Zamiast ronda będzie… fotoradar!

W miejscu, gdzie kolizje spowodowane są wymuszeniem pierwszeństwa, zamiast ronda Główny Inspektorat stawia fotoradar. Fot. Konrad Sinica

RUDNIK NAD SANEM. Nie będzie przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania w Kopkach.

– Nikt nie chce się przyznać, że chodzi wyłącznie o kasę – mówi Jerzy Czaja, radny Rady Miejskiej Rudnika nad Sanem (pow. niżański). W listopadzie 2012 roku wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przebudowę skrzyżowania na rondo na drodze wojewódzkiej w miejscowości Kopki, a w odpowiedzi przeczytał, że najlepszy będzie fotoradar! Skąd taka decyzja?

„Na podstawie analiz danych o kolizjach i wypadkach” oraz „wizji w terenie” Główny Inspektorat Transportu Drogowego uznał, że przyczyną zagrożeń w tutejszym ruchu jest nadmierna prędkość. Zupełnie inne zdanie mają samorządowcy i okoliczni mieszkańcy.

. – W ciągu ostatnich kilku lat nie było tu wypadku śmiertelnego, a 90 proc. kolizji spowodowanych jest wymuszeniem pierwszeństwa – tłumaczy radny Czaja. – 3 km dalej w stronę Leżajska były 2 ofiary śmiertelne, ale tam poza obszarem zabudowanym fotoradaru nikt nie chce stawiać – dodaje.

Podobnego zdania jest też Burmistrz Rudnika nad Sanem. – Ja bym wolał rondo, podobnie zresztą jak starosta niżański i władze okolicznych gmin – mówi Waldemar Grochowski. Odbyło się nawet specjalne spotkanie w tej sprawie, ale GITD pozostał nieugięty. – Zdaniem Oddziału taki nadzór nad ruchem będzie miał wpływ na obniżenie prędkości na tym odcinku, a tym samym wpłynie na zmniejszenie liczby zdarzeń – twierdzi rzeszowska GDDKiA.

***
Rada Gminy  jednogłośnie podjęła apel do GDDKiA, aby ta odstąpiła od instalacji fotoradaru, ale nic to nie dało – GITD zdążyła już nawet wylać fundament pod urządzenie. Głos samorządu nie ma dla centrali większego znaczenia, być może dlatego, że wszystkie wpływy z mandatów, wystawionych na podstawie zdjęć z nowego fotoradaru, trafią do budżetu państwa. Rondo musiało przegrać, bo po pierwsze jego budowa jest droższa niż postawienie fotoradaru, a po drugie nie podreperowałoby dziury budżetowej.

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
gość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość
gość

Ja mam propozycję dla rządzących, postawcie radar u każdego obywatela w sypialni. Jeśli prędkość stosunku będzie większa niż Pan Bóg przykazał to pstryk foteczkę i mandacik :P