Zaklików miał być miastem. Rada Ministrów powiedziała: “Nie”!

Zaklików ma wszelkie cechy małego miasta, z kształtnym rynkiem i studnią w jego centrum. Do tego więcej mieszkańców niż chociażby kilka miast w naszym województwie. Fot. Jerzy Mielniczuk

ZAKLIKÓW, STALOWA WOLA. Od 1 stycznia przyszłego roku zaklikowianie byliby już mieszczanami, gdyby z większą pokorą wytyczyli granice przyszłego miasta.

Rada Ministrów nie zgodziła się na nadanie praw miejskich Zaklikowowi. Zaklikowianie chcieli w granicach miasta zmieścić za duży teren, jak na możliwości administracyjne nowego miasta. – To dla nas duże zaskoczenie, bo wniosek był dobry, co nawet stwierdzili specjaliści z Urzędu Wojewódzkiego – mówi Zdzisław Wójcik, wójt Zaklikowa. Decyzja RM nie zamyka zaklikowianom drogi do mieszczaństwa, ale jeżeli zdecydują się na kolejny wniosek do rządu, całą procedurę będą musieli powtórzyć. A przynajmniej konsultacje społeczne.

Decyzja RM jest dużym zaskoczeniem nie tylko dla zaklikowian. Wraz z Zaklikowem starania o prawa miejskie czyniły jeszcze trzy inne miejscowości i wszystkie zostały przez kolegium ministrów odrzucone. To pierwszy taki przypadek w ostatnich latach!

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments