP

   Tak nawiasem to ja tylko żartowałem z tymi samochodami :D sam jestem palaczem, co prawda próbuję rzucić od dwóch lat jednak nadal palę. W Polsce ostatnio ludziom wiele rzeczy przeszkadza, a to hałas, a to trawnik przed blokiem zamieniony na prowizoryczne boisko futbolowe przez dzieci, a to koty, papierowy, ludzie pijący piwo w pasku lub na totalnym odludziu w nocy o północy. Wszytko jest złe, a podobno miała być demokracja i wolność. Mi tam nic nie przeszkadza, potrafię się dostosować. No ale skoro już tyle wprowadzono zakazów i nakazów, a ostatnio przesiadłem się z samochodu na rower i mi samochody przeszkadzają na drodze i do tego śmierdzą, stąd apel by wyrzucić samochody z ulic Rzeszowa :D

 6. SAP

  Wyrzucić samochody i autobusy spalinowe z miasta!!!!! Za jakie grzechy ja mam wąchać ten smród spalin, ponadto ostatnie badania wskazują że spaliny oleju napędowego są wysoce rakotwórcze!!!!

  • VV

   o wiele bardziej niebezpieczne i rakotworcze sa sloneczne promienie przenikajace przez oslabiona warstwe ozonu. tyle, ze PiS nie ma az takiej wladzy, zeby tego zabronic.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.