Zapalenie pęcherza – damska przypadłość

Zapalenie pęcherz możemy „złapać” leżąc na mokrym piasku, lub korzystając z publicznych kąpielisk czy toalet. Fot. Ewelina Nawrot

Nieleczone ostre bakteryjne zapalenie dolnych dróg moczowych może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a w skrajnych przypadkach do urosepsy.

Bóle w dole brzucha, pieczenie podczas oddawania moczu lub częste oddawanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, oddawanie moczu po kropelce, krwinkomocz i krwiomocz, podwyższona temperatura ciała lub mętny i o przykrym zapachu mocz to typowe objawy ostrego bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, które często współistnieje z zapaleniem cewki moczowej albo z zapaleniem pochwy. Nie zawsze występują wszystkie z tych symptomów – mówi Dariusz Ulman, specjalista położnictwa i ginekologii z Rzeszowa.

Zapalenie pęcherza moczowego to choroba dolnych dróg moczowych wywołana najczęściej zakażeniem bakteryjnym, w rzadkich przypadkach alergią lub jako powikłanie leczenia chorób nowotworowych promieniowaniem jonizującym. Może występować w formie ostrej lub przewlekłej.  Najczęstszym patogenem, wywołującym zakażenie dróg moczowych u kobiet, jest bakteria Escherichia coli czyli pałeczka okrężnicy, występująca fizjologicznie u każdego człowieka w jelicie grubym. Jeżeli jednak dostanie się drogą wstępującą przez cewkę moczową do pęcherza i się namnoży, może wywołać  stan zapalny.

Kobieca dolegliwość
Schorzenie najczęściej dotyka kobiety ze względu na anatomię (posiadają krótką cewkę moczową, występuje u nich bliskie sąsiedztwo odbytu, przedsionka pochwy i ujścia zewnętrznego cewki moczowej). – Rozwojowi zakażenia sprzyja również korzystanie z publicznych kąpielisk, toalet, częste i odległe podróże. Częściej dotyka kobiety rozpoczynające współżycie płciowe ze względu na obcą florę bakteryjną partnera i podrażnienie okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej (dlatego zapalenie pęcherza moczowego często jest nazywane chorobą miesiąca miodowego). Częściej też występuje u kobiet w ciąży i po menopauzie, u osób z chorobami neurologicznym utrudniającymi oddawanie moczu, u osób ze zmniejszoną odpornością oraz chorych na cukrzycę. Ocenia się, że większość kobiet przynajmniej raz w życiu przechodzi ostre zapalenia dróg moczowych – mówi nasz ekspert.

Ważna higiena
W profilaktyce ważna jest dbałość o higienę okolic genitalnych oraz odbytu, używanie papieru toaletowego w kierunku od cewki  moczowej w kierunku odbytu, niewstrzymywanie moczu, leczenie infekcji pochwy, picie dużej ilości płynów, unikanie przemarznięć, ciepłe  ubieranie się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. U osób ze skłonnościami do częstych infekcji dróg moczowych oraz kobiet w ciąży unikanie publicznych kąpielisk.

Warto wiedzieć:
*Mocz oddawany do diagnostyki powinien być pobrany w ściśle określony sposób.  Najlepiej aby był to  mocz poranny. Po umyciu okolic urogenitalnych oraz osuszeniu krocza do pojemniczka pobieramy mocz ze środkowego strumienia. Początkowy mocz i  końcowy oddajemy do ubikacji.  Jest to bardzo ważne, gdyż fizjologicznie w okolicy zewnętrznego ujścia cewki moczowej oraz przedsionka pochwy występują bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Nieprawidłowe pobranie materiału do badania może zafałszować diagnostykę i utrudnić leczenie.

* U dzieci zakażenia układu moczowego mogą przebiegać w sposób niespecyficzny objawiając się moczeniem nocnym, zaburzeniami koncentracji, brakiem apetytu lub niespecyficznymi bólami brzucha.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments