Załatwiali prawo jazdy za łapówki

Jak informuje prokuratura, śledztwo obejmuje okres od lipca do grudnia 2012 roku. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Od kilku do kilkudziesięciu zarzutów dotyczących korupcji usłyszeli egzaminatorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Po czterech dniach od zatrzymania pierwszych egzaminatorów podejrzanych o sprzedawanie egzaminów na prawo jazdy Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu ujawnia szczegóły śledztwa toczącego się od kilkunastu tygodni.

Dokładnie 10 stycznia 2013 roku Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu wszczęła śledztwo w sprawie korupcji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Zbieranie dowodów przeciwko nieuczciwym egzaminatorom trwało ponad dwa miesiące, aż w miniony poniedziałek doszło do pierwszych zatrzymań.

Sprzedawali egzaminy dziesiątkom kierowców
– W sumie zatrzymaliśmy ośmiu egzaminatorów. Przedstawiono im od kilku do kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych – wyjaśnia prok. Anna Romaniuk, zastępca Prokuratora Okręgowego w Tarnobrzegu. Zatrzymano także pięć innych osób, których możemy nazwać pośrednikami w tym procederze. Są to instruktorzy szkół jazdy i jeden właściciel szkoły nauki jazdy. Pochodzą oni ze szkół z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Policja podaje, że nad sprawą pracowało w sumie 54 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Wydziału do Walki z Korupcją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

100 świadków, 76 przeszukań
– W sprawie tej policjanci w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Kielcach przesłuchali ponad 100 świadków, poszerzając tym samym zgromadzony materiał dowodowy, który dał podstawę prokuratorom i sędziom do zastosowania środków zapobiegawczych – podaje nadkom. Beata Jędrzejewska-Wrona, oficer prasowy tarnobrzeskiej policji.

Na czym polegał proceder? Jak ustalili policjanci, kursanci chcący pomyślnie zdać egzamin na prawo jazdy, wręczali łapówki instruktorom, a ci z kolei, powołując się na „znajomości”, pośredniczyli w przekazywaniu pieniędzy egzaminatorom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego  w Tarnobrzegu. Wszystkie przypadki dotyczyły egzaminów na kategorię B.

– Podczas prowadzonych od poniedziałku do środy czynności, funkcjonariusze dokonali 76 przeszukań osób, pomieszczeń  i samochodów, w trakcie których ujawnili pieniądze w walucie polskiej, euro, dolary oraz znaczne ilości alkoholu mogące pochodzić z procederu korupcyjnego – podaje policja.

Osadzeni za kratami
W środę sąd zastosował wobec czterech egzaminatorów tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch kolejnych egzaminatorów, tarnobrzeska Prokuratura Okręgowa zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach 7 i 20 tys. złotych, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu. Pięciu instruktorów objętych zostało środkami wolnościowymi w postaci poręczeń majątkowych w kwocie 1,5 i 7 tys. złotych. W czwartek Sąd Rejonowy miał także podjąć decyzję co do kolejnego wniosku aresztowanego.

Ci, którzy dawali, nie będą ukarani
Przypomnijmy, przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Taka sama kara grozi tym, którzy takiej korzyści udzielają lub obiecują udzielić, albo też powołując się na wpływy podejmują się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą lub jej obietnicę.

Co z osobami, które „kupiły” prawo jazdy w tarnobrzeskim WORD?

–  Śledztwo, które prowadzimy w tej sprawie nie obejmuje osób, które udzielały korzyści majątkowych po to, by zyskać prawo jazdy – mówi pani prokurator. – Jeśli ktoś w ten sposób zdobył jednak prawo jazdy i zgłosi się do prokuratury zanim jego sprawa zostanie objęta dochodzeniem, nie poniesie z tego tytuły żadnych konsekwencji.

Małgorzata Rokoszewska

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
mateuszMarekjustynaŁukaszROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mateusz
Gość
mateusz

Proszę o kontakt

Marek
Gość
Marek

Załatwie legalne prawo jazdy z wpisami, każda kategoria. Nie ma znaczenia czy zaczynasz od początku czy już straciłeś prawko.

Oferuje też świadectwa szkolne, dyplomy na oryginalnych drukach.

Dowody osobiste, paszporty na twoje lub dowolne dane.

Sztab ludzi zajmujących się tym zapewnia wysoki profesjonalizm. Działamy anonimowo, szybko i bezproblemowo.

Po więcej informacji zapraszam na email: mwitkowski100(małpa)gmail.com

justyna
Gość
justyna

problemu by nie bylo wlasnie tak jak pisze kolega wyzej gdyby normalnie zdawalo sie prawojazdy wszystko wygladalo by inaczej!!!przychodzimy zdac prawko 1 2 3 20 i dalej nic bo patrza aby jak zarpobic na tobie kase i najmniejszy blad i oblewasz ja teoretycznie oblalam na wzniesieniu a egazminator mi napisalam na kartce ze zrezxygnowalam z dalszego egzaminu.to ja sie pytam o co chodzi?sama bym kupila sobie prawko gdybym miala taka mozliwosc …

Łukasz
Gość
Łukasz

Problemu by nie było gdyby nasza Polska nie zaostrzała jęczę bardziej trudnych egzaminów po których kursant po 30 Godzinach szkolenia ma być kierowcą który ma jeździć na poziomie osoby z 3 letnim stażem.Kiedyś nie było tak zaostrzonych przepisów zdawało się normalnie max 3 podejścia zdałeś i kierowca tez uczył się na podstawie doświadczenia po nabyciu prawa jady a dzisiaj co zdajesz po 20 razy każdy kolejny raz idzie coraz gorzej stres robi swoje.Ale nasz kraj ma monopol i dorabia się na ludziach latając dziury budżetowe.I ostatni wymysł na motorower który rozwija max prędkości 50km/h kategoria AM Kpina i znowu można… Czytaj więcej »

ROMAN
Gość
ROMAN

łapówka- przypomnę to korzyść najczęściej finansowa -wręczana osobie lub określonej grupie osób po to aby osiągnąć określony cel, z pominięciem bowiązujących standardów i procedur-
jeśli takie wypadki miały miejsce w innych rejonach, na przestrzeni wielu lat – no to nasuwa się pytania; co ci zdający umiejeją , czy ich zachowania na drodze będą poprawne – ile osób przeniesie się w inny wymiar przez to że tacy egzaminatorzy wypuścili takich „wybitnych” kierowców na nasze drogi.