Zapłać, a posprzątam ci groby

PODKARPACIE. Dorabiają głównie studenci. Koszt usługi 20-30zł.

Święto Wszystkich Świętych już za pasem. Powoli zaczynamy planować wielkie sprzątanie rodzinnych grobowców. Ale co z osobami zapracowanymi, niedołężnymi lub tymi, których bliscy spoczywają w grobowcach oddalonych o dziesiątki kilometrów od ich miejsca zamieszkania? W Internecie jak grzyby po deszczu mnożą się ogłoszenia dotyczące ofert sprzątnięcia grobu. Płacisz po otrzymaniu zdjęcia dokumentującego wykonanie zadania.

– Nie jestem w stanie samodzielnie przemieszczać się po mieszkaniu, a co dopiero posprzątać grobowca – mówi 73-letnia pani Jadwiga z Rzeszowa. – Chciała bym jednak, żeby na Wszystkich Świętych grób moich bliskich był czysty i palił się na nim znicz. Myślę, że ogłoszenia młodych ludzi, którzy proponują zajęcie się grobowcem za niewielką opłatą są doskonałym pomysłem dla tych, którzy nie mogą się tego podjąć samodzielnie. Oni mogą zarobić, my mamy problem z głowy.

Studentka/student posprząta

“Studentka z Rzeszowa posprząta grób Twojego bliskiego, zapali znicz, położy kwiaty. Tanio. Zapłacisz, po otrzymaniu fotografii czystego grobu. Termin do uzgodnienia. Dzwoń na nr (do wiad. redakcji)”. To tylko jedna z kilkunastu ofert, na które natknęliśmy się przeglądając fora i strony internetowe z ogłoszeniami o pracę.

Dzwonimy. W słuchawce wita nas głos młodej dziewczyny. Weronika jest studentką pierwszego roku. Pytamy o cenę usługi. – 25 zł. To i tak tanio. Niektórzy moi znajomi żądają po 30-35 zł. – mówi. – Dostałam dopiero dwa zlecenia, ale myślę, że im bliżej świąt, tym więcej osób będzie chciało skorzystać.

Można nieźle zarobić

Weronika nie jest jedyną osobą, która chce dorobić na sprzątaniu. Z reguły są to studenci, którzy nawet na tak prozaicznej i stosunkowo taniej czynności mogą nawet nieźle zarobić. Wystarczy, że na ofertę sprzątnięcia grobu za 25 zł odpowie 10 osób. W dwa dni można zarobić 250 zł. Jeżeli płacący zażyczy sobie np. położenie na grobie kwiatów czy zapalenie zniczy, cena za usługę wzrasta.

Tego typu ogłoszenia są konkurencją dla profesjonalnych firm proponujących tzw. opiekę nad grobami. W cennikach podobne pozycje do tych oferowanych przez prywatne osoby, ceny jednak wyższe, w granicach od 35 do nawet 65 zł. Kwota jest uzależniona od rozmiaru grobowca.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments