Zarejestrujesz auto przez Internet

PODKARPACIE. Lokalni urzędnicy: na początku 2011 roku nie uda się wprowadzić nowych przepisów

Od nowego roku będzie można zarejestrować i wyrejestrować auto przez Internet. Jak twierdzi Ministerstwo Infrastruktury, dobrze wypełniony wniosek z wymaganymi załącznikami może być załatwiony już w ciągu kilku godzin. Jednak urzędnicy z wydziałów komunikacji w starostwach twierdzą, że nie będzie to możliwe w pierwszych miesiącach 2011 roku. Przepisy w tej sprawie nie są bowiem dopracowane i na ich wdrożenie trzeba więcej czasu.

Rejestracja aut ma odbywać się za pośrednictwem stron Biuletynu Informacji Publicznej. Będzie tam udostępniona skrzynka podawcza, która będzie służyć do składania wniosków drogą elektroniczną. Będą tam wszystkie potrzebne załączniki. Starostwa będą miały obowiązek podania numeru konta, na który mają być wpłacane pieniądze.

Co ma zrobić kierowca?

Co trzeba będzie zrobić żeby zarejestrować samochód przez Internet? Wniosek powinien być opatrzony podpisem (podanie w postaci elektronicznej imienia i nazwiska lub nazwy właściciela pojazdu oraz jego adresu zamieszkania) albo bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Do podpisanego wniosku właściciel samochodu ma dołączyć zeskanowane dokumenty i potwierdzenie przelewu wymaganych opłat lub też zeskanowany dowód ich wpłaty. Możliwe jest też dołączenie zdjęć tablic rejestracyjnych wykonanych aparatem cyfrowym. Jeżeli ktoś prześle niekompletny wniosek, to zostanie powiadomiony o konieczności jego uzupełnienia.

Rejestracja aut z poślizgiem?

– Nowe przepisy nie są dopracowane – mówi Krzysztof Żminda, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli. – Oczywiście, rejestracja pojazdów w sieci to dobre rozwiązanie zarówno dla wydziałów komunikacji, jak i klientów. Nie sądzę jednak żeby zaraz po 1 stycznia możliwe było składanie wniosków drogą elektroniczną. Na razie nie ma odpowiedniego oprogramowania do załatwiania takich spraw.

Naczelnik dodał, że Ministerstwo Infrastruktury nie przygotowało stosownych wytycznych, a przecież zeskanowane dokumenty nie są wystarczające. Na przykład wydziały komunikacji mogą przyjmować tylko oryginalne zagraniczne dokumenty po zakupie samochodu. Tak więc petent musi osobiście odwiedzić starostwo. Koniecznie trzeba będzie też tam przychodzić w celu wymiany tablic rejestracyjnych. Ponadto dopóki podpis elektroniczny nie będzie powszechnie dostępny, to nie będzie można rejestrować pojazdów poprzez Internet.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments