Zamiast premii dostał wypowiedzenie z pracy

– Normalnie to burmistrz wzywa, przekazuje jakieś uwagi, daje upomnienie, naganę. A tutaj mamy typowe kolesiostwo – oburza się Józef Cisło, były prezes Eko-Strug. Fot. Arkadiusz Rogowski

TYCZYN. Czy zarzucanie byłemu prezesowi Eko-Strugu działania na niekorzyść spółki jest uzasadnione?

– To jest typowy przykład kolesiostwa – mówi o przyczynach swojego zwolnienia z funkcji prezesa gminnej spółki Eko-Strug w Tyczynie Józef Cisło. Z dniem 4 grudnia Rada Nadzorcza odwołała go z tego stanowiska, wypowiadając mu równocześnie umowę o pracę. Stało się tak mimo, iż jako osoba urodzona w 1951 roku Cisło korzysta z tzw. okresu ochronnego. Nowym prezesem, z pensją 4,5 tys. zł, został Zbigniew Możdżeń, który podobnie jak burmistrz Tyczyna, Jan Hermaniuk, kandydował rok temu do Sejmu z listy PSL-u.

A to właśnie burmistrz Tyczyna sprawuje nadzór właścicielski nad spółką wodno-kanalizacyjną Eko-Strug, bo w 100 proc. należy ona do gminy. – Przed 4 grudnia Hermaniuk odwołał starych i powołał nowych członków 3-osobowej Rady. Na posiedzeniu przy ostatnim punkcie „premia dla prezesa” poprosili mnie, żebym wyszedł na korytarz. Czekam 5, 10 minut, dłużej niż zwykle, w końcu mnie wzywają, a Przewodniczący RN Kalisz wręcza mi wypowiedzenie z komentarzem: „to jest premia dla pana” – opowiada Cisło.

Oficjalnymi przyczynami rozwiązania umowy o pracę były: nienależyte zabezpieczenie interesów spółki w postępowaniu sądowym, działanie na jej niekorzyść oraz konflikt z rzeszowskim Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi dokładnie o spór o ceny przepompowywania rzeszowskich ścieków przez przepompownię „Biała 1”, należącą do Eko-Strug. – Do września 2007 roku MPWiG płacił za przepompowanie u nas 1 m3 ścieków 60 gr. Później udało nam się zmienić umowę na naszą korzyść – 4,08 zł za m3, ale po przyłączeniu do Rzeszowa Budziwoja – 1 stycznia 2010 roku – MPWiK nie chciał płacić za dodatkowe ścieki. Umowę wypowiedział nam jednak dopiero w czerwcu 2010 roku – tłumaczy były prezes.

W marcu 2010 roku sprawę opłat Eko-Strug skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, którego biegła zmniejszyła koszty przepompowywania ścieków z Budziwoja do 1,04 zł za 1 m3. Podtrzymane zostały natomiast stawki dla ul. Miłej i ul. Granicznej, za które MPWiK proponował 1,04 zł. Eko-Strug odwołał się od tego pierwszego ustalenia do Sądu Apelacyjnego, a ten zlecił ponowną analizę kosztów, uwzględniającą te dodatkowe, wskazane przez spółkę. Biegła ustaliła je tym razem na 1,85 zł za 1 m3, przez co Sąd Apelacyjny musiał oddalić apelację spółki. – Teraz, żeby wygrać tę sprawę, trzeba by było zrobić nowy pozew do Sądu Okręgowego – mówi Cisło. – Ja bym to zrobił, ale trudno mi powiedzieć co na to nowy prezes – dodaje.

Czy zatem zarzucanie byłemu prezesowi Eko-Strugu działania na niekorzyść spółki jest uzasadnione? Ani do burmistrza, ani do nowego prezesa, mimo wielokrotnych prób przez 3 dni, dodzwonić nam się nie udało. Sam Cisło ocenia je jako nieprawdziwe, powołując się na wyniki finansowe spółki. – Gdy zaczynałem, Eko-Strug miał 712 tys. zł straty. Teraz zyski netto przekraczają 0,5 mln zł, zgromadzonej gotówki jest 793 tys. zł, a dalsze 200 tys. znajduje się w Banku Spółdzielczym – argumentuje zwolniony prezes. Teraz, zamiast dbać o spółkę, będzie walczył w sądzie o przywrócenie do pracy.

Arkadiusz Rogowski

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
hijenazbyszka fanJedrekWALDEKBirkut Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

zarzutów wiele,dlatego szanowni czytelnicy nie widzę problemu ,zeby wyrychtować i ustroić taczki i wywieźć goscia z gminy.Trzeba inicjatywę brac w swoje ręce. Urzędasów lepszych ,gorszych jest na pęczki.

zbyszka fan
Gość
zbyszka fan

No bo potrza było stołek dla kolesia. A że akurat nie było wolnych to się postarali żeby się jeden zwolnił.
Jak to się gdzieś tam mówi że jak nie ma miejsca to się je samemu robi. Poprezesuje ze Zbyszek w kanalizacji za marne 4 i pól i pójdzie potem na cieplejszy fotelik za 2 razy więcej. Jak on wpadł że to do PSLu się trzeba przypiać?

Jedrek
Gość
Jedrek

SAMI GO WYBRALI O CO CHODZI- LATAŁ POD BALASKI CAŁY CZAS A TAKI BE NIEŁADNIE, bezrobotnych nie ma jak oficjalnie twierdzi prasa NP” GW „TO NIEPRZYSTOSOWANI DO NOWYCH WARUNKÓW EKONOMICZNYCH NIE ŻAŁUJE NIKOGO BOŚCIE WSZYSCY MĄDRZY INACZEJ

WALDEK
Gość
WALDEK

NAJPIERW STADION ZAMKNIĘTY W HERMANOWEJ TERAZ STOŁKI DLA KOLEGI W EKO STUGU I NIGDY NIEMA CZASU DLA LUDZI KIEPSKI WIZERUNEK HERMANIUK

Birkut
Gość
Birkut

A może zajmiecie się bezrobotnymi bez prawa do zasiłku były prezes pewno przeżyje i jako specjalista wysokiej klasy znajdzie zatrudnienie z otwartymi rękoma

zosia
Gość
zosia

Ten pan to uczczciwy czlowiek ,zastanawiam sie jak mozna cos takiego zrobic ,wczesniej ludzie narzekali na bylego burmistrza a teraz mowia ze to byl zloty czlowiek zawsze znalazl czas dla kazdego ,bezinteresowny pomocny a teraz sa zmiany mam nadzieje ze bedziecie je monitorowac .

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Jak się nie jest związany z WSIZEM lub PSL to niestety leci się z pracy . Ale szkoda cieplej posadki na której nic się nie robi

wiesiek
Gość
wiesiek

Spółka wodno-kanalizacyjna Eko-Strug! Jak znam Tyczyn wodociąg bez oczyszczalni ścieków ktoś kto powołał tzw.spółkę powinien pierwszy być wyrzucony z pracy. Rada Nadzorcza czego ile oni zarabiają za coś co jest fikcją.Wyrzucony zrobił miejsce dla kogoś z rodziny znajomego.TVP pokazują ministra PSL Sawickiego odwołanego za rodzinne koligacje tu w Tyczynie takie prawo układy PSL się stosuje z premedytacją.Pracowałem w Tyczynie na wodociągu zastanawiam się jak można powołać spółkę R.N. do czegoś co jest w stanie obrobić 1 rzemieślnik z maleńkim wysiłkiem.