Zamiast ekranów posadzimy drzewa

Ekrany akustyczne, choć całkowicie nie znikną, to częściowo zostaną zastąpione np. drzewami i krzewami. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Dzięki nowemu rozporządzeniu dotyczącemu sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku i projektowi resortu transportu, będzie mniej ekranów akustycznych.

O konieczności poprawienia projektu dotyczącego poszerzenia ul. Sikorskiego już pisaliśmy. Powodem były zmiany w dopuszczalnym poziomie hałasu w środowisku. Teraz resort transportu chce pójść jeszcze dalej i dać możliwość zrezygnowania z ekranów i zastąpienia ich np. … drzewami.

Jeszcze niedawno dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia wynosiły od 50 do 65 dB, a w nocy – od 45 do 55 dB. Obecnie normy te zostały podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. W związku z tym urzędnicy miejscy będą modyfikować plany dotyczące przebudowy ul. Sikorskiego. Inne warunki budowy będą mogli też przyjąć kolejni inwestorzy, jeśli tylko plan ministra Sławomira Nowaka się powiedzie.

Ministerstwo transportu przygotowało projekt nowelizacji rozporządzeń, które zmienią przepisy dotyczące ochrony przed wibracjami i hałasem. Skutkiem tych zmian będzie możliwość posadzenia drzew przez wykonawcę, zamiast stawiania ekranów akustycznych. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania ekranów, jako sposobu odseparowania mieszkańców przydrożnych budynków od hałasu.

- Dostajemy wiele próśb od mieszkańców Rzeszowa – informują urzędnicy miejscy. – Mówią, że ekrany tylko szpecą miasto. Na pewno pomyślimy o skorzystaniu z nowych możliwości, jeśli tylko projekt wejdzie w życie.

Oprócz sadzenia drzew, nowelizacja bierze pod uwagę inne możliwości ochrony akustycznej i przeciwwibracyjnej. Wykonawca będzie mógł stawiać wały ziemne, pasy zieleni zadrzewione i zakrzewione lub usytuować drogę w wykopie.

***
Czy to możliwe, że politycy partii rządzącej zaczęli myśleć? Faktycznie zaskoczenie, ale …tak! Jeśli wszystko się uda, ekranów przy drogach będzie o połowę mniej i dobrze, bo do tej pory stawiano je w większości miejsc, gdzie nie powinny się nawet znaleźć.

Blanka Szlachcińska

do “Zamiast ekranów posadzimy drzewa”

 1. ROMAN

  jak zwykle u nas ; poplątanie z pomieszaniem- ale kto do tej pory na tych ekranach zrobił kasę
  - kto podejmie decyzje w jakiej odległości od osi jezdni sadzić drzewa aby było bezpiecznie ?
  - jakie służby zajmą się potem sprzątaniem liści/ przycinaniem/ utylizacją odpadów- czy to ktoś przemyślał czy znowu szał; sadzimy !

 2. justyna

  No i świetnie. te ekrany wszystko szpecą. Nie chciałabym mieć czegoś takiego pod domem.

 3. max

  Ekrany w miastach są jak najbardziej potrzebne. Niewyobrażam sobie, mieszkać obecnie, bez ekranów akustycznych, gdy tysiące samochodów pedzi obok mnie. Mam nadzieję, że przepis ten zostanie dobrze zrozumiany przez wykonawców i znikną właśnie te durne ekrany przy drogach, autostardach w szczerym polu, w lasch i tych podobnych pustych miejscach, gdzie tu właśnie, budowa ekranów podraża inwestycje drogowe.

 4. Markiz de Sade

  Ale drzewa prztdrożne są o wiele bardziej niebezpieczne niż ekrany.

 5. Ole

  O ironio. Dopiero co na Lubelskiej wycięto kilkadziesiąt starych drzew żeby postawić ekrany.
  Teraz będą sadzić ponownie ?

 6. Ambroży

  Tak wygląda gospodarka :PRAWDZIWY STAN Państwa pod rządami Tuska na rok 2012!!!
  - 470 zł realna średnia renta netto.
  - 880 zł realna średnia emerytura netto.
  - 1.420 – zł – realna średnia płaca netto.
  - 1 700 000 – osób – nie objętych ubezpieczeniem medycznym.
  - 5 000 000 – bezrobotnych bez prawa do zasiłku – poza rejestrem.
  - 1 900 000 – bezrobotnych pobierających średni zasiłek 534 zł netto
  - 320 000 – bezdomnych.
  - 2
  000 000 – emigrantów wyjazdy w latach – 2007 – 2012.
  - 370 000 – dzieci niedożywionych.
  -13 500 000 – osób żyjących poniżej min. biologicznego–przyjęto kryteria
  ONZ–dzienny wydatek na utrzymanie 1 osoby nie przekracza 2,5 $ USA.
  - 93% – przedsiębiorstw państwowych „sprywatyzowanych” – zlikwidowanych.
  - 98% – sektora bankowego w obcych rekach.
  - 4 600 – zlikwidowanych placówek oświatowych szkoły,przedszkola,żłobki
  - 100.000 nowych urzędników w latach 2007-2012r
  - 56 000 – samochodów służbowych -dla naczelników, dyrektorów , krawaciarzy itp.
  - 4–5 – m-cy średni czas oczekiwania na wizytę u spec. lekarza !!!
  - 67 – lat wiek emerytalny.
  - 2.000.000.000 zł – koszt wybudowania najdroższego w Europie stadionu w
  Warszawie, który nie będzie w stanie po euro2012 zarobić na siebie. – - najdroższe w Europie autostrady i najdroższe opłaty za przejazd nimi.
  - – najdroższa energia elektryczna w Europie
  - – najdroższe ceny za gaz w Unii Europejskiej
  - – najdroższe prowizje bankowe i najwyższy w UE % na pożyczki.
  - – najdroższe w Europie opłaty za internet i połączenia telefoniczne
  - – najdroższe leki w Unii Europejskiej.
  - – najdroższe opłaty za naukę i przedszkola.
  Euro2012: Nie dwa miliony zagranicznych kibiców, tylko nieco ponad 400 tysięcy. Nie 900 milionów zł zysku z ich obecności, tylko 450 milionów. Nie długofalowe zyski liczone w miliardy, tylko owszem, liczone w miliardach, ale odsetki od kredytów. Jeśli do tego dodać rozczarowanych restauratorów, zadłużenie miast-gospodarzy na gwałt podnoszących podatki i opustoszałe stadiony, na których nic się nie będzie działo z uwagi na koszty, to trzeba dojść do wniosku, że Euro 2012 było gorszym kataklizmem niż słynna powódź tysiąclecia z 1997 roku. W końcu kosztowała ona jedyne 4,5 miliarda tyle co nasze puste stadiony.
  ROK 2013: Nowa akcyza na olej napędowy i gaz LPG zgodnie (sic!) z wymogiem UE, wzrośnie cena żywności i tak już drogiej w stosunku do zarobków większości Polaków i wszelkie usługi związane z gospodarką paliwową. ;-)))))

 7. Kasprzak

  Może warto zaczekać z przebudową al.Rejtana, bo koszty ekranów i miejsca jakie trzeba pod nie zapewnić też kumulowały kosztu poszerzenia do 6 pasów ruchu. Tymczasem bez tych ceregieli budowa mogłaby być bardziej realna – tańsza do wykonania i bardziej przyjazna kierowcom -6pasów.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.