Zapisz swojego malucha na… studia!

Tematyka i długość zajęć na MUR będą dostosowane do wieku uczestników. Fot. UR

RZESZÓW. Mały Uniwersytet Rzeszowski to pierwszy na Podkarpaciu uniwersytet dziecięcy.

– Rozwijać dziecięcą ciekawość, propagować edukację i zachęcać do poznawania świata – taki cel przyświeca otworzonemu w sobotę, 25 maja, Małemu Uniwersytetowi Rzeszowskiemu (MUR). Zajęcia (raz w miesiącu, w sobotę, na różnych wydziałach UR) ruszą od października, zaś rekrutacja małych studentów będzie prowadzona we wrześniu. Planowane są trzy 60-osobowe grupy: uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Tematyka i długość zajęć będą dostosowane do wieku uczestników. O ich bezpieczeństwo dbać będą studenci-wolontariusze z Wydziału Medycznego.

Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał przy Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku. Od pierwszego wykładu cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców i niemal zawsze było więcej chętnych niż miejsc w aulach Uniwersytetu. Wkrótce przy innych niemieckich uniwersytetach powstało 70 takich placówek, a następnie pojawiły się one i w innych krajach europejskich: w Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Wielkiej Brytanii, na Słowacji oraz w wielu krajach na świecie: w USA, Kolumbii, w Meksyku. W Polsce pierwsze uniwersytety dziecięce powstały w 2007 roku w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

Projekt uniwersytetów dziecięcych otrzymał od Komisji Europejskiej nagrodę Kartezjusza (Descartes Prize for Science Communication) za wybitne zasługi w popularyzacji
wiedzy. Obecnie przy ponad 200 ośrodkach uniwersyteckich w całej Europie organizowane są wykłady i warsztaty, które wprowadzają dzieci w świat, w którym na co dzień funkcjonują prawdziwi naukowcy.

Opr. ar

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
TipTop Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
TipTop
Gość
TipTop

Zapisz studenyta do przedszkola…..Nowy projekt – Rzeszow mistem innowacji..ch ………………branych z innych miast