Zaległy urlop za 2011 r. już na nowych zasadach

Pan Rafał Brzechowski jest bardzo zadowolony, że na wykorzystanie zaległego urlopu będzie miał czas do września. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Zaległy urlop za 2011 r. będzie można wykorzystać do końca września 2012 roku

Od 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie tzw. ustawa deregulacyjna. Dokonuje ona zmian w Kodeksie pracy w zakresie terminu udzielenia zaległego urlopu. Aktualnie pracodawca musi udzielić zaległego urlopu za dany rok do końca marca roku następnego. Zgodnie z nowelizacją – do końca września następnego roku.

Nowe przepisy wzbudziły wiele wątpliwości co do terminu udzielenia zaległego urlopu za 2011 r. Kwestią niejasną było, czy w tej sprawie należy stosować dotychczasowe zasady, czy udzielać urlopu na podstawie nowych przepisów. Zwolennicy stosowania aktualnych regulacji wskazywali, że prawo nie może działać wstecz i urlop przysługujący za 2011 r. należy stosować przepisy obowiązujące w dacie nabycia prawa do tego urlopu. Z kolei przeciwnicy takiego rozwiązania argumentowali, że ustawa wprowadzająca dłuższy termin wykorzystania zaległego urlopu nie zawiera przepisów przejściowych. Ponadto wskazywali, iż niewykorzystany urlop za 2011 r. staje się zaległym dopiero z dniem 1 stycznia następnego roku, w związku z czym do terminu jego wykorzystania należy stosować przepisy obowiązujące w dacie powstania zaległości w urlopie.

Główny Inspektorat Pracy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydały opinię, w której zgodziły się z poglądem, że zaległy urlop za 2011 r. będzie można wykorzystać do końca września 2012 r., a więc zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Justyna Paszkiewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments