Zapalenie krtani groźne także latem

Rozpoznanie zapalenia krtani polega na zabraniu dokładnego wywiadu chorobowego oraz wykonaniu laryngoskopii pośredniej (głównie badanie lusterkiem krtaniowym) lub - w uzasadnionych przypadkach - laryngoskopii bezpośredniej (mikrolaryngoskopia z użyciem specjalnego endoskopu z mikroskopem). Fot. Wit Hadło

Uważaj na nagłe skoki temperatury (mocno klimatyzowane pomieszczenia i skwar na dworze), podczas upałów nie pij lodowatych napojów, bo możesz nagle stracić głos.

Nagła chrypka (aż do bezgłosu), ból w krtani, ataki kaszlu (z początku suchego, potem wilgotnego), inne objawy infekcyjne jak gorączka czy dreszcze, a w cięższych przypadkach u dzieci (tzw. zapalenie podgłośniowe) duszność wdechowo-wydechowa o różnym nasileniu – to objawy ostrego zapalenia krtani. I myli się ten kto sądzi, że może przytrafić się tylko w okresie jesienno-zimowym. Latem o wiele łatwiej zapaść na tę nieprzyjemną chorobę.

Ostre zapalenie krtani to bakteryjna lub wirusowa choroba krtani, najczęściej jako następstwo przeziębienia. Trwa zwykle kilka dni, ale niektóre objawy mogą nas męczyć znacznie dłużej. – Przewlekłe zapalenie krtani to następstwo wpływu czynników zewnętrznych (palenia tytoniu, zanieczyszczenia powietrza, wpływu klimatu), a także nadużywania głosu lub innych schorzeń, np. zapalenia zatok. Trwa długo (miesiące, a nawet lata) – mówi dr Wacław Mazur, specjalista otolaryngolog z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

Od chrypki do duszności
Zapalenie krtani objawia się chrypką (aż do bezgłosu), bólem krtani, atakami kaszlu (z początku suchego, potem wilgotnego), włączają się też inne objawy infekcyjne takie jak gorączka i dreszcze. W cięższych przypadkach u dzieci dochodzi do tzw. zapalenia podgłośniowego, które prowadzi do duszności wdechowo-wydechowej o różnym nasileniu.

Przyczyną zapalenia są wirusy (grypy, paragrypy, adenowirusy), potem zwykle dołączają się bakterie (różne szczepy spotykane w górnych drogach oddechowych). W etapie wirusowym – stosujemy typowe leczenie jak takie jak przy przeziębieniu (leki przeciwzapalne, przeciwkaszlowe i wykrztuśne, przeciwgorączkowe, napotne, leki miejscowe (np. inhalacje przeciwzapalne i przeciwobrzękowe), oszczędzanie głosu. Gdy dojdzie etap bakteryjny – konieczne jest włączenie dodatkowo antybiotyku, który należy stosować według zaleceń lekarza i pod żadnym pozorem nie przerywać kuracji (bo gardło już nie boli).

Jak unikać zachorowania
Najlepszym zabezpieczeniem się przed zachorowaniem jest:
1. unikanie gwałtownych zmian temperatury i wilgotności wdychanego powietrza (chodzi o rozsądne korzystanie z klimatyzacji! Różnica między temperaturą w pomieszczeniu klimatyzowanym, a powietrzem na zewnątrz nie może drastycznie się różnić, najlepsza jest 8 do 10 stopni mniej, strumień zimnego powietrza nie może być skierowany bezpośrednio na twarz czy barki tylko na ścianę czy szybę samochodu).
2. unikanie picia zbyt zimnych napojów (i zbyt szybko, można je ogrzać przetrzymując kilka sekund w ustach)
3. unikanie zadymionych, zapylonych pomieszczeń
4. nie nadużywanie głosu (szczególnie w atmosferze dymu tytoniowego)
5. nie palenie tytoniu

Ważna diagnoza
Rozpoznanie zapalenia krtani polega na zabraniu dokładnego wywiadu chorobowego oraz wykonaniu laryngoskopii pośredniej (głównie badanie lusterkiem krtaniowym) lub – w uzasadnionych przypadkach – laryngoskopii bezpośredniej (mikrolaryngoskopia z użyciem specjalnego engoskopu z mikroskopem). Diagnoza schorzenia i jego prawidłowe leczenie jest ważne, bo najczęstszym powikłaniem choroby jest przejście w stan przewlekły (długotrwała chrypka, zanik głosu po wysiłku głosowym), kaszel, chrząkanie, bóle i pieczenie w krtani. Rzadziej może w ostrym etapie choroby wystąpić duszność w wyniku znacznego obrzęku śluzówki. Wtedy jednak może być konieczne leczenie szpitalne, intubacja, a nawet tracheotomia!

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments