Zapłacimy więcej za cukier

Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Mimo większego popytu mniej można produkować białej słodyczy.

W tym roku wzrosną ceny cukru. Obecnie za kilogram płacimy około 4 zł. Za cukier zapłacimy więcej, bo Unia Europejska wprowadziła ostre limity ograniczające produkcję cukru przy jednoczesnym wzroście popytu na białą słodycz.

Unia Europejska chce ograniczyć produkcję cukru w obawie o jego nadprodukcję. Tymczasem popyt na cukier rośnie zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych, głównie dzięki branży spożywczej i farmaceutycznej. Do końca 2015 roku polskie cukrownie mogą wytwarzać tylko 1,4 mln ton cukru.

Limity czyli kwoty cukrowe mogą być przedłużone do 2020 roku, za czym opowiada się Ministerstwo Rolnictwa. Naciskają na nie cukrownie i plantatorzy buraków, którzy chcą chronić się przed konkurencją. Zdaniem ekspertów pewne jest, że za cukier w sklepach zapłacimy więcej. Jednak na razie trudno stwierdzić o ile procent, bo to sam rynek reguluje ceny w tej branży.

- W kampanii 2011/2012 Südzucker Polska wyprodukowała w sumie ponad 470 tys. ton cukru, z czego 351 tys. 870 ton było cukrem kwotowym -  poinformował Piotr Chrobot, członek zarządu Südzucker. W cukrowni Ropczyce, jednej z 5 cukrowni należącej do spółki Südzucker Polska, wytworzono 96 tys. ton cukru.

Piotr Chrobot, członek zarządu Südzucker Polska:

- Na obszarach działalności Südzucker Polska, tak jak i w całym kraju oraz w Europie, odnotowano w ostatnim roku bardzo wysokie plony buraków. W konsekwencji w całej Unii produkcja cukru pozakwotowego sięgnęła blisko 5 mln ton. Cukier ten w głównej mierze przeznaczony jest na zużycie wewnątrzunijne oraz eksport. Na rynku cukru kwotowego obserwujemy stabilizację na nowym poziomie. Odpowiada on bieżącym kosztom surowca oraz cenom na rynku światowym.

***

Jak zwykle urzędnicy z UE wiedzą ile Polacy i Europejczycy spożyją cukru. Odgórnie więc utworzyli tzw. kwoty cukrowe i tej białej słodyczy można tylko tyle sprzedać ile wynosi limit. A to że cukier podrożeje, dla tych samych urzędników nie jest już ważne.  Może więc trzeba wprowadzić limit codziennego spożycia dla każdego urzędasa Unii Europejskiej. Wtedy podejmowaliby mądrzejsze dla zwykłych obywateli decyzje.     

Mariusz Andres

do “Zapłacimy więcej za cukier”

  1. Józef

    A kto wybrał Pawlaczka partie na ochronę polskiego rolnictwa, gazownictwa i całej gospodarki???

  2. mamnick

    A w D*pie WAS MONOPOLIŚCI MAM!
    ODNOSZĘ WRAŻENIE ŻE ZNOWU SZTUCZNIE NAPĘDZAĆ BĘDZIECIE CENY….BO ŚWIĘTA IDĄ…..Rok w rok to samo;)

    PAJACE!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.