Zalew zamienia się w bagno

Tak obecnie wygląda rzeszowski zalew. Mieszkańcy zamiast móc spacerować wzdłuż niego i cieszyć się jego walorami - patrzą na niego z obrzydzeniem. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Tylko pozyskane dotacje pozwolą na odmulenie rzeszowskiego zalewu.

Brud, smród i ubóstwo – tylko te słowa cisną się na usta patrząc na rzeszowski zalew. Od wielu lat aż się prosi o odmulenie, ale niestety wciąż nie zostało to zrobione. Urzędnicy miejscy nie mogą się tym zająć, ponieważ zalew podlega Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Krakowie. Pomimo licznych perypetii w końcu pojawiła się iskierka nadziei na odmulenie zalewu.

- Wystąpiliśmy z wnioskiem o dotacje na odmulanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chcemy pozyskać  28 mln zł. Za te pieniądze w pierwszym etapie będzie można oczyścić tylko część zalewu, ze względu na walory przyrodnicze w pozostałej części – wyjaśnia Zbigniew Sokół wicedyrektor Zarządu Zlewni Wisłoki i Wisłoka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z siedzibą w Rzeszowie. W ramach prac wydobyty zostanie muł, który następnie zostanie przetransportowany do specjalnych zbiorników. Szacuje się, że wydobytych będzie 700 tys. metrów sześciennych  mułu.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Ewelina Nawrot

do “Zalew zamienia się w bagno”

 1. Iwan

  A może rozwiązaniem problemu będzie zmiana koryta Wisłoka.

 2. wezyr

  Wpierw konieczne jest przebudowanie spływu wody z zapory aby zlewała się ona dołem, a nie górą gdyż cały osad (muł) przynoszony przez Wisłok i przede wszystkim Strug i tak osiada na dnie zbiornika zalewowego tworząc wysepki, na których od razu lęgną się tak ukochane przez ekologów ptaszki, muszki, robaczki, roślinki. Zalew był już odmulany kilkadziesiąt lat temu i co z tego wyszło – syzyfowe prace !!!

 3. PIOTR

  W pierwszej kolejności pasowałoby przebudować zaporę a potem myśleć o odmulaniu.Bo co z tego że odmulimy ten zalew i wydamy masę pieniędzy jak za kilka lat będzie to samo. Te pieniądze zostaną po prostu zmarnowane.

 4. kubuś

  nie ma sensu tego odmulać, bo za jakiś czas trzeba będzie znowu odmulać, bo zalew się znowu zamuli. wydaję się, że najlepszym rozwiązaniem jest przerobienie tej zapory aby odpływ wody miał miejsce dołem zapory a nie górą, wówczas nie będzie problemu zamulania. skoro aż 28 mln zł jest przeznaczone na odmulanie…

  • jędrzej

   odpływ dołem jest w tej zaporze ale gdyby puścili dołem to ten cały muł zanieczyściłby wisłok .

 5. aaaa

  Tyle razy chcieli odmulać to zawsze znalazł się jakiś ptaszek, mrówka albo inne żyjątko i szanowni ekolodzy zaczynali lamenty…

 6. olek

  Zlikwidować ten zalew tylko pozostawić stare koryto rzeki wraz z dopływami.Budowa wokół tego zalewu infrastruktury rekreacyjnej to topienie pieniędzy podatników w błocie.Czy nie lepiej zagospodarować lewy i prawy brzeg Wisłoka od zapory do most w Trzebownisku budując wzdłuż ścieżki rowerowe czy mała tzw Wisłokostradę dla samochodów osobowych do 3,5 tony.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.