Zatory płatnicze paraliżują gospodarkę

Niektórzy przedsiębiorcy traktują niepłacenie na czas jako rodzaj finansowania swojej bieżącej działalności. Fot. Archiwum

Firmy zalegają za niezapłacone faktury na miliard złotych.

O ponad 30 procent wzrosła liczba zatorów płatniczych. Obecnie nieuregulowane na czas faktury opiewają na kwotę 1,2 mld zł. Kwota ta rośnie lawinowo od kilku lat. Zdaniem specjalistów to nie tylko wina kłopotów finansowych firm. Niektórzy przedsiębiorcy traktują niepłacenie na czas jako rodzaj finansowania swojej bieżącej działalności.

Takie są wyniki statystyk gospodarczych na które powołuje się “Dziennik Gazeta Prawna”. Liderami w niepłaceniu faktur na czas jest branża spożywcza i budowlana. Co godne podkreślenia podczas kryzysu w 2009 roku liczba nieuregulowanych na czas faktur był blisko o połowę mniejsza niż dziś. Trudno wiec przypuszczać, żeby zatory płatnicze w Polsce wynikały tylko z marnej kondycji firm. Bardziej prawdopodobne jest natomiast i potwierdzają to w nieoficjalnych rozmowach właściciele firm, że nieterminowe regulowanie zobowiązań finansowych dla pewnych firm stało się sposobem ich funkcjonowania.

- Miałem kontrahentów, którzy wciąż nie płacili na czas a nie mieli problemów finansowych – mówi pan Krzysztof, przedsiębiorca z Rzeszowa. – Jak więc wytłumaczyć taką postawę w interesach jeśli nie zwykłym cwaniactwem?

Coś jest na rzeczy bo obecnie coraz trudniej dostać kredyt z banku, wiec wśród przedsiębiorców mogła pojawić się pokusa kredytowania bieżącej działalności kosztem swoich kontrahentów. Sposobem na to jest nie płacenie w terminie. Pieniądze, które firma zapłaci z opóźnieniem przed spłatą mogą posłużyć do finansowania bieżących kosztów prowadzenia działalności.

Utrzymywanie się sytuacji kredytowej będzie zapewne sprzyjać rozwojowi takiej praktyki. Banki w połowie roku mogą złagodzić warunki udzielania pożyczek. Możliwe, że kiedy to nastąpi przedsiębiorcy nie będą już tak często sięgać po takie nieuczciwe formy “finansowania” swojej działalności poprzez nie spłacanie faktur na czas.

Artur Getler

do “Zatory płatnicze paraliżują gospodarkę”

  1. Leszek

    Nie ma co czekać aż sprawy wymkną się spod kontroli i trzeba reagować wcześniej: albo we własnym zakresie zacząć zarządzać wszystkimi zaległościami albo kupić oprogramowanie. Zaczynam właśnie poszukiwania oprogramowania dla swojej firmy bo niestety działa finansowy sam już sobie nie radzi.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.