Zarobki polskich posłów na 2. miejscu w Europie!!

Fot. Archiwum

UNIA EUROPEJSKA. Od naszych parlamentarzystów lepiej mają tylko włoscy.

Jeśli porównamy wynagrodzenia posłów z różnych państw względem średniej płacy w danym kraju to okaże się, że w Europie stosunek ten najbardziej na korzyść władzy wypada we Włoszech i w Polsce.

Firma doradcza Sedlak&Sedlak przyjrzała się wartości wynagrodzenia posłów w relacji do średniego rocznego wynagrodzenia w danym kraju. Z przygotowanego zestawienia wynika jasno, że polscy posłowie są pod tym względem na drugim miejscu w Europie, wyprzedzają ich tylko włoscy parlamentarzyści.

We Włoszech parlamentarzyści pobierają pensje w wysokości 4,65 tamtejszej średniej krajowej. W Polsce nasi politycy zarabiają 2,82 średniej krajowej pensji. Dla porównania we Francji jest to 1,8 średniej krajowej w Norwegii niecałe 1,5, a w Szwajcarii tylko 0,88 przeciętnego wynagrodzenia. Widać, że w tych państwach dystans między władzą a społeczeństwem jest znacznie mniejszy.

Poselska pensja w Polsce wynosi obecnie 9 892 zł brutto miesięcznie. Posłom przysługuje również dieta (czyli środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju) w wysokości 25 proc. uposażenia – a więc prawie 2,5 tys. zł miesięcznie. Poselska dieta jest zwolniona z wszelkich podatków.

Polscy posłowie zarabiają 2,82 średniej pensje krajowej. Okazuje się, że w wielu dobrze rozwiniętych, nawet daleko lepiej rozwiniętych państwach, dystans płacowy między władzą a społeczeństwem jest dużo mniejszy. Jednak rzeczywisty stosunek płacowy  pomiędzy władzą a większością społeczeństwa jest jeszcze bardziej druzgocący, bo średnią krajową zarabiają nieliczni. 70 procent Polaków, a więc co trzeci z nas, dostaje znacznie mniej niż przeciętna krajowa.

***
Polscy parlamentarzyści zarabiają mało w porównaniu z kolegami z innych państw. Jednak w porównaniu ze społeczeństwem, którym rządzą, inkasują krocie. Mimo to wciąż im mało i coraz to nowy wybraniec narzeka na niskie poselskie pensje. Nie przeszkadza mu, że bierze do kieszeni prawie 3 średnie krajowe, w państwie gdzie zarobienie nawet jednej średniej dla większości z nas wciąż stanowi niedościgłe marzenie.

Artur Getler

13
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Nowa MEGA-AFERA. Cisza w eterze...czytelniczkadr rehabilitowany /2x/marcinROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nowa MEGA-AFERA. Cisza w eterze...
Gość
Nowa MEGA-AFERA. Cisza w eterze...

„Zastępca szefa Służby Celnej Grzegorz S. oraz kilku urzędników Ministerstwa Finansów usłyszeli zarzuty od prokuratorów badających aferę jednorękich bandytów – dowiedział się DGP. Według naszych informacji wspólne działania prokuratury apelacyjnej w Białymstoku i policjantów z Centralnego Biura Śledczego miały miejsce przed Wigilią. W domach podejrzanych były przeszukania. – Po przesłuchaniu podejrzani zostali zwolnieni. Zarzuty dotyczą art. 231 kodeksu karnego – usłyszeliśmy od osoby związanej ze sprawą. Artykuł 231 przewiduje karę do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza, który nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego. Według naszych informacji Grzegorz S., wiceszef celników, miał kilkukrotnie przyznać licencję na pracę automatów hazardowych… Czytaj więcej »

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Dlaczego macie o to pretensje.Oni na stołki się nie prosili,wybraliście ich sami w wolnych i demokratycznych wyborach.Jak wam szkoda w następnych wyborach ruszajcie wy.Będziecie brać pieniądze i nic nie będziecie robić tak jak oni teraz.

dr rehabilitowany /2x/
Gość
dr rehabilitowany /2x/

Trzeba brać przykład z rozwiniętych cywilizacji afrykańskich.
W jednej z nich corocznie odbywa się głosowanie na najgorszego delegata/posła, a po wskazaniu takiego, gotuje się go i zjada…..
Może by tak u nas?

marcin
Gość
marcin

Polecam ogolnopolskie bojkotowanie wyborow. To najlepszy sposob aby wyrazic o nich opinie i na wykreowanie mlodej swiezej parti kompletnie z zewnatrz…

ROMAN
Gość
ROMAN

no tak aktorzy tego teatru gaże mają stosowne – ich klakierzy zapewne garnuszek też mają pełny- reszta widowni ich nie obchodzi – bo oni są na scenie , w świetle jupiterów.

rogol
Gość
rogol

A niech sobie zarabiaja tylko by byly jakies efekty ich pracy bo teraz to tylko przepychanki by rywalowi dowalic a nie by bylo lepiej.

Ambroży
Gość
Ambroży

R P powinien zwracać koszty utrzymania na budżetowym garnuszku swojej chołociarni niszczącej Polskę na każdym kroku.

VV
Gość
VV

te dane i tak sa nieprawdziwe bo wiadomo, ze prawie kazdy posel, to zakamuflowany aferzysta.

olo
Gość
olo

dać im najniższa krajową tym posłom! Skoro twierdzą (uchwalając jej wysokość), że jest dla obywateli wystarczająca do życia to dlaczego mają dostawać więcej??? Wg tego im też powinno wystarczyć!

kobrabartiz
Gość
kobrabartiz

wystarczy żeby zarabiali 4 tyś i robili swoje czyli poprawiali sytuacje finansową państwa , tylko problem jest w tym że tego nie robią

oleg
Gość
oleg

to 0,88 szwajcara jest zapewne z 10 razy tyle co naszego posła

kobrabartiz
Gość
kobrabartiz

tak ale oni na to zapracowali . dzięki nim w szwajcari zarabiają tyle ile zarabiają. ja niemam nic przeciwko gdyby posłowie zarabiali 10 tyś mieś gdyby śr krajowa była 8 tyś albo 12 tyś

Paweł
Gość
Paweł

to jest kpina ludzie zarabiają marne grosze a te bałwany takie krocie… !!!!!