Zakupy na zdrowie

Wymagają aktywności, społecznych interakcji. Zakupy przedłużają życie, przynajmniej tym po 65. roku życia. Obok zdrowej diety i ćwiczeń zakupy to kolejny sposób na zachowanie zdrowia i młodości, przekonują naukowcy.

W raporcie opublikowanym w “Journal of Epidemiology & Community Health” naukowcy przekonują, że osoby, które codziennie robią zakupy, żyją dłużej od tych, którzy unikają tego obowiązku, czasem przyjemności.
Czołowy brytyjski ekspert przyznał, że te badania mają sens, odkąd zakupy łączą w sobie aktywność fizyczną, społeczne interakcje i podtrzymywanie aktywności umysłowej.

W badaniu opublikowanym w internetowym dzienniku akademickim, naukowcy pod kierownictwem dr Yu-Hung Chang z Institute of Population Health Sciences w Tajwanie, przebadali 2 tys. kobiet i mężczyzn w wieku 65 lat. Naukowcy zapytali badanych, jak często udają się na zakupy. Następnie eksperci śledzili, jak długo każdy z uczestników badania żył, rejestrując dane od 1999 roku do roku 2008.

Okazało się, że badani, którzy robili zakupy codziennie, żyli dłużej niż ci, którzy robili zakupy raz w tygodniu i rzadziej. Zakupy często robimy dla przyjemności, mając na uwadze zwiększoną aktywność fizyczną podczas ich wykonywania. Porównując zakupy do innych aktywnych form spędzania czasu, jak ćwiczenia, które wymagają motywacji i profesjonalnych porad, wysiłek fizyczny podczas zakupów jest prostszy w realizacji – czytamy w raporcie podsumowującym badanie.

– Tajwańscy naukowcy pokazali, że robienie zakupów wpływa na jakość i długość życia. Zakupy wymagają aktywności fizycznej, społecznej interakcji. Jest to dość skomplikowane zadanie, które wymaga aktywności psychicznej – komentuje wyniki badań prof. David Oliver z londyńskiego City University.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments