Zaktualizuj swoje dane w ZUS!

- Prosimy o sprawdzenie dokumentacji oraz wyjaśnienie z ubezpieczonymi ewentualnych wątpliwości. Gdyby okazało się, że mimo takiej konieczności nie zgłoszono lub nie wyrejestrowano ubezpieczonego albo członków jego rodziny, zwracamy się z prośbą o pilne spełnienie tego obowiązku. Przypominamy ubezpieczonym o zaktualizowaniu informacji dotyczących członków rodziny - dodaje Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Chcesz łatwiej zarejestrować się u lekarza?

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej będzie potwierdzane elektronicznie – dzięki systemowi eWUŚ. Bardzo ważne jest zatem, żeby w bazie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) były aktualne dane o okresach ubezpieczenia zdrowotnego i członkach rodzin ubezpieczonych. A te znajdują się w dokumentach ubezpieczeniowych w ZUS.

ZUS przekazuje do NFZ dane, które zostały przesłane przez płatników składek w dokumentach ubezpieczeniowych. Błędne lub nieaktualne dane w bazach ZUS i NFZ mogą skutkować komplikacjami przy rejestrowaniu się u lekarza. Dlatego zarówno sami ubezpieczeni, jak i płatnicy składek (m.in. pracodawcy), powinni sprawdzić, czy do ZUS przekazano poprawne dane o ubezpieczonych, np. w zgłoszeniach i wyrejestrowaniach.

Ważny tytuł ubezpieczenia
Ubezpieczeni powinni sprawdzić, czy przekazali swojemu płatnikowi składek informacje o członkach rodziny, niezbędne do złożenia prawidłowych zgłoszeń lub wyrejestrowań, a w szczególności o: uzyskaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. po podjęciu zatrudnienia, rejestracji jako osoba bezrobotna, rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej itp.), ukończeniu kształcenia przez pełnoletnie dziecko, ukończeniu 26 lat przez dziecko, nawet jeśli nadal się kształci, chyba że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi.

W celu weryfikacji danych warto zarejestrować się na portalu pue.zus.pl i sprawdzić, czy dane zewidencjonowane na koncie w ZUS są poprawne. Ewentualne nieprawidłowości należy wyjaśnić przede wszystkim ze swoim płatnikiem składek.

Płatnicy składek też mają obowiązek
Warto, aby płatnicy składek również zwrócili uwagę na prawidłowość danych dotyczących osób ubezpieczonych, ze szczególnym uwzględnieniem członków ich rodzin. Często zdarza się bowiem, że nie dokonano wyrejestrowania w przypadkach, gdy: wyrejestrowano ubezpieczonego, który zgłosił członka rodziny, członek rodziny ukończył 26 lat (o ile nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi), pełnoletni członek rodziny ukończył naukę, członek rodziny, w tym dziecko i małżonek, uzyskał tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. po podjęciu pracy, uzyskaniu statusu bezrobotnego, rozpoczęciu działalności gospodarczej itp.).

Informacje o systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), znaleźć można na stronie internetowej NFZ: http://nfz.gov.pl/

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ambrożywiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Wreszcie wyznaczona została wokanda TK w sprawie waloryzacji kwotowej emerytur i rent na 2012 rok w dniu 19.12 2012 !!

wiesiek
Gość
wiesiek

30 czerwca zostanie mi 17,5 miesięcy do ukończenia 65 lat życia. Będę ponownie stawał u orzecznik ZUS o całkowitą nie zdolność do pracy.przekrocze 13 lat życia z usuniętym płatem płuca. Jestem z tą instytucją od 2010 r. w konflikcie jestem uzdrawiany w swej dobroci ZUS pozwala mi na podjęcie ostatnio wykonywanej pracy czyli elektromontera. Nie tylko ja ale wszyscy spotkani przeze mnie ludzie na komisjach sądach szpitalach nie wierzą w jaką kolwiek uczciwość przyzwoitość ZUS.