Zamek Lubomirskich będzie “wolny”

Zamek Lubomirskich przy pl. Śreniawitów opuszczą Sąd Okręgowy i Prokuratura Okręgowa. “Wprowadzi się” tam Muzeum Okręgowe z ul. 3 Maja. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Administracyjne roszady – Sąd Okręgowy zmieni siedzibę, a w zamku Lubomirskich urzędować będzie Muzeum Okręgowe.

To już pewne, że rzeszowski Sąd Okręgowy wyniesie się z zamku Lubomirskich przy pl. Śreniawitów. Nowej siedziby nie będzie miał jednak, jak planowały władze miejskie, w biurowcu Centrum 2000 przy al. Armii Krajowej. Specjalnie dla niego zostanie bowiem wybudowany nowy obiekt w sąsiedztwie Sądu Rejonowego w Rzeszowie, przy ul. Kustronia. Wszystko razem stworzy tzw. Temidę.

Taką ewentualność od początku urzędnicy brali pod uwagę. – Są dwie możliwości: albo kupimy budynek Centrum 2000 przy al. Armii Krajowej, albo wybudujemy nowy na działce przy ul. Dołowej. Do któregoś z nich przeniesiony zostałby sąd – mówił Super Nowościom Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Decyzja należała jednak do ministerstwa, które podjęło ją dopiero we wtorek, dając tym samym “zielone światło” na “uwolnienie” zamku Lubomirskich. Oznacza to, że zamek w przyszłości zamieni się w Muzeum Okręgowe (przeniesie się z ul. 3 Maja). Jego z kolei miejsce zajęłoby Muzeum Diecezjalne, które obecnie stacjonuje przy ul. Zamkowej.

Po 10 mln zł
Żeby jednak mogło do tego dojść, władze miasta razem z władzami województwa muszą wybudować nowy budynek dla sądu. Zarówno prezydent Rzeszowa, jak i marszałek województwa mają dać po 10 mln zł na rozpoczęcie prac. Brakującą kwotę dołoży resort sprawiedliwości. Na tym etapie urzędnicy nie potrafią jeszcze określić daty powstania obiektu.

Prokuratura Okręgowa, stacjonująca obecnie w zamkowym gmachu, także się przenosi. Nowa siedziba została już wybudowana przy ul. Lenartowicza.

Ewelina Nawrot

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hijenaclonx Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

MInęło 5 lat i nic sie nie stalo

clonx
Gość
clonx

nareszcie