Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

– Nowa polityka gospodarki odpadami, to dla nas będzie katastrofa – mówi burmistrz Zygmunt Kustra. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Gminy boją się nowej polityki gospodarki odpadami

W przyszłym roku mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci, bo od 1 lipca 2013 roku zmonopolizowany zostanie rynek gospodarki odpadami. Do użytku dopuszczone zostaną bowiem tylko większe składowiska i sortownie. Teraz do wyboru jest więcej takich miejsc, gdzie można zawozić śmieci i ceny za taką usługę nie są wygórowane.

W ramach nowych planów gospodarki odpadami komunalnymi, które każde z województw musi przyjąć do końca czerwca, mają działać składowiska, spalarnie i sortownie zdolne obsługiwać co najmniej 120 tys. mieszkańców. W regionach powstaną tzw. instalacje regionalne.

W 2013 roku w Rzeszowie przy Elektrociepłowni Załęże zostanie oddana do użytku infrastruktura termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Dzięki tej spalarni do rzeszowskich mieszkań dostarczane będzie ciepło wytwarzane  ze śmieci, a odpady będą zwożone z całego powiatu rzeszowskiego. Mimo że będzie to plus tej inwestycji, to władze większości gmin obawiają się, że dla samorządów i mieszkańców będzie to spory problem, zresztą bardzo kosztowny.

– Teraz śmieci, które dostarczają właściciele posesji, wozimy na składowisko do Kozodrzy lub pod Leżajsk. Od 1 lipca przyszłego roku jako gmina będziemy zobowiązani dostarczać je wyłącznie do spalarni przy rzeszowskiej elektrociepłowni – poinformował Zygmunt Kustra, burmistrz Błażowej. – W związku z tym, że będziemy mieli do wyboru tylko jedno składowisko i wzrosną koszty ich transportu. Zwykli mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz odpadów, bo trzeba będzie opłacić kilkunastu urzędników zatrudnionych w rzeszowskiej spalarni.

To będzie katastrofa dla gmin
Obecnie w Błażowej za jeden worek z segregowanymi odpadami mieszkańcy płacą 4 złote. Za 120-litrowy worek z niesegregowanymi śmieciami trzeba zapłacić 12 zł, a za 60-litrowy – 6,50 zł. Pewne już jest, że za ponad rok opłaty te wzrosną, ale wciąż nie wiadomo jednak o ile.

W 2013 roku gminy jeszcze bardziej niż teraz będą kontrolowane pod względem egzekwowania kar od mieszkańców, którzy w ogóle nie zbierają śmieci i nie podpisują umów z samorządami na ich odbiór. Jeżeli okaże się, że właściciel posesji nie wypełnia takiego obowiązku, to przyjdzie do niego windykator, którego zadaniem będzie ściągnięcie zaległości. Koszty windykacji znacznie przekraczające zaległe opłaty za wywóz śmieci będą musiały pokrywać gminy.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
7 lat temu

Pozwolę sobie na odmienne zdanie. Lokalne sortownie to wrzód dla sąsiadów. Pan Burmistrz jako prezes Błażowskiej Gospodarki Komunalnej zlokalizował taką przy ulicy Myśliwskiej w Błażowej w 2006r. Jak to wygląda można zobaczyć na You Tube lub na Picasa wpisując „Błażowa śmieci”. Autor Zbigniew L. Obiekt nie spełnia żadnych norm. Zatruwa powietrze, glebę i wodę a tym samym okolicznych sąsiadów. Może ktoś wie jak nam pomóc.

Paweł
Paweł
8 lat temu

Może większość Baranów którzy wszelkie wybory mają daleko z tyłu zrozumie że są strzyżeni aż miło. Dobrze że chociaż już w czwartek 21 czerwca Dzień Wolności Podatkowej :)

józef
józef
8 lat temu

u siebie w domu sam robię recykling
– złom sprzedaję
– odpadki i popiół drzewny składam na kompost /palę drewnem/
– plastik i szkło segreguję do worków i za 4 worki plastiku i heden worek szkła płace ok 10 zł/m- c

teraz dzięki paru popi&^ ..l*&com będe musiał płacić za 4 osoby po ok 15 zł /minimum/ czyli ok 60 zł /m-c

na mój koszt inni bedą wrzucac do smieci, gruz, zuzel, odpady budowlane czy styropian ja ja będę obciążany

piep&&yć taka „ekologie” :evil:

olek
olek
8 lat temu

Ul. Powstańców Listopadowych wynoszę tam szkło i plastik do kontenerów. Kontenery są przeładowane a służby zbyt żadko tam się pojawiają.
Proszę o więcej kontenerów a będzie napewno mniej śmieci w koszach domowych.

realista
realista
8 lat temu

Jeśli stanie się tak jak dochodzą do nas słuchy i będziemy płacić za wywóz śmieci w zależności od ilości mieszkańców w domu, to napewno nie będziemy odwozić śmieci na recykling. Wszystko będzie szło do jednego kubła. I co wtedy ? Ale faktem jest też, że być może mniej idiotów będzie spalać odpady w domach, skoro i tak będą musieli zapłacić za ich wywóz.. Czy jest chociaż jedno „coś” za które zapłacimy mniej dzięki UNII? Zawsze były jakieś tam sukcesywne podwyżki opłat , ale to co się dzieje teraz jest już horrorem. A końca tej machiny nie widać. No i co… Czytaj więcej »