Zastępczyni dyrektora MNZP odwołana bezprawnie?

- Pani doktor Trojanowska to znakomity muzealnik - przyznaje W. Władyczyn. - Ale zdolności do kierowania zespołem nie ma - dodaje.

PRZEMYŚL, RZESZÓW. Według drektora Władyczyna jego zastępczyni nie ma zdolności do kierowania zespołem.

Pod koniec zeszłego tygodnia stanowisko pierwszego zastępcy  w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej straciła doktor Marta Trojanowska. – To bardzo dobry muzealnik, ale nie ma zdolności do kierowania zespołem – mówi Wojciech Władyczyn, pełniący obowiązku dyrektora MNZP. Nie jest także tajemnica, że kierujący obecnie muzeum utracił zaufanie do swej byłej już zastępczyni. Doktor Marta Trojanowska mówi krotko: – Zostałam odowłana przez osobę do tego nieuprawnioną – podkreśla nawiązując do wyroku WSA, który stwierdza, że odwołanie byłego dyrektora, Mariusza Olbromskiego i powierzenie obowiązków szefa MNZP Wojciechowi Władyczynowi było niezgodne z przepisami.

O zgodę na odwołanie dr Marty Trojanowskiej Wojciech Wladyczyn wystąpił już jakiś czas temu. Zarząd województwa wyraził na nią zgodę już 19 lipca, ale na odwołanie swej zastępczyni do spraw naukowych Władyczyn zdecydował się w zeszłym tygodniu.  Jako jeden z głównych powodów swej decyzji Władyczyn podaje brak uzdolnień swej byłej zastępczyni do kierowania zespołem. – Z ogromnym szacunkiem dla wiedzy merytorycznej i dorobku naukowego pani doktor, muszę stwierdzić, że jako wicedyrektor się nie sprawdziła – powiedział nam Wojciech Władyczyn. Pełniący obowiązki dyrektora MNZP podkreśla, że jego decyzja nie była pochopna. – Obserwowałem sposób sprawowania funkcji przez doktor Trojanowską i prawdę mówiąc, miałem nadzieję, że coś się zmieni, ale się nie zmieniło – dodaje.

Bo utracił do niej zaufanie

Drugim kluczowym powodem decyzji o odwołaniu dr Trojanowskiej jest to, że szef MNZP utracił do niej zaufanie. – Pani doktor nie kryła, że delikatnie mówiąc, nie odpowiada jej,  iż pełnię obowiązki dyrektora – mówi wprost Władyczyn. – Konsekwentnie ignorowała moje polecenia, starała się podważyć mój autorytet – opowiada. Nie jest tajemnicą, że doktor Trojanowska była oburzona odwołaniem w lutym ze stanowiska dyrektora MNZP, Mariusza Olbromskiego. Nie kryła też zadowolenia z tego, że w WSA Olbromski sprawę wygrał. Tymczasem zarząd województwa postanowił się od decyzji sądu odwołać, a Wojciech Władyczyn nadal pełni obowiązki szefa muzeum. – Pani doktor Trojanowska pismo do mnie potrafiła zatytułować moim imieniem i nazwiskiem oraz tekstem „pełniący wbrew prawu obowiązki dyrektora MNZP, mimo wyroku WSA” – pokazuje Władyczyn. – Kto chciałby mieć takiego zastępcę? – pyta. Według relacji Władyczyna doktor Marta Trojanowska odrzuciła jego złożoną przy świadkach propozycję, by pozostać w MNZP, na innym niż wicedyrektorskie stanowisku. Kto ją zastąpi Władyczyn jeszcze nie wie. Szef MNZP podkreślił, że nie przewiduje odwoływania swego drugiego zastępcy, który także został powołany za czasów, kiedy dyrektorem muzeum był Mariusz Olbromski. – Władysław Bukowski, mój zastępca ds. administracji dobrze wypełnia swe obowiązki i mam do niego zaufanie – podkreśla Władyczyn. Doktor Marta Trojanowska na razie komentować sprawy nie chce. – Zostałam odwołana przez osobę do tego nie uprawnioną – mówi. – Odwołania nie przyjęłam, ale zabroniono mi wstępu do muzeum  – dodaje.

Monika Kamińska

do “Zastępczyni dyrektora MNZP odwołana bezprawnie?”

 1. Gość1

  Samowolka Olbromskich się skończyła . Wreszcie .

 2. JANUSZ A.

  Nawiedzony poeta Olbromski absolutnie nie nadawał się na stanowiska dyrektora, podobnie jak pani T. na fuchę zastępcy, ale pytanie jest inne: – Co w MNZP jeszcze robi kirus Bukowski, namaszczony przez PiS? To jest prawdziwy dramat,

  • tata Muminka

   Pan Olbromski za pozostawienie Muzeum w tak wielkich długach już dawno powinien zostać odwołany.Zatrudnienie sześciu nowych pracowników,gdy istniał zakaz wydany przez Urząd Marszałkowski o niezwiększanie zatrudnienia jest przestępstwem.

 3. witek

  Czy Pan Władyczyn podając się za dyrektora mimo wyroku nie popełnia przestępstwa. Nawet 67 lat służby od biletera w WDK nie zwalnia go z poszanowania prawa.

 4. PZPR

  Dobrze, że towarzyszka Kowalska dzierży władzę w Komitecie Centralnym województwa i ma jeszcze wiernego Władka. Widzę, że nawyki im zostały.. zwolnić całą inteligencję a na stanowisko zastępcy mianować najlepiej sprzątaczkę. Stara doktryna powraca! Cała władza w ręce ludu!

 5. Kaptowaniec

  Od kiedy sprawy zatrudnienia pracownika rostrzyga Sąd Administracyjny a nie Sąd Pracy czyżby w administracyjnym PiS miał większe wpływy. Dyrektor za takie pismo pracownika jakie napisała Pani Doktor powinien zwolnić ją dyscyplinarnie i niech dochodzi swoich praw w Sądzie Pracy. W muzeum jest paru młodych entuzjaztów których można spokojne powołać na stanowisko zastępcy. Wystarczy rozglądnąć się kto robi wystawy plenerowe i dla kogo historia jest pasją a nie tylko doktoratem.

  • Piotr

   Znawca prawa, który podważa wyroki sądów powszechnych. Jak mozna pisać ze jakaś partia polityczna ma wpływ na sąd? Niedorzeczność. Młodzi enuzjaści = zausznicy pana Władyczyna? Pozdrawiam :)

 6. Piotr

  „…wyrok WSA stwierdza, że odwołanie byłego dyrektora, Mariusza Olbromskiego i powierzenie obowiązków szefa MNZP Wojciechowi Władyczynowi było niezgodne z przepisami ”
  To ja się pytam, co ten pan ze zdjęcia tam jeszcze robi?! Czy on kwestionuje wyroki sądów powszechnych?! Czy jest ponad prawem?! I to jest państwo prawa?! TO JEST SKANDAL!

  • Piotr

   „Władyczyn jest działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a wcześniej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.” To wiele wyjaśnia, stary komunista się rządzi. Panie Władyczyn, PRL się skończył! Odpowie pan za swoje postępowanie!

 7. Maks

  Pan Władyczyn to za pewne nasz nowy Cesarz Austro-Węgięr. Alboo Kargou(Ó)l. Szkoda tak się ośmieszać.

 8. Agata

  Jeśli był wyrok sądu to odwołanie pani dr jest bezprawne, jak dla mnie to oczywiste! A panu Władyczynowi radzę kurację odchudzającą, bo najwyraźniej blaszki miażdzycowe zadomowiły się w jego krążeniu mózgowym i bardzo zabużają przepływ, skoro podejmuje tak kontrowersyjne decyzje. Poza tym wygląda okropnie z taką otyłością … Może dieta Dukana?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.