Zarząd komisaryczny w grębowskim banku

Klienci banku kilka dni temu szturmowali siedzibę banku, bojąc się o swoje oszczędności. Fot. Bogdan Myśliwiec

GRĘBÓW. KNF potwierdza informacje, że depozyty zgromadzone w bankach spółdzielczych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny i zawiesiła radę nadzorczą Banku Spółdzielczego w Grębowie. Decyzja ta weszła w życie 10 lipca. Decyzja KNF została podjęta po panice, która wybuchła wśród klientów grębowskiego banku w związku z rzekomym jego bankructwem i problemami z podejmowaniem oszczędności.

Zarządu komisaryczny ustanowiono „w celu zapewnienia efektywności wdrażanego planu naprawy. Został on także zobowiązany m.in. do sporządzenia sprawozdania finansowego banku na dzień poprzedzający dzień ustanowienia zarządu komisarycznego oraz poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta – informuje KNF.

Decyzja KNF nie wpływa na organizację i sposób działania banku spółdzielczego, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą Prawo bankowe. Nie odczują jej także w sposobie obsługi klienci Banku Spółdzielczego w Grębowie. Bank nadal będzie świadczył usługi w dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące Bank Spółdzielczy w Grębowie z klientami. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami Banku Spółdzielczego w Grębowie.

Decyzja KNF o zawieszeniu rady nadzorczej Banku Spółdzielczego w Grębowie nie jest nieodwołalna. „Rada nadzorcza może wnieść skargę do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji. Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji” – informuje KNF.

Na zarząd komisaryczny przechodzi prawo podejmowania uchwał i decyzji we wszystkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów banku. Na czas trwania zarządu komisarycznego kompetencje innych organów banku zostają zawieszone.

mrok

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
wedrowiecpies na babyhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wedrowiec
Gość
wedrowiec

Kto obsadzal stanowiska w tym Banku ?
Czy byli z jedynie slusznej Partii ?

hijena
Gość
hijena

czy w tym banku byli podkarpaccy milionerzy ?

pies na baby
Gość
pies na baby

Bury ma w innych bankach.