Zamiast więzienia Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy ma zacząć działalność w miejscu zlikwidowanego schroniska dla nieletnich. Fot. Wit Hadło

ŁAŃCUT. Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z pomysłu utworzenia w miejsce zlikwidowanego schroniska dla nieletnich półotwartego oddziału więziennego.

– Jesteśmy wdzięczni, że resort wysłuchał naszych racji i nie narzucił nam swoich pomysłów na siłę. Dzięki temu, zamiast więzienia, powstanie u nas ośrodek dla młodzieży z problemami, w którym pracę znajdzie większość zwolnionych ze schroniska wychowawców. To nas satysfakcjonuje – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki.

Decyzja o zamknięciu schroniska zapadła na wiosnę i była szokiem dla samorządu, a przede wszystkim dla 60 zatrudnionych tam pracowników. Była to jedyna tego typu placówka w regionie, gdzie trafiali najgroźniejsi młodociani przestępcy. Ministerstwo Sprawiedliwości chciało jednak utworzyć tu półotwarty oddział zakładu karnego, co spotkało się ze zdecydowanym protestem mieszkańców, władz miasta i powiatu. Sprzeciw ten sprawił, że Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z pomysłu. To otwarło drogę do bezpłatnego przejęcia obiektu wraz z wyposażeniem przez samorząd województwa i powołanie tu nowej placówki wychowawczej.

Podobnie jak schronisko, ośrodek zajmie się młodymi ludźmi, tyle że skazanymi przez sądy za drobniejsze przestępstwa. – To szansa na powrót do pracy przynajmniej części z 60 zwolnionych wykwalifikowanych pracowników placówki, z których większość jest na bezrobociu – mówi starosta Krzysztoń.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy ma zacząć działalność od września przyszłego roku, czyli przeszło rok od zamknięcia schroniska (zamknięto je z dniem ostatniego czerwca 2012 r). Będzie mógł przyjąć około 50 wychowanków – także spoza Podkarpacia. Ich pobyt i naukę będzie opłacało Ministerstwo Edukacji.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o