Zamkną oddział i odeślą chorych

- Jak bardzo duże jest zapotrzebowanie na tego typu procedury świadczy ilość wykonanych przez nas operacji. Od początku roku przeprowadziliśmy 877 zabiegów, z których 90 proc. to przypadki pilne – mówi dr n. med. Adam Uryniak, konsultant wojewódzki ds. chirurgii naczyniowej, szef CChNiE w Rzeszowie.

RZESZÓW. Kilkuset pacjentów może być zmuszonych do wyjazdu na operacje naczyniowe poza województwo.

- Kontrakt mamy przekroczony o milion zł, mimo to przyjęliśmy jeszcze 27 pacjentów, którzy trafili do nas w stanie zagrożenie życia. Chorych będziemy przyjmować jeszcze do końca sierpnie. Jeżeli NFZ nie zwiększy nam kontraktu zamkniemy oddział. Nie stać nas na kupowanie sprzętu czy leków. Możemy jakiś czas pracować za darmo, ale dokładać do leczenia z własnej kieszeni nie będziemy – mówi dr n. med. Adam Uryniak, konsultant wojewódzki ds. chirurgii naczyniowej, szef Centrum Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej w Rzeszowie.

7 milionowy kontrakt został wyczerpany. Od początku roku chirurdzy naczyniowi z centrum wykonali 877 operacji, wszczepili 33 stentgrafty mimo, że kontrakt opiewał na 29. – Od kilku miesięcy przyjmujemy tylko pilne przypadki, teraz tylko stany zagrażające życiu – mówi dr Uryniak.

Doktor zastanawia się dlaczego na procedury naczyniowe w naszym regionie przeznaczono tak mało pieniędzy. W woj. świetokrzyskim, dla niewiele ponad miliona mieszkańców zabezpieczono 9 mln zł, na lubelszczyźnie, dla porównywalnej z Podkarpaciem liczby mieszkańców aż 28 milionów zł, a u nas 7 mln zł. Dlaczego?

NFZ obiecuje zwiększenie

- Zapłacimy wszystkie pilne przypadki. Gdy będzie zatwierdzona już zmiana planu finansowego będziemy aneksować umowę i dołożymy pieniędzy na procedury naczyniowe – mówi Marek Jabubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

- Nas obietnice nie interesują. Na podpisanie kontraktu czekamy do końca miesiąca – mówi doktor Uryniak.

Czy chorzy doczekają? I czy tak będzie wyglądać opieka zdrowotna po przekształceniach szpitali w spółki? Wkrótce niestety się przekonamy.

Anna Moraniec

do “Zamkną oddział i odeślą chorych”

  1. Leszek

    Oddział zamknąć . Przyjdą tacy, którzy będą leczyć taniej.

  2. Kaptowaniec

    Tak należy postępować po wyczerpaniu rocznego kontraktu zamykać oddziały pracownikom dawać wypłaty pensji bez świadczenia pracy, bo szpital i tak dostanie jedną dwunastą wykonanego kontraktu. Ta cała reforma jest chora nawet w Stanach skąd zaczerpnęliśmy ten głupi pomysł na reformę kontrakt zawierany jest na leczenie i zabiegi planowane przypadki nagłe to ryzyko firmy ubezpieczającej. Czy naszym decydentom to tak trudno zrozumieć. No i jeszcze gdzie się podziało 400 milionów ze zwiększonego algorytmu, który wywalczyły Związki Zawodowe, bo dyrekcja Podkarpackiego NFZ jak zabrano im przez trzy lata po 400 tysięcy to cicho siedziała a było to złamanie Konstytucji przez Rząd.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.