Zapłacimy więcej za oglądanie TV i słuchanie radia

Takie rzeczy tylko w Polsce. Ci, którzy mieli abonament gdzieś, mają spokój, a ci, którzy chcieli być uczciwi, teraz płacą i płaczą. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wysokość podwyżki jest śmieszna, ale KRRiT nie tłumaczy, po co w ogóle je wprowadza.

Abonament RTV, choć obowiązkowy dla wszystkich, płaci zaledwie osiem procent słuchaczy i widzów. Ci, którzy mieli nadzieję, że premier chociaż te obietnicę spełni i zlikwiduje abonament za radio i telewizor, mogą się rozczarować. Co więcej, płacących czekają podwyżki.

Jak poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już od nowego roku za korzystanie z radia trzeba będzie zapłacić 5,90 zł miesięcznie, a za radio i telewizor – 19,30 zł miesięcznie. To oznacza, że abonament za radio podrożeje o 25 gr, a za odbiornik telewizyjny – 65 gr. Totalny absurd! Zwłaszcza, że tym, którzy opłacają abonament za czas dłuższy niż miesiąc przysługują ulgi. Jeszcze nie wiadomo, ile ulgi będą wynosiły w przyszłym roku.

– Opłatę abonamentową wnosimy do 25 dnia każdego miesiąca. Opłaty na poczet 2014 r., według nowych stawek, można będzie wnosić już od 30 maja br. – przypomina KRRiT. – Do końca 2013 r. obowiązują stawki 5,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 18,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

Uczciwi płaca więcej
Pecha mają ci, którzy chcieli być w porządku i kiedyś zarejestrowali swój odbiornik. Oni nie wymigają się od płacenia, bo nawet, jeśli zaprzestali wnoszenia opłat, Poczta Polska wyśle im pismo z koniecznością zapłaty nawet 1500 zł, czyli abonamentu za ostatnie 5 lat. Jak ktoś nie zapłaci, poczta zgłasza to do skarbówki. W ostatnim czasie do urzędów skarbowych podległych Izbie Skarbowej w Rzeszowie wpłynęło ok. 40 tysięcy tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską z wnioskiem o wyegzekwowanie zaległego abonamentu radiowo – telewizyjnego. Ci, którzy odbiornika nigdy nie rejestrowali i abonamentu nie płacą są bezkarni. Poczta nie może wymagać zapłaty zaległego abonamentu, może wysłać jedynie kontrolera, który sprawdzi czy w danym domu jest niezarejestrowany odbiornik. Jednak takiego kontrolera nikt nie ma obowiązku wpuścić.

Blanka Szlachcińska

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MalekkapelanpkpumirasbetiAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malek
Gość
Malek

A czemu mamy płacić abonament ? w imię jakieś misji. Czemu rządzący myślą że media publiczne mają misję za którą płacą wszyscy.

kapelanpkpu
Gość
kapelanpkpu

za oglądanie gniotak klanu i m jak mroczki mam płacić więcej???????? smiech, nic gnidy nie dostaniecie

beti
Gość
beti

Abonament? A za co? Może za to, że PR i TVP nie prezentuje całego spectrum poglądów, ale wyraźnie służy rządom PO i postępowej niczym paraliż „elycie” z własnego nadania? Niech go płacą zwolennicy PO, Donka (który póki PO nie zrobiła skoku na TVP wzywał do niepłacenia abonamentu), nieboszczki UW oraz wyznawcy „nieomylnego” giaura Adama Michnika.

Ambroży
Gość
Ambroży

Dworak – daje popisy niczym czekoladowy orzeł prezydencki – szkoda słów !!!

ROMAN
Gość
ROMAN

no i dalszy ciąg – kręcenia lodów ? – proste wyjśćie ; wprowadzić system kodowany i po sprawie – płacę oglądam / nie płacę nie oglądam – kto się boi aby tak to działało ; czy zabraknie KASY dla prezesów i pójdą z torbami ?

miras
Gość
miras

Zgadzam się- bardzo proste rozwiązanie.
Z tego co wiem to nawet ci co płacą abonament za np cyfrowy polsat są i tak zmuszani do płacenia dodatkowo ten „zwykły” abonament, bo przecież mają telewizor… Bez sensu.