Załóż firmę przez Internet

Wypełnienie formularza internatowego wystarczy do założenia firmy. Następnego dnia firma będzie już oficjalnie istniała i figurowała we wszystkich rejestrach.

Chcesz założyć firmę? Od 1 lipca możesz to zrobić nie wychodząc z domu za pośrednictwem komputera, a wszystko załatwisz w ciągu jednego dnia.

Teraz także tradycyjna „papierowa” forma rejestrowania działalności gospodarczej będzie znacznie łatwiejsza. Wszystko za sprawą nowych przepisów redukujących bariery biurokratyczne podczas zakładania firmy.

Ministerstwo Gospodarki uruchomiło 1 lipca nowy portal, w którym można zarejestrować działalność gospodarczą. Za pośrednictwem portalu będzie też można zlikwidować założoną działalność oraz wprowadzać zmiany w danych firmy. W miarę tworzenia bazy danych i wprowadzaniu do niej już wcześniej zarejestrowanych firm będzie można na stronie internetowej sprawdzić, czy dana firma istnieje.

Jeden formularz
- Od 1 lipca firmę można założyć poprzez wypełnienie jednego formularza o nazwie CEIDG-1 dostępnego na dwóch stronach internetowych: www.ceigd.gov.pl oraz www.firma.gov.pl – mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki. – Wypełnienie formularza wystarczy do założenia firmy. Następnego dnia firma będzie już oficjalnie istniała i figurowała we wszystkich rejestrach.

CEIDG-1 załatwi wszystko
Nowe regulacje wprowadzają jeden formularz, którego wypełnienie załatwia wszystkie sprawy związane nie tylko z rejestracją firmy, ale też z zgłoszeniem jej w Głównym Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. – W wypadku, gdy osoba fizyczna nie ma nadanego numeru NIP, wypełnienie formularza spowoduje nadanie tej osobie tego numeru – dodaje wiceminister Dariusz Bogdan. – Podobnie w wypadku numeru REGON, złożenie formularza spowoduje jego nadanie.

Możesz tradycyjnie
Jeżeli nie masz zaufania do Internetu, będziesz mógł wniosek złożyć na papierowym  formularzu. Jeżeli zdecydujesz się na taką formę, również czekają na ciebie udogodnienia. Wystarczy, że pobierzesz z urzędu gminy lub wydrukujesz ze strony internetowej www.ceigd.gov.pl formularz, wypełnisz go i dostarczysz do urzędu gminy. Nie będziesz musiał załatwiać więcej formalności.

Tylko 10 stron
Formularz nie jest krótki, bo trzeba się zmierzyć z 10 stronami, oczywiście nie wszystkie rubryki każdy będzie musiał wypełnić. Dokument został przygotowany tak, żeby nie trzeba do niego dołączać dodatkowych załączników. Ponadto ostatnia strona jest przeznaczona na poprawki, dzięki temu jeśli podczas ręcznego wypełniania popełnimy błąd nie będziemy musieli zaczynać od nowa tylko na końcu dokumentu niesiemy odpowiednie korekty i poprawki.
Na stronach internetowych znajdziesz wskazówki i poradniki, jak należy formularz wypełnić. Strona internetowa poprowadzi Cię krok po kroku przez cały formularz i ułatwi jego prawidłowe wypełnienie.
- Od 1 lipca firmę można założyć poprzez wypełnienie jednego formularza o nazwie CEIDG-1 dostępnego na dwóch stronach internetowych www.ceigd.gov.pl oraz www.firma.gov.pl – mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki.

Artur Getler

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.