Zawiłe przepisy z akcyzą na węgiel

Właściciele składów węgla oraz klienci skarżą się na ogromne ilość dokumentów, które trzeba wypełnić kupując nawet niewielką ilość węgla. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. Dla fiskusa klasztor i kościół to nie to samo.

Zakup węgla to teraz nie taka prosta sprawa i nie chodzi tu tylko o cenę, która jest wprawdzie astronomiczna, tylko o absurdalne i zawiłe przepisy podatkowe. O bezsensownych skutkach dyktatury urzędników przekonali się ostatnio zakonnicy, którzy zwrócili się do poznańskiej izby skarbowej z zapytaniem o to czy mogą kupić węgiel bez akcyzy czy też nie.

Od początku roku obowiązują przepisy, które powodują masę bałaganu. Właściciele składów węgla oraz klienci skarżą się na ogromne ilość dokumentów, które trzeba wypełnić  kupując nawet niewielką ilość węgla. Jest to 4 formularze łącznie 8 stron. Mało tego przy zakupie klient musi wylegitymować się dowodem osobistym. To jednak nie wszystko. Zarówno właściciele składów opału jak i ich klienci nie do końca wiedzą jaki węgiel można sprzedać bez akcyzy.

Zakonnicy z jednego ze zgromadzeń zapytali Izbę Skarbowa w Poznaniu o to czy w świetle nowej ustawy muszą płacić podatek akcyzowy za węgiel kupowany w celu ogrzania klasztoru i kościoła. Zakonnicy byli przekonani, że mogą kupić opał bez akcyzy. Urzędnicy skarbowi jednak zaskoczyli ich interpretacją, która w praktyce jest co najmniej problematyczna do zastosowania. Okazuje się bowiem, że węgiel do ogrzania klasztoru można kupić bez akcyzy bo mieści się on w pojęciu gospodarstwa domowego, które jest zwolnione z akcyzy przy zakupie węgla. Natomiast węgiel na ogrzanie kościoła powinien być zakupiony za akcyzą. Zdaniem urzędników kościół nie jest wymieniony w ustawie jako zwolniony z tego podatku.

W teorii niby proste. Jednak w praktyce nastręcza to masę trudności. Dlaczego? Łatwo sobie wyobrazić sytuację kiedy zarówno klasztor jak i kościół są ogrzewane z jednej kotłowni. Jak wtedy rozliczyć którą część węgla można kupić bez akcyzy, a którą z naliczonym tym podatkiem? O tym twórcy przepisów i interpretacji nie pomyśleli.  Ponadto zupełni dziwne wydaje się różnicowanie pod względem skutków podatkowych klasztoru i kościoła. W przypadku zakonników obydwa obiekty są ze sobą ściśle powiązane. Ale podobny kłopot mogą mieć osoby, które mają siedzibę swojej firmy w domu. Czy węgiel którym ogrzewają zarówno cześć mieszkalną jak i część będącą pomieszczeniami ich firmy można kupić z czy bez akcyzy?

Niestety państwo polskie, a szczególnie nasz ustrój podatkowy lubuje się w “papierologii”, zawiłych przepisach, niuansach, kruczkach i wyjątkach. Absurdy można mnożyć. Nie tak dawno pisaliśmy o sprawie niepłacenia podatku przez pracowników Ministerstwa finansów. Chodziło o to, że pracownicy tejże instytucji mają prawo do mieszkań służbowych jeśli nie zamieszkują w Warszawie. Nie płacą jednak podatku od tych mieszkań. Problem leży w tym że fiskus od zwykłego pracownika pobiera podatek za każde świadczenie jakie dostanie on od swojego pracodawcy. Według organów skarbowych nawet zaproszenie na imprezę firmową wzbogaca pracownika i musi on zapłacić za to podatek. Z daniny nie zwalnia go nawet to, że z zaproszenia nie skorzysta. Absurdem jest wiec fakt, że pracownicy ministerstwa otrzymują od swojego pracodawcy możliwość korzystania ze służbowych mieszkań i to ich rzekomo nie wzbogaca co oznacza, że podatku nie płacą.
***     

Mamy do czynienia z dyktaturą urzędników. W gąszczu niejasnych i zawiłych przepisów to oni, czyli wykonawcy prawa decydują o życiu ludzi. Zdarza się, że tę władzę sprawują nieodpowiedzialnie lub stronniczo.  Mało tego osoby tworzące prawo, a więc wyżsi urzędnicy i oczywiście politycy wykazują się często daleko posuniętą niekompetencja tworząc niejasne prawo dające możliwości nadużyć zarówno dla urzędników jak i dla nieuczciwych ludzi.

Michał Świderski

do “Zawiłe przepisy z akcyzą na węgiel”

  1. ROMAN

    no tak to jest jak Ono – nie jest okresowo badane czy komórki mózgowe działają poprawnie to potem wymaśla takie durnoty a masa to respektuje bo co sama pujdzie do kopalni i będzie fedrować – to Ono najpierw niech pofedruje co ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.