Zarzuty kibiców Resovii wobec władz miasta i Uniwersytetu

Fot. Wit Hadło

Do naszej redakcji dotarł list otwarty, skierowany do władz miasta, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, a podpisany przez działaczy, sportowców oraz kibiców CWKS “Resovia” w sprawie bazy sportowej, a konkretnie dwóch rzeszowskich stadionów – Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej i Stadionu Uniwersyteckiego przy ul. Wyspiańskiego.

Poniżej prezentujemy jego treść (pisownia oryginalna):

Wysoka Rado Miasta Rzeszowa,
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Rzeszowa ,
Jego Magnificencjo Rektorze Uniwersytetu Rzeszowskiego,
Szanowny Panie Komendancie Miejski Policji w Rzeszowie,

W obliczu trwającego sezonu lekkoatletycznego oraz zbliżającego się sezonu piłkarskiego o mistrzostwo II ligi Grupy Wschodniej, w której to przyszło rozgrywać swoje mecze Naszej ukochanej drużynie Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego “Resovia” – Najstarszemu klubowi sportowemu w Polsce, najlepszej piłkarskiej drużynie Podkarpacia sezonu 2011/2012, musimy, jako jego działacze, sportowcy oraz kibice, zabrać głos w sprawie, która nie daje Nam – mieszkańcom Rzeszowa i całego województwa – spokoju.

Nie możemy dłużej ze spokojem przyglądać się polityce Władz Miasta, Policji oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, która otwarcie zmierza do zmarginalizowania a wręcz unicestwienia Klubu sportowego, który przez 107 lat swego istnienia wrył się na stałe w krajobraz Rzeszowa, regionu i kraju. Klubu, który przez lata wychował wielu prawdziwych Polaków – patriotów, którzy oddali życie za Ojczyznę, który wychował olimpijczyków, mistrzów Świata, Europy i Polski, których sukcesy dawały tyle radości i dumy Rzeszowianom i wszystkim Polakom. Klubu, który wychowywał i wychowuje
w duchu sportu i zasad fair play dzieci i młodzież z Rzeszowa jak i całego Naszego regionu.

Nie możemy dłużej bezczynnie przyglądać się sytuacji, w której Władze Miasta, jawnie i skrajnie stronniczo traktują inwestycje w rozwój bazy sportowej Rzeszowa dotując jedynie jeden klub sportowy ZKS “Stal” budując mu, za pieniądze wszystkich mieszkańców miasta nowy stadion, wraz z zapleczem treningowym, podczas gdy CWKS “Resovia” jakiekolwiek inwestycje na swoim obiekcie, musi finansować z własnej kieszeni, bez żadnego wsparcia Władz Miejskich, nie wspominając o ciągłym stwarzaniu problemów przez Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że stadion ZKS “Stal”, nazywany jest stadionem miejskim. Stadiony miejskie mające służyć wielu klubom w danym mieście, nie posiadają w swojej nazwie słów jasno odnoszących się do konkretnego klubu, czego najlepszym przykładem może być stadion “San Siro” w Mediolanie, który służy dwóm wielkim klubom z tego miasta. Co więcej, na stadionach miejskich z prawdziwego zdarzenia, czyli tych które mają służyć wielu miejskim klubom, nie ma żadnych symboli lub logotypów klubowych – jak jest w Rzeszowie, wystarczy spojrzeć na wielki neon na murze “stadionu miejskiego” oraz na tzw. park maszyn. Nie przemawia do Nas fakt, porównywania rzeszowskiego obiektu do stadionów miejskich we Wrocławiu, Kielcach czy Poznaniu (w tych miastach nie ma dwóch równorzędnych i rywalizujących ze sobą klubów sportowych, gdy taka sytuacja ma miejsce, włodarze starają się równo traktować oba kluby i budują dwa stadiony dla dwóch klubów – tak jak ma to miejsce w Krakowie).

Na dokładkę, Władze Miasta ogłosiły przetarg na “Sprzątanie obiektu, utrzymanie murawy boiska oraz toru żużlowego na Stadionie Miejskim Stal w Rzeszowie, utrzymanie murawy boiska głównego oraz toru żużlowego”. W ogłoszeniu o przetargu, będącym jednym z głównych warunków wzięcia w nim udziału, czytamy w Sekcji III, punkcie 3.2 ppkt. c) utrzymywaniu przez okres co najmniej dwunastu miesięcy toru żużlowego w stanie pozwalającym na rozgrywanie na nim meczów żużlowych. Zastanawia Nas, jaki podmiot, a raczej jaki konkretnie klub może spełniać ten warunek? Oczywiście to pytanie retoryczne! W związku z wygraną w przetargu, do którego z oczywistych względów wystartował tylko jeden oferent, Miasto płaci za w/w usługi klubowi ZKS “Stal”. Rozumiemy, że Władze Miasta płacą zwycięzcy przetargu za to, że sam po sobie sprząta?! Klub CWKS “Resovia”, w przypadku grania na “stadionie miejskim”, będzie najzwyczajniej w świecie za najem i co za tym idzie sprzątanie płacił! Może więcw związku z powyższym, zawodnicy ZKS “Stal” będą brać udział w zawodach z napisem na piersi CWKS “Resovia”, bo wychodzi na to, że to właśnie CWKS “Resovia” będzie jednym z najważniejszych, zaraz po Mieście sponsorów Klubu z ul. Hetmańskiej! I tak za rozegranie 17-18 spotkań w sezonie na “stadionie miejskim”, zmuszeni będziemy zapłacić blisko 90 000 złotych, w sytuacji gdy dotacja miejska dla seniorów CWKS “Resovia” wynosi 120 000 zł w 2012 r., czy Miasto jawnie stara się odzyskać przekazane Nam pieniądze? By móc je później wypłacić sprzątającym?!

Panie Prezydencie zastanawiamy się także gdzie na co dzień będą trenować Piłkarze ZKS “Stal”? Czy na treningi również będzie obowiązywał przetarg? Czy może z uwagi, na siedzibę i tradycję będą trenować przy ul. Hetmańskiej? Szkoda tylko, że inne Kluby nie mają takiego handicapu…

Podkreślał Pan wielokrotnie w swoich wypowiedziach , iż jest miłośnikiem sportu, że taką samą sympatią darzy wszystkie kluby sportowe w mieście i że wszystkie te kluby będą mogły w równym stopniu korzystać z nowo powstałego miejskiego obiektu przy ul. Hetmańskiej. Idąc za tymi słowami Pana Prezydenta, i niestety ulegając presji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, która to nie wyraża zgody na rozgrywanie meczy piłkarskich tzw. podwyższonego ryzyka jak i żadnych innych w rozumieniu Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w nowym sezonie piłkarskim na stadionie CWKS “Resovia” przy ul. Wyspiańskiego, jesteśmy zmuszeni rozgrywać te mecze na tzw. “stadionie miejskim”. Jesteśmy zmuszeni, gdyż każdy sportowiec i kibic wie, że głównym atutem w rywalizacji sportowej jest gra na swoich obiektach, na których trenowało się od dziecka i gdzie zna się każdą, nawet najdrobniejszą nierówność. Władze Miasta poprzez swoje działania, podobnie jak Policja, pozbawiają tego atutu piłkarzy Naszego Klubu. Dobitnym tego przykładem była końcówka minionego sezonu piłkarskiego, kiedy to Policja nagle wydała negatywną opinię, odnośnie ostatniego meczu piłki nożnej Naszego Klubu, rozgrywanego przy ul. Wyspiańskiego, z Jeziorakiem Iława. Argumentem była tu możliwość ewentualnych rozrób Naszych kibiców, z kibicami drużyny przyjezdnej, co biorąc pod uwagę, iż kibice z Iławy nie zamówili żadnego biletu na ten mecz, oraz że na meczach przy Wyspiańskiego nie notuje się już od kilku lat żadnych tego typu incydentów, było jedną wielką farsą.
Co więcej, Policja nie uwzględniła Naszego odwołania, argumentując iż do awantur dochodziło już wcześniej, tj. w czasie meczu Naszego Klubu z drużyną KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a który to mecz z racji wcześniejszego wycofania się ostrowieckiego klubu z rozgrywek, nawet się nie odbył – Nasza drużyna pauzowała. Świadczyć to może jedynie o jednym wielkim braku kompetencji, jak też złej woli rzeszowskiej Policji. Podkreślić należy tutaj fakt, że władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, biorąc pod uwagę grę Naszych piłkarzy, ale również zachowanie kibiców na trybunach, uhonorowały CWKS “Resovia” tytułem Fair-Play, właśnie za poprzedni sezon piłkarski 2011/2012.

Wobec powyższej polityki Władz Miasta, oraz policji, zmuszeni grać na “stadionie miejskim” na pewno nie pozostaniemy bez wsparcia Naszych Kibiców, pragnących gorącym dopingiem pomagać swoim piłkarzom. Zapewne na każdy mecz CWKS “Resovia”, w barwnych biało-czerwonych pochodach zmierzać będą przez całe miasto na tzw. “stadion miejski”. Mamy nadzieję, że Władze Miasta oraz Policja, zdają sobie z tego faktu sprawę i wiedzą z czym może się to wiązać, w sytuacji gdy na de facto stadionie klubu ZKS “Stal”, będą oni chcieli zasiąść jak na swoim (zgodnie z obietnicami Pana Prezydenta) – reakcji kibiców klubu z ulicy Hetmańskiej nie trudno przewidzieć.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że obiekt Naszego Klubu nie spełnia wielu standardów nowoczesnych aren sportowych i z pewnością daleko mu do wizytówki Naszego Miasta, co zwłaszcza widać podczas zawodów lekkoatletycznych o szczeblu wojewódzkim lub krajowym, kiedy to dochodzi do żenujących scen, gdy zawodnicy z różnych zakątków Polski muszą przebierać się wśród drzew okalających stadion, w czym również zasługa władz Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nie potrafi, bądź nie chce dostosować go do związkowych wymogów licencyjnych dla poszczególnych sekcji CWKS “Resovia”, zgodnie z zapisami w umowie pomiędzy Naszym Klubem a Uniwersytetem.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz mając na względzie dobro Naszego Klubu będącego jednym z symboli Rzeszowa i całego regionu, zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają jakikolwiek wpływ na politykę Miasta, Policji oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, o zadbanie również o obiekt Najstarszego Polskiego Klubu Sportowego CWKS “Resovia”. W sytuacji gdy stadion ZKS “Stal” dotowany jest z pieniędzy wszystkich podatników, apelujemy aby również i Nasz obiekt został z takich funduszy przystosowany do rozgrywania na nim spotkań piłkarskich najwyższego szczebla, nie mówiąc już o zawodach lekkoatletycznych. Apelujemy, aby Naszym sportowcom i kibicom dano możliwość rozgrywania i oglądania spotkań u siebie w domu, czyli przy ul. Wyspiańskiego 22, gdzie my wszyscy się wychowaliśmy i gdzie wychowały się rzesze Rzeszowian.

Ze sportowym pozdrowieniem oraz wyrazami szacunku
Działacze, sportowcy oraz kibice CWKS “Resovia”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
FKS
FKS
8 lat temu

Stal Rzeszów ofiarowała miastu działkę pod budowę stadionu a Resovia niema nic i nic nie da….. Resovia to bezdomny klub bo stadion na którym rozgrywa swoje mecze jest własnością uniwersytetu i teraz mają czelność jeszcze rozgrywać swoje mecze na Stadionie Stali …. jak widać nie ma miejsca dla Resovii w Rzeszowie Tylko Stal !!

Bj
Bj
8 lat temu

KuR.. BEZ HONORU

ŚMK !!!

GRW'76
GRW'76
8 lat temu

RZYGAĆ SIĘ CHCE JAK SIĘ TO CZYTA!!!!!! TEN ŻENUJĄCY LIST JAK I WASZE KOMENTARZE!!!!!

kumaty
kumaty
8 lat temu

Dostosowując się do poziomu powyższych wypowiedzi , to ja „wymiękam”! A dalej idąc na tym poziomie, to pytam? Kto w tym tekście gada o „zardzewialni”, CZY JAK KTOŚ WOLI O „STADIONIE MIEJSKIM”?Czy wam kajtki się w dyniach już do końca zlasowało? Nawet fani smrodków z pierdzikółków potwierdzą , że stadion lekkoatletyczny, z porządnego zdarzenia jest potrzebny i to na Sovii! Znam wielu takich! Przy okazji można zadbać o infrastrukturę reszty!!!! O to co niektóre tłuki chodzi!!!!!!Miejcie tą swoją „chaś”, a nawet piłkę:P, ale My chcemy też ew. „paść się jak wy , na miejskiej kasie” , bez względu na upodobania… Czytaj więcej »

tom
tom
8 lat temu

Czytalem.A ja chce zobaczyć faktóry wystawione stali za wynajem stadionu.Zrozumialeś?

NIKOLA
NIKOLA
8 lat temu

PO CO KRUSZYC OPIE !? KRYZYS I ZLA POLITYKA !!!!! DLATEGO STADIONY I GALERIE BEDA PUSTE!
PO CO TO DZIADOSTWO BUDOWAC?????????????????????????????????????????????????????

Rzeszowiak 1972
Rzeszowiak 1972
8 lat temu

Ferenc był piłkarzem Stali i wspiera tylko ten jeden klub. Do stadionu pseudomiejskiego powinny mieć dostęp wszystkie kluby Rzeszowa od Junaka Słocina po Budziwój. A rzeczywistość jest zupełnie inna.
Ten prezydent poza sadzeniem bratków na rondach i chorych pomysłach o fontannach i oświetleniach za ogromne pieniądze nie zrobił dla miasta NIC . KOMPLETNIE NIC.

odpowiedz
odpowiedz
8 lat temu

Środki unii nie pokryły całtch kosztów budowy sztucznego boiska,a boiska na stadionie miejskim buduje miasto.”eszcze jakbyś popatrzył skradając sie pod osłoną nocy żeby pobazgrolić na elewacji stadionu (Miejskiego) na budynek który stoi na terenie stadionu i na którym zawieszony jest emblemat Stali to budynek ten został odnowiony właśnie z pieniędzy jednego ze sponsorów (czyli właśnie Stali Rzeszów w twoim rozumowaniu).”-tego nie będę komentował.

tom
tom
8 lat temu

skoro jest to stadion miejski i wszystkie kluby z rzeszowa mają takie same prawa do tego stadionu to prosze szanowne władze miasta o pokazanie do wglądu wszystkim(podatnikom) płacącym na ten stadion 1.Ile kosztuje wynajęcie stadionu i czy wszystkie kluby płacą tak samo? 2.Czy pobierane są opłaty za wynajęcie stadionu (treningi) przez stal ?

monii
monii
8 lat temu

Są pieniądze na kładki, są na buspasy, fontanny multimedianlne, oo kolejne nadziemną to i sie znajdą na budowe stadionu, dlaczego jedni mają mieć a drudzy nie i to w tym przypadku patrząc na tabele co gorsi dostali a ci lepsi nie

born in Rzeszów
born in Rzeszów
8 lat temu
Reply to  monii

Pod jakim wzgledem lepsi?Że w poprzEdnim sezonie byli o parę miejsc wyżej? Popatrz na wyniki młodzieży wyniki 8 0 dla Stali w derbach to bardzo częsty przypadek W rundzie wiosennej wszystkie grupy młodzieżowe dokopały resovii wiec nie pisz bajek

misiek
misiek
8 lat temu

jestem starym resowiakiem,ale po co 2 kluby???poziom i chyba 4 liga smiech na sali

loczek73
loczek73
8 lat temu
Reply to  misiek

Jak byś był ResoViakiem to bys nie robił takich błędów

Kaktusik
Kaktusik
8 lat temu

Każdy z klubów miał swój stadion. Każdy wybrał inną drogę. Resovia przekazała swój Uniwersytetowi a Stal Miastu. Nie rozumiem teraz płaczu Resovii że ma trudności z inwestycjami na stadionie. O co w tym tak naprawdę chodzi? Odnośnie emblematów klubowych na obydwu stadionach to na Resovii także one są chodź jest to stadion uczelni i nikt ze strony Stali o to kopi nie kruszy. Jedynie kibicom Resovii nazwa ta stoi jak kość w gardle. Może zmiana na inną nazwę by ich troszkę usatysfakcjonowała? Piszecie tak szumnie że Stal to tylko Hetmańska i kawałek Nowego Miasta. Pewnie macie rację jak zawsze, to… Czytaj więcej »

odpowiedz
odpowiedz
8 lat temu
Reply to  Kaktusik

Ale skoro to jest stadion miejski,to Resovia też powinna mieć możliwość tam grania za darmo,ponieważ stadion jest utrzymywany z podatków wszystkich mieszkańców Rzeszowa,również biało-czerwonych.Jeśli myślisz ,że na Resovii boisko stoi puste to się bardzo mylisz,a nawet jeśli to zostało wybudowane z pieniędzy Resovii,a nie miasta,czy jakiegoś sponsora.

RR
RR
8 lat temu
Reply to  odpowiedz

Wątpię żeby kibice Resovii chcieli grać na stadionie gdzie gra ich wróg od 1944r

ochyda
ochyda
8 lat temu

Stadion miejski jest tylko z nazwy,ponieważ znajduje się na terenie jedynym terenie stali,nie licząc nowego miasta.Jest nienowoczesny i niefunkcjonalny.Został wybudowany pod żużel,gdyż pani Pułtorak trzyma Ferenca w garści.Kibice Resovii,których jest więcej od kibiców stali protestują przeciwko nie równemu traktowaniu. 1.Szkoła sportowa miejska wymaga,aby uczący się w niej piłkarz grał w Stali Rzeszów(coś tu jest nie tak,powinno się mieć wybór) 2.Budowane są boiska,na które Resovia nie będzie miała dostępu,ponieważ kibice stali oplują,pobiją itd. każdego zawodnika Resovii idącego na trening.(Wiadomo jest to jedyna ulica w Rzeszowie,gdzie takie coś jest możliwe.) I tak na koniec ,Stal jest klubem założonym przez komunistów,a żużel najpierw… Czytaj więcej »

MATEUSZ
MATEUSZ
8 lat temu
Reply to  ochyda

Resovia 1905????. chyba 1910!!!!!!!!!!!!!!!! I to ma byś najstarszy klub sportowy?????? nie!!!!!!
oszustwo!

RR 1905
RR 1905
8 lat temu

na murach piszecie -solowek nie chcecie i ty cos piszesz baranie o honorze

kumaty
kumaty
8 lat temu

Jak zwykle w takim wypadku, najwięcej do pogadania ma banda przemądrzalców , odurzonych smrodem spalin z żużlowych pierdzikółków!:P Co wypowiedż to bardziej żenująca!Nie wy netowi „komentatorzy” jesteście adresatami tego listu, a na pewno nie będziecie decydentami w tej sprawie!
Z Resoviackim PozdRRowieniem!

ccc
ccc
8 lat temu

a gdzie honor kibicow resovii , tak domagac sie stadionu najwiekszego wroga hahahahah no ale kibic resovii i honor hahahah

olgierd
olgierd
8 lat temu

Stadion budowany pod żużel , każdy o tym wie tylko nie kibice Resovii , czyżby pan Bentkowski wycofał się z budowy słynnej ResVita ? Z czy i do kogo ? Pod kośćiół niech idą , a nie do ratusza .

joan
joan
8 lat temu

wydawanie tak gigantycznych pieniędzy dla stadionowego bydła jest naduzyciem

malczewski
malczewski
8 lat temu

Trudno oprzeć się wrażeniu, że tak kuriozalne pismo powstało nie powstało zapewne z inicjatywy kibiców Resovii. To nie sztuka porównywać się z równie kiepską drużyną piłkarską Stali. Bo i „kibice” są tacy sami. Takie mecze, stadion i taka widownia / ok. 500 osób / są wystarczające dla drużyn amatorskich i grających na boiskach przy szkołach podstawowych. Stadion miejski jest potrzebny dla naprawdę popularnego w Rzeszowie i na wysokim poziomie sportu jakim od lat jest żużel.

majka
majka
8 lat temu
Reply to  malczewski

Zapomniał pan dodać, że na mecz żużlowy może pan iść z całą rodziną i nie martwi się pan czy dziecko wróci całe do domu.

domin
domin
8 lat temu

internetowi napinacze, „Ferenc-sponsor stali czy prezydent Rzeszowa”

Zbigniew Wiech
Zbigniew Wiech
8 lat temu
Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Tak na prawdę to w Rzeszowie „prawdziwe” boisko piłkarskie nie jest potrzebne, bo ani Stal, ani Resovia nie przedstawia swoją grą jakiegokolwiek godnego poziomu… O randze drużyny w tym przypadku wciąż decydują kibole. Dopóki się to nie zmieni, nie ma sensu inwestować ani w Resowie ani w Stal. Takie drużyny równie dobrze mogą rozgrywać mecze za stodołą na wsi (przynajmniej kibole szkód nie narobią). Żal i pretensje Władz Resowi są po prostu śmieszne. Stal nie jest posiadaczem stadionu, stąd po „przekazaniu” miastu stadionu dostała możliwość jego rozbudowy. Może podobny ruch Rzesovia powinna przeprowadzić z URz-tem. W okolicy Stadionu Resowi godnie… Czytaj więcej »

taki
taki
8 lat temu
Reply to  Kasprzak

Szkoda łaki dla takich baranów

kibic
kibic
8 lat temu

zbudują Wam galerię to będziecie mieć z czego stadion budować, chociaż w sumie po co jak i tak Ci Wasi wspaniali kibice go w pył i popiół zamienią! Macie sztuczne boisko to tam grajcie bo i tak większość kibiców z balkonów Wasze mecze ogląda!

kumaty
kumaty
8 lat temu

Chyba wszystko jasne! RESOVIA!!!!!!!!!!