Zameldujesz bez zgody miasta, wylatujesz z mieszkania

- Nie można łamać prawa nawet w dobrej wierze - zauważa Janusz Zapotocki radny SLD. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Żeby zameldować kogoś w „komunałce” przemyślanin nie musi mieć zgody prezydenta miasta, ale …jednak musi.

Na początku roku wiceprezydent Przemyśla, Grzegorz Hayder wprowadził rozporządzenie, na mocy którego główny najemca mieszkania komunalnego nie może zameldować w nim nikogo bez zgody władz miasta. Powołał się przy tym na uchwałę Rady Miejskiej z 2008 roku. Tyle, że w cytowanym przez zastępcę prezydenta punkcie uchwała o niczym takim nie mówi,  a zameldowanie kogoś stale przebywającego w mieszkaniu jest obowiązkiem głównego najemcy.

Teraz G. Hayder przyznaje, że rozporządzenie nie było zgodne z przepisami, ale …zgodę prezydenta na meldunek jednak trzeba mieć, bo jej brak grozić będzie wypowiedzeniem umowy najmu.

W sprawie rozporządzenia dotyczącego meldunków kilka razy interweniował i zapytywał na sesjach radny SLD, Janusz Zapotocki.

Powoływał się przy tym  m.in. na Ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych. – Meldunek ma na celu potwierdzenie, że dana osoba przebywa w lokalu – dodawał. – Rozporządzenie pana wiceprezydenta jest bezprawne! – W dodatku powołuje się w nim  na punkt w uchwale, który mówi o podnajmowaniu lub lokalu komunalnego, a nie o przyjęciu pod dach na przykład swego dorosłego dziecka, któremu się nie ułożyło życie – podkreślał radny SLD.

Hayder:- Zabezpieczamy interes głównego najemcy.
Grzegorz Hayder ostatecznie przyznał rację radnemu: rozporządzenie narusza przepisy, więc go nie będzie. Tyle, że niewiele to zmienia, bo: – Każdy najemca, który bez zgody władz miasta zamelduje kogoś w mieszkaniu komunalnym, może liczyć się z możliwością wypowiedzenia mu przez miasto umowy najmu – zapowiedział G. Hayder. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta- miasto nie może stracić kontroli nad tym, kto zamieszkuje w jego lokalach. – Może dojść do sytuacji, kiedy najemca domelduje kolejne osoby i w mieszkaniu będzie zbyt duże przegęszczenie, a wówczas może wystąpić o większy lokal – wyjaśnił wiceprezydent Przemyśla dodając, że miasto chce także uniknąć „dziedziczenia” mieszkań komunalnych.. – Dlatego najemca musi się z nami konsultować w sprawie meldunków, albo liczyć z wypowiedzeniem umowy najmu – posumował zapewniając, że każda taka sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie i z pewnością nie każdy spotka się z odmową.

– Czyli ja mam moją córkę, która uciekła od męża pijaka zostawić na bruku? – pytała przemyślanka w średnim wieku. – Zameldować ją muszę, bo taki jest obowiązek, skoro u mnie mieszka, ale jeśli to zrobię to stracę mieszkanie, bo miasto wypowie mi umowę – martwiła się kobieta. – Jedynym wyjściem jest skazanie na bezdomność własnego dziecka, no chyba, że władza zgodzi się na „zagęszczenie” – dodała.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Słaby
Jan Słaby
9 lat temu

Prezydent R. Choma tak się już wczuł w rolę dziedzica, że uznaje Przemyśl za swój folwark.

przemyślanka
przemyślanka
9 lat temu
Reply to  Jan Słaby

Procedury zameldowania na pobyt czasowy do trzech miesięcy zgodnie z zaleceniem wiceprezydenta odpowiedzialnego za sprawy lokalowe w Przemyślu również prowadzone są z pogwałceniem zapisów ustawy. Pan wiceprezydent wydał polecenia pracownikom wydziału meldunkowego naruszające uchwały Rady Miasta jak również ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1974 r. Nr 14 poz. 85 z późn. zm.). Wymagana jest zgoda właściciela lokalu co jest niezgodne z w/w ustawą. „Zameldowania na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy dokonuje się zazwyczaj ustnie w urzędzie gminy w miejscu pobytu czasowego. Osoba meldowana nie musi wypełniać żadnego wniosku, powinna… Czytaj więcej »

lokator
lokator
9 lat temu

Zgoda to miasto jest wlascicielem lokalu.
Meldowac to se mozesz ale W SWOIM !