Zarabiają od 5 do 30 tys. zł. I protestują…

Fot.Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Lekarze są jedną z najbardziej zadowolonych grup społecznych. Jednak to oni często wchodzą w spory płacowe z rządem.

Prawo wykonywania zawodu w rzeszowskiej izbie lekarskiej ma 3117 lekarzy i 1057 dentystów. Ta liczba co roku się zmienia, raczej z tendencją wzrostową. – Znacznie ubyło nam lekarzy w 2005 roku gdy masowo zaczęli wyjeżdżać za granicę. Z tego co wiemy wszyscy jednak wrócili. – słyszymy w Izbie. – W 2011 roku zaświadczenie uprawniające do wyjazdu pobrało już tylko ośmiu medyków, wyjechał jeden.

Zainteresowanie wyjazdami za granicę spadło odkąd lekarze wywalczyli wyższe zarobki (pracując w kraju nie muszą w dodatku ponosić kosztów migracji m.in. rozłąki z rodziną). Doktor Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej przyznaje, że wpływ na zahamowanie wyjazdów młodych medyków miały spore podwyżki pensji rezydentów, które wprowadziła była minister zdrowia.

Lekarze jedną z najbardziej zadowolonych grup społecznych

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że lekarze zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zarabiali w 2011 r. między 2,7 tys. zł a 5,14 tys. zł brutto. Jednym z czynników wpływających na wielkość wynagrodzeń lekarzy jest staż zawodowy. Mediana wynagrodzeń medyków, którzy przepracowali nie więcej niż 2 lata, wyniosła 3,17 tys. zł. Połowa z nich zarabiała pomiędzy 2,007 tys. zł, a 3,900 tys. zł. W przypadku lekarzy, którzy praktykowali w zawodzie od 3 do 5 lat, mediana płac kształtowała się na poziomie 3,75 tys. zł. Najwyższe wynagrodzenia występowały wśród specjalistów z 9-11 letnim stażem oraz tych, którzy przepracowali przynajmniej 17 lat. Zarobki lekarzy zależą również od stopnia specjalizacji i wynoszą od 2,9 tys. zł do 10 tys. zł. Według ministerstwa rekordzista zarobił 1,5 mln zł w ciągu roku. Nierzadkie są też miesięczne wynagrodzenia na poziomie 30 tys. zł. – Chciałbym żeby była to prawda, gdybyśmy jednak zarabiali takie pieniądze nie walczylibyśmy o trzy średnie krajowe, czyli ok. 12 tys. zł brutto – mówi Zdzisław Szramik, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Rzeszowie. – Ja, jako specjalista z kilkunastoletnim stażem zarabiam 5,1 tys. zł brutto miesięcznie. Podawanie wysokości kontraktu i porównywanie tego do pensji za 170 godzin pracy miesięcznie innych grup zawodowych jest delikatnie mówiąc nieporozumieniem.

Dane MZ z 2009 roku

lekarz na etacie bez specjalizacji zarabiał 2,9 tys. zł brutto

z dyżurami nawet 5,6 tys. zł,

na kontrakcie nawet 7,4 tys. zł.

Lekarz na etacie z I stopniem specjalizacji zarabiał 3,4 tys. zł

z dyżurami 7,1 tys. zł

na kontrakcie 8,8 tys. zł

Lekarz na etacie z II stopniem specjalizacji zarabiał 3,8 tys. zł

Z dyżurami 7,8 tys. zł

Na kontrakcie 10 tys. zł

Ordynator zarabiał na etacie 4,5 tys. zł

z dodatkami 11 tys. zł

na kontrakcie 14 tys. zł.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
Olga
7 lat temu

Blokers z całym szacunkiem ale to Ty skrzeczysz. Sama jestem na medycynie, zapracowałam sobie na to tylko i wyłącznie własną pracą. Nie mam w rodzinie lekarzy, pielęgniarek, dyrektorów szpitali, nawet salowych. Nikogo powiązanego ze służbą zdrowia. I jakoś na medycynie jestem, haruję jak wół, żeby się na niej utrzymać i mieć dobre wyniki, jak wielu moich znajomych ze studiów mieszkam w akademiku, bo moi czy ich rodzice nie mają zbyt wiele kasy. I wierz mi, że jeżeli ktoś zasuwa przez 12 lat nad książkami, a potem dodatkowo na szkoleniach, kursach i konferencjach, bo musi całe życie się kształcić, to chce… Czytaj więcej »

anonim
anonim
8 lat temu

KTO WAM ZABRANIAŁ IŚĆ NA STUDIA MEDYCZNE !!!!!????? WIĘCEJ SZACUNKU!!!!! NIE CHCIAŁO SIĘ NOSIĆ TECZKI TRZEBA DŹWIGAĆ SZKRZYNECZKI!!!!!!!!!

zenek
zenek
8 lat temu

ale pierniczycie o ile ja wiem a mam w pracy kolo siebie karetkę to lekarz na karetce ma 100zł za godzinkę pracy. czyli prosto : 24 x 100= 2400 a teraz pytanie ile dyżurów ma taki lekarz ? siedzi taki tzw. 500setka (czyli 500godzin bo po co w domu siedziec jak seks jest w pracy a kasa niebagatelna leci) ale zejdzmy na ziemie i niech walnie 10 dyżurów czyli 24000 zł przy 15 dyżurach już mamy 36. tyś zł więc całkiem już blisko średniej krajowej… a co do wykształcenia to sobie chyba żartujesz? moja zona poszła na studia bez prawnika… Czytaj więcej »

Lilka
Lilka
9 lat temu

Wacek to jest nieprawda co piszesz. Ja znam wiele osób, które nie mając w rodzinie ani lekarza ani prawnika dostały się na studia medyczne lub na prawo. Spójrz jak dzisiaj to wygląda wystarczy dobrze zdać maturę i indeks na prawo lub medycynę masz w ręce bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów wstępnych. Młodzi ludzie dostali ogromna szansę i mają możliwość dostać się na takie prestiżowe studia, no ale jak pokazuje życie nie bardzo chcą wykorzystać tą szanse.

asdf
asdf
8 lat temu
Reply to  Lilka

Ja też znam ale wyjątki tylko potwierdzają regułę.

To ,że 2 czy 3 osoby spoza zaklętego kręgu zostały przyjęte nie znaczy ,że nie trzeba mieć solidnych garbów aby dostać się na te studia.

Lilka
Lilka
9 lat temu

Tym wszystkim, którzy zazdroszczą lekarzom takiej kasy napisze krótko i na temat – trzeba było iść na studia medyczne, skończyć je ciągnąć 2 etaty i też byście tyle zarabiali. Kiedyś się nie chciało uczyć dziś się robić nie chce. Żal niektórym d…pe ściska że inny zarabiają więcej od nich.

Wacek
Wacek
9 lat temu
Reply to  Lilka

Do Lilki . Żeby zostać w Naszym kraju lekarzem bądz prawnikiem trzeba mieć w rodzinie przedstawiciela wymienionych zawodów – nepotyzm króluje.

Józef
Józef
9 lat temu

Trudno polemizować z wieloma tutaj słusznymi wpisami , co do szczegółów pracy i zarobków lekarzy, gdyż większość pacjentów ma tutaj swoje przykre doświadczenie i racje. Akurat ta grupa zawodowa ma się w Polsce dobrze i jest w większości wyjęta spod ogólnych zasad obowiązujących tych którzy idą się do nich leczyć.Na kompromisy mało kiedy mogą tutaj liczyć. Ale ja wczoraj oglądałem bardzo spokojna i wyważoną ocenę całości Służby Zdrowia w Polskim Punkcie widzenia TV TRWAM i trzeba przyznać wiele racji dr Hamankiewiczowi,iż jako prezes NRL widzi zupełny niedowład organizacyjny Ministerstwa Zdrowia w wyk. poprzedniej i obecnego szefa tego resortu nie wspominając… Czytaj więcej »

roman
roman
9 lat temu

Tusk chce aby kanalie mialy ‚godne’ emerytury – wiec musimy pracować do 67 roku zycia.
Moredercy spod Nandar Khel tez chca mieć ‚godne’ emerytury i ubecy i policja i Pan Prezydent – ktoś musi na to wszystko urobić ..>> :(

bramkarz
bramkarz
9 lat temu

Nikt nic nie pisze na temat przepaści płacowej pomiędzy lekarzami a pielęgniarkami ? Moja zona jest połozną z wyższym wykształceniem i 25 – letnim stażem w zawodzie , co 3 noc jest w szpitalu i zarabia tyle za miesiąc co jej kolega lekarz za 1 dyżur 24 godzinny czyli około 1500 do 2000 zł Przy rozmowie wyszło ze sami lekarze w to nie wierzą jak marnie zarabiają ich koleżanki – pielęgniarki Nigdy nie stnęli w ich obronie czy poparciu To oni rozkładają NFZ na łopatki – poprzez wygórowane zarobki U nich ( lekarzy ) nie ma problemu z pieniędzmi tylko… Czytaj więcej »

Mietek
Mietek
9 lat temu

Nie wiem czy przeciętny PACJENT POGOTOWIA RATUNKOWEGO wie ile zarabia lekarz na Karetce :????
Otóż – UWAGA — teraz siadamy ( żeby się nie przewrócic ) – Około 800,00 PLN !!!! ZA 1 Godzine Pracy !!!
————— BEZ KOMENTARZA ———————-

Ratownik
Ratownik
9 lat temu
Reply to  Mietek

No byłeś blisko Mietek w rzeszowskim pogotowiu sa tacy co ponad 1000 za godzinke biorą , a oo ciężkim Dyżurze pan doktor idzie do szpitala na następne 12 godzin leczyć pacjentów no a póżniej jeszcze na pare godzin do przychodni i przychodzi po 30 godzinach pracy do domu !!!! No i po takiej jezdzie przynosi w portwelu jakieś 30 000 tyś a ile z samych szerokich i głebokich kieszeni ?????

mańka ze Stobiernej
mańka ze Stobiernej
9 lat temu

Mam pytanie do autora zdjęcia. Panie Wojciechu, co oznacza ten gest lekarza na zdjęciu? Poddaje się, czy pokazuje gdzie jest miejsce rodaków i sugeruje, abyśmu padli przed medykami na kolana?

mańka ze Stobiernej
mańka ze Stobiernej
9 lat temu

Prosta, stara baba ze wsi jestem i pamiętam, że był kiedyś taki gość, który nazywał się Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, znany bardziej, jako ojciec narodów – Stalin. Nie to, że tego mordercę popieram, chociaż z pewnością był kiedyś słodkim bobasem i matka całowała go po tyłeczku, chodzi jednak o to, że on z pewnością problemy materialne środowiska lekarskiego rozwiązałby raz dwa. Dorobiliby sobie medycy na Kołymie w oparach pyłu rudy uranu, to zeszliby na ziemię, a znany był Stalin z tego, że był niezłym kaowcem i rozrywkę niepokornym potrafił zorganizować przednią. Polscy lekarze posuwają się za daleko, bowiem używają w walce… Czytaj więcej »

pacjent
pacjent
9 lat temu

A Pan Bukiel cały czas niezadowolony. I co on na to?

ja
ja
9 lat temu

Lekarze kryją się wzajemnie jak mafia przez to są bezkarni. Średnio 2x w roku szantażują rząd, który mając w swoich szeregach również lekarzy zawsze im ulega. Za granicę wyjechać nie mogą ponieważ w Europie polscy lekarze słyną z nieudolności, kiepskiego wykształcenia i chamstwa w podejściu do pacjentów przez to niektóre kraje praktycznie całkowicie zamknęły swoje rynki dla lekarzy z Polski wprowadzając obowiązkowe dodatkowe kursy lub egzaminy zawodowe potwierdzające umiejętności polskich medyków. Osobny temat to powszechna przestępczość obecna wśród lekarzy, po pierwsze łapówki, po drugie fałszowanie dokumentacji pracowniczej dotyczącej czasu pracy wg której co drugi lekarz pracuje więcej godzin dziennie niż… Czytaj więcej »

lolo
lolo
9 lat temu

mają ludzi za nic, żerują na ludzkiej krzywdzie. łaskę robiąc,że kogoś przyjmą i po co ktoś im zawraca gitarę. strajkują dla dobra pacjentów… śmiech.nikt nikomu nic nie dał i oni tym bardziej nie dadzą….

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

wystarczy zobaczyć jakie bryki stoją pod szpitalami i przychodniami- nie potrzeba zaglądać do garażu

dziad
dziad
9 lat temu

Wykształciliście się za publiczne pieniądze, więc miejcie szacunek dla zwykłych ludzi, tych za któreych pieniądze zdobyliście wykształcenie. Jak wy bydlaki możecie spojrzeć w oczy tym, którzy żyją za 1500 zł brutto? Czy wy macie inne żołądki i inne potrzeby? Ile wy musicie zarabiać, abyście byli szczęśliwi?

Ola
Ola
9 lat temu
Reply to  dziad

jak najbardziej zgadzam się z wypowiedzią poprzednika

Ciekawe...
Ciekawe...
9 lat temu

Pokaż lekarzu co masz w garażu… ;-)

asterix1969
asterix1969
9 lat temu

„Zarabiają od 5 do 30 tys. zł. I protestują…” – bo nie mają poczucia wstydu.
Żerują na tym, że człowiek leczyć się musi.
A tyle się mówi o pensjach nauczycieli, szczując na nich inne grupy zawodowe…