Zapłacimy więcej za grunt i budynki

Najwięcej Urząd Miasta “zarobi” na budynkach, związanych z biznesem. Fot. Autor

MIELEC. Od nowego roku wzrosną podatki od mieleckich nieruchomości. 

O cztery procent od nowego roku wzrosną w Mielcu podatki od nieruchomości (gruntów i budynków). Na podwyżce Urząd Miejski “zarobi” ponad 1,1 mln zł. Łącznie z tytułu podatków od nieruchomości do kasy miasta w ciągu roku wpłynie 35,6 mln zł. Ale i tak w kieszeni mieszkańców zostanie aż 9 mln zł, bo tyle wynosi różnica między stawkami Ministerstwa Finansów a wysokością podatków AD 2013 w Mielcu.

Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacić trzeba będzie 68 gr./mkw. rocznie, pozostałe tereny (głównie działki budowlane) – 22 gr./mkw., a zajęte przez lotnisko – 16 gr./mkw. Właściciele budynków mieszkalnych zapłacą 56 gr./mkw.

Kluczową pozycję w dochodach miasta stanowią budynki zajęte pod działalność gospodarczą. Stanowią one aż 85 proc. wpływów z tytułu podatku od nieruchomości. W przyszłym roku mkw. takiego lokum “kosztować” będzie 19 zł i 35 gr. (w b.r. – 18 zł i 60 gr.). Z kolei budynki pozostałe to wydatek 6 zł i 54 gr./mkw. Podatek od budowli utrzymuje się na poziomie dwóch procent od ich wartości.

– W przypadku obiektów pod działalność gospodarczą związaną ze służbą zdrowia stosujemy stawkę maksymalną, gdyż i tak jest ona o 80 proc. niższa od podatku od budynków związanych z prowadzeniem biznesu – mówi Tadeusz Witek, szef Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Mielcu. Pozostałe podatki od nieruchomości pozostają bez zmian.

Zwolnionych z podatku jest w sumie 1361 ha gruntów, z czego: rolne – 528 ha, leśne – 229 ha, lotniska 202 ha, Park Przemysłowy – 79 ha i strefa – 38 ha. Wartość budowli zwolnionych z podatku wynosi 181,9 mln zł. To m.in. efekt działania ustawy o strefie i uchwały miasta o Parku Przemysłowym.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o