Zastawka z minidostępu i bez szycia

Rzeszowska kardiochirurgia specjalizuje się w operacji serca z minidostępu, bez rozcinania klatki piersiowej. Fot. Anna Moraniec
Rzeszowska kardiochirurgia specjalizuje się w operacji serca z minidostępu, bez rozcinania klatki piersiowej. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Ośrodek kardiochirurgii wprowadza coraz nowsze metody chirurgicznego leczenia wad serca. Tym razem wszczepiono bezszwową zastawkę serca.

Tego typu zabiegi wykonywane są tylko w kilku ośrodkach kardiochirurgicznych na świecie. W Rzeszowie przeprowadzono go kilka dni temu po raz pierwszy. – Na razie trudno mi się wypowiadać o wyższości tej metody, dopiero po wykonaniu większej liczby tego typu przeszczepień będzie można ją ocenić prawidłowo – mówi dr n. med. Kazimierz Widenka, konsultant wojewódzki ds. kardiochirurgii, ordynator oddziału kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Operacja wszczepienia zastawki polega na jej wycięciu i wprowadzeniu w jej miejsce nowej. – Wszczepienie bezszwowej zastawki serca znacznie skraca czas operacji i zmniejsza jej inwazyjność – mówi Widenka.

Z godziny do kilku minut
W czasie klasycznej operacji wszczepienie trwa zwykle 45 – 60 minut, pacjent jest podłączony do krążenia pozaustrojowego, czyli sztucznego płucoserca, ale jego operowane serce zostaje zatrzymane i pozbawione dopływu tlenu, co powoduje większe czy mniejsze niedotlenienie tego narządu. Dla osób z ciężką chorobą serca i układu krążenia może to być śmiertelne zagrożenie. Dlatego powstał pomysł wykonania zastawki bezszwowej, którą można umocować w znacznie krótszym czasie, nawet minuty. Zastawka ta nie musi być przyszyta – wprowadzona w ujście aortalne rozpiera się i utrzymuje.

– Metoda klasyczna naprawiania czy wymiany zastawki wykonywana jest poprzez przecięcie mostka. Obecnie możliwe jest wykonywanie operacji z minidostępu, poprzez krótkie 5-, 6-cm cięcia pomiędzy żebrami lub poprzez niepełne przecięcie mostka. Pozwala to na szybszy powrót do pełnej aktywności i znacznie skraca rehabilitację po zabiegu operacyjnym = mówi doktor.

– Od kilku lat możliwe są również w pełni przezskórne implantacje zastawek aortalnych. Zabiegi tego typu zarezerwowane są dla pacjentów bardzo wysokiego ryzyka, najczęściej powyżej 80. roku życia (wynika to z faktu, że nieznana jest trwałość nowych zastawek). Warto jednakże wspomnieć o cenie zastawki przezskórnej, dochodzącej do 80 tys. zł, przy cenie zastawki klasycznej na poziomie 5 do 10 tys. zł. Podobna różnica w cenie jest między zastawką bezszwową – 30 tys. zł a zwykłą – 4 tys. zł.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
7 lat temu

pierwszy dostępny termin
Rok 2220