Zamek Lubomirskich wart 33 mln zł chcą oddać za 20 mln!

Zamek Lubomirskich w 2008 roku miał zostać wyceniony na 33 mln zł. Rzeszów może go otrzymać, jeśli wybuduje inny budynek dla Sądu Okręgowego za 20 mln zł. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Plan przekazania władzom Rzeszowa zamku Lubomirskich w zamian za nową siedzibę dla Sądu Okręgowego jest działaniem na szkodę Skarbu Państwa?

Przekazanie Rzeszowowi wartego ponad 33 mln zł (wycena z 2008 r.) zamku Lubomirskich w zamian za nową siedzibę dla Sądu Okręgowego, której koszt budowy nie przekroczy 20 mln zł, to zdaniem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa dążenie do wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu Skarbu Państwa.

Władze miasta od lat starają się o przejęcie od Ministerstwa Sprawiedliwości zamku Lubomirskich przy pl. Śreniawitów. Obecnie stacjonują w nim Sąd Okręgowy w Rzeszowie i Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Ta ostatnia już niedługo przeniesie się do nowo wybudowanej siedziby (przy ul. Lenartowicza). Sąd dostanie nowy budynek, jeśli ministerstwo wyrazi zgodę na zamianę.

(Nie)korzystna zamiana
Władze NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa wystosowały pismo do ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie planami przekazania obiektu. – W ocenie organizacji związkowej, władze Ministerstwa Sprawiedliwości chcą zamienić bardziej wartościową nieruchomość, która była przez wiele lat dostosowywana do potrzeb sądu, na nieruchomość tańszą – pisze Waldemar Urbanowicz, z-ca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa. – Działania takie można ocenić jako dążenie do wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu Skarbu Państwa w wielkich rozmiarach.

Jak wykazuje, zamek Lubomirskich pięć lat temu został wyceniony na kwotę 33 mln zł. Od 2008 roku został poddany wielu modernizacjom, ale największe koszty miało pochłonąć dostosowanie zamku do potrzeb sądu. Z pisma Ministra Sprawiedliwości z 25 marca 2013 roku ma wynikać, że pojawił się poważny zamiar zawarcia porozumienia z władzami Rzeszowa w celu przekazania nieruchomości. Warunkiem jest jednak to, że miasto ma wybudować nową siedzibę dla Sądu Okręgowego. Koszty zostały określone na poziomie maksymalnie 20 mln zł.

NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa prosi o przekazanie związkowi zawodowemu wszelkiej maści dokumentów, umów czy notatek, które dotyczą zamiany z władzami miasta Rzeszowa. – Jako organizacja społeczna wierzymy, że źle zrozumieliśmy intencje i działania Ministra Sprawiedliwości i w sposób szczegółowy sprawa ta zostanie nam wyjaśniona – dodaje w piśmie Urbanowicz.

Działka już jest
Włodarze Rzeszowa od lat snują plany w stosunku do zamku Lubomirskich, do którego chcą przenieść muzeum. Warunkiem przejęcia zamku jest znalezienie nowej siedziby dla sądu. Długo proponowanym rozwiązaniem był budynek “Centrum 2000” przy al. Armii Krajowej, który jednak okazał się niemożliwy do zaadoptowania.

Potem pojawiła się kolejna propozycja – budowa nowego budynku przy ul. Dołowej (w pobliżu Sądu Rejonowego w Rzeszowie). Rada Miasta Rzeszowa 26 lutego 2013 roku przyjęła uchwałę dotyczącą przekazania działki pod budowę nowej siedziby sądu. Władze miasta czekają teraz na decyzję ministerstwa.

Ewelina Nawrot

do “Zamek Lubomirskich wart 33 mln zł chcą oddać za 20 mln!”

 1. blokers

  sprawa zamku to jeszcze pisanie palcem po wodzie.Ale dlaczego,na jakiej podstawie prawnej Ferenc rwie się do oddania obecnego budunku muzeum klechom.?

 2. ROMAN

  no tak Panie Stefanie – racja / ale oni od tego leżenia od 1989 to chyba dostali juz na plecach odleżyn i teraz to dopiero się lekko podnoszą – ale całkowicie to chyba w tym stuleciu nie powstaną bo nie ma ich kto podnieść – niestety nie mamy Żelaznej DAMY.

 3. rzeszowiak

  To źle że będzie w obecnym zamku muzeum dla turystów, co solidaruchów obchodzi że MS zajmię teren za mniejszą kasę, ważne że w Rzeszowie będzie z tego pożytek.

 4. Stefan

  Styropianowym dobrze się leży na zamku i chcą tam pozostać. Co związki maja do Zamku?? Weźcie się do roboty a nie udawajcie obrońców kasy państwowej. Tak jak wy ciągniecie z tej kasy to już chamstwo. Do roboty a nie leżać na styropianie.

 5. ROMAN

  no i komuś zaczyna nie pasować i zaczyna bić pianę

 6. RzeszowskiTroll

  Bo Rzeszów to już nie Polska. Bareja wiecznie żywy.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.