Zamiast premii dostał wypowiedzenie z pracy

– Normalnie to burmistrz wzywa, przekazuje jakieś uwagi, daje upomnienie, naganę. A tutaj mamy typowe kolesiostwo – oburza się Józef Cisło, były prezes Eko-Strug. Fot. Arkadiusz Rogowski

TYCZYN. Czy zarzucanie byłemu prezesowi Eko-Strugu działania na niekorzyść spółki jest uzasadnione?

– To jest typowy przykład kolesiostwa – mówi o przyczynach swojego zwolnienia z funkcji prezesa gminnej spółki Eko-Strug w Tyczynie Józef Cisło. Z dniem 4 grudnia Rada Nadzorcza odwołała go z tego stanowiska, wypowiadając mu równocześnie umowę o pracę. Stało się tak mimo, iż jako osoba urodzona w 1951 roku Cisło korzysta z tzw. okresu ochronnego. Nowym prezesem, z pensją 4,5 tys. zł, został Zbigniew Możdżeń, który podobnie jak burmistrz Tyczyna, Jan Hermaniuk, kandydował rok temu do Sejmu z listy PSL-u.

A to właśnie burmistrz Tyczyna sprawuje nadzór właścicielski nad spółką wodno-kanalizacyjną Eko-Strug, bo w 100 proc. należy ona do gminy. – Przed 4 grudnia Hermaniuk odwołał starych i powołał nowych członków 3-osobowej Rady. Na posiedzeniu przy ostatnim punkcie „premia dla prezesa” poprosili mnie, żebym wyszedł na korytarz. Czekam 5, 10 minut, dłużej niż zwykle, w końcu mnie wzywają, a Przewodniczący RN Kalisz wręcza mi wypowiedzenie z komentarzem: „to jest premia dla pana” – opowiada Cisło.

Oficjalnymi przyczynami rozwiązania umowy o pracę były: nienależyte zabezpieczenie interesów spółki w postępowaniu sądowym, działanie na jej niekorzyść oraz konflikt z rzeszowskim Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi dokładnie o spór o ceny przepompowywania rzeszowskich ścieków przez przepompownię „Biała 1”, należącą do Eko-Strug. – Do września 2007 roku MPWiG płacił za przepompowanie u nas 1 m3 ścieków 60 gr. Później udało nam się zmienić umowę na naszą korzyść – 4,08 zł za m3, ale po przyłączeniu do Rzeszowa Budziwoja – 1 stycznia 2010 roku – MPWiK nie chciał płacić za dodatkowe ścieki. Umowę wypowiedział nam jednak dopiero w czerwcu 2010 roku – tłumaczy były prezes.

W marcu 2010 roku sprawę opłat Eko-Strug skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, którego biegła zmniejszyła koszty przepompowywania ścieków z Budziwoja do 1,04 zł za 1 m3. Podtrzymane zostały natomiast stawki dla ul. Miłej i ul. Granicznej, za które MPWiK proponował 1,04 zł. Eko-Strug odwołał się od tego pierwszego ustalenia do Sądu Apelacyjnego, a ten zlecił ponowną analizę kosztów, uwzględniającą te dodatkowe, wskazane przez spółkę. Biegła ustaliła je tym razem na 1,85 zł za 1 m3, przez co Sąd Apelacyjny musiał oddalić apelację spółki. – Teraz, żeby wygrać tę sprawę, trzeba by było zrobić nowy pozew do Sądu Okręgowego – mówi Cisło. – Ja bym to zrobił, ale trudno mi powiedzieć co na to nowy prezes – dodaje.

Czy zatem zarzucanie byłemu prezesowi Eko-Strugu działania na niekorzyść spółki jest uzasadnione? Ani do burmistrza, ani do nowego prezesa, mimo wielokrotnych prób przez 3 dni, dodzwonić nam się nie udało. Sam Cisło ocenia je jako nieprawdziwe, powołując się na wyniki finansowe spółki. – Gdy zaczynałem, Eko-Strug miał 712 tys. zł straty. Teraz zyski netto przekraczają 0,5 mln zł, zgromadzonej gotówki jest 793 tys. zł, a dalsze 200 tys. znajduje się w Banku Spółdzielczym – argumentuje zwolniony prezes. Teraz, zamiast dbać o spółkę, będzie walczył w sądzie o przywrócenie do pracy.

Arkadiusz Rogowski

do “Zamiast premii dostał wypowiedzenie z pracy”

 1. zbyszka fan

  No bo potrza było stołek dla kolesia. A że akurat nie było wolnych to się postarali żeby się jeden zwolnił.
  Jak to się gdzieś tam mówi że jak nie ma miejsca to się je samemu robi. Poprezesuje ze Zbyszek w kanalizacji za marne 4 i pól i pójdzie potem na cieplejszy fotelik za 2 razy więcej. Jak on wpadł że to do PSLu się trzeba przypiać?

 2. Jedrek

  SAMI GO WYBRALI O CO CHODZI- LATAŁ POD BALASKI CAŁY CZAS A TAKI BE NIEŁADNIE, bezrobotnych nie ma jak oficjalnie twierdzi prasa NP” GW „TO NIEPRZYSTOSOWANI DO NOWYCH WARUNKÓW EKONOMICZNYCH NIE ŻAŁUJE NIKOGO BOŚCIE WSZYSCY MĄDRZY INACZEJ

 3. WALDEK

  NAJPIERW STADION ZAMKNIĘTY W HERMANOWEJ TERAZ STOŁKI DLA KOLEGI W EKO STUGU I NIGDY NIEMA CZASU DLA LUDZI KIEPSKI WIZERUNEK HERMANIUK

 4. Birkut

  A może zajmiecie się bezrobotnymi bez prawa do zasiłku były prezes pewno przeżyje i jako specjalista wysokiej klasy znajdzie zatrudnienie z otwartymi rękoma

 5. zosia

  Ten pan to uczczciwy czlowiek ,zastanawiam sie jak mozna cos takiego zrobic ,wczesniej ludzie narzekali na bylego burmistrza a teraz mowia ze to byl zloty czlowiek zawsze znalazl czas dla kazdego ,bezinteresowny pomocny a teraz sa zmiany mam nadzieje ze bedziecie je monitorowac .

 6. mieszkaniec

  Jak się nie jest związany z WSIZEM lub PSL to niestety leci się z pracy . Ale szkoda cieplej posadki na której nic się nie robi

 7. wiesiek

  Spółka wodno-kanalizacyjna Eko-Strug! Jak znam Tyczyn wodociąg bez oczyszczalni ścieków ktoś kto powołał tzw.spółkę powinien pierwszy być wyrzucony z pracy. Rada Nadzorcza czego ile oni zarabiają za coś co jest fikcją.Wyrzucony zrobił miejsce dla kogoś z rodziny znajomego.TVP pokazują ministra PSL Sawickiego odwołanego za rodzinne koligacje tu w Tyczynie takie prawo układy PSL się stosuje z premedytacją.Pracowałem w Tyczynie na wodociągu zastanawiam się jak można powołać spółkę R.N. do czegoś co jest w stanie obrobić 1 rzemieślnik z maleńkim wysiłkiem.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.