Zbadaj ile masz promili alkoholu przez Internet

Tak wygląda alcoscan, dzięki któremu w bardzo szybki sposób policjanci mogą sprawdzić, czy kierowca pił alkohol

RZESZÓW. Nie wiesz czy możesz prowadzić samochód po spożyciu alkoholu?

Zbliżają się święta, następnie Nowy Rok i większość z nas będzie raczyć się w większych lub mniejszych ilościach alkoholem. Kłopot w tym, że co roku, dużo z tych osób wyjeżdża samochodami na drogi. Prostym sposobem, który da nam odpowiedź, czy możemy wsiąść za kierownicę jest test umieszczony na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na stronie www.parpa.pl jest do ściągnięcia program o nazwie liczydełko. Na początek wybieramy godzinę, o której rozpoczęliśmy picie alkoholu. Następnie podajemy wagę ciała oraz naszą płeć. Kolejnym polem do wypełnienia są kolejki alkoholu w poszczególnych godzinach od rozpoczęcia picia. Przy każdej godzinie dodatkowo zaznaczamy rodzaje alkoholu jaki spożywamy. Wybór jest duży, bo można zaznaczyć np. 0,5 l mocnego piwa, 0,33 l piwa o zawartości alkoholu 5 proc., 100 ml szampana 9 proc., 50 ml wódki o mocy 40 proc., a nawet 50 ml spirytusu 97 proc. Gdy wypełnimy wszystkie pola, powstaje wykres zawartości alkoholu we krwi. Dowiemy się z niego ile promili alkoholu we krwi mamy w poszczególnych godzinach picia. Co więcej będziemy widzieć na wykresie jak spada krzywa zawartości alkoholu. Będziemy też wiedzieć, kiedy można bezpiecznie wsiąść do samochodu. Jeżeli wpiszemy wszystkie dane zgodne z prawdą, powinniśmy mieć miarodajny wynik.

Policjanci mają nową broń w walce z pijakami

Warto przeprowadzić wspomniany test, bo policjanci z Podkarpacia korzystają z nowych alcoscanów, których użycie znacznie skraca czas kontroli drogowych i sprawia, że policjanci są w stanie sprawdzić dużo więcej kierowców. Wszystko dlatego, że alcoscan reaguje na zapach, wystarczy zbliżyć go do twarzy badanego, by uzyskać wstępną diagnozę. Gdy wynik jest pozytywny policjanci poddają go badaniu alkomatem bądź alkotestem.

Ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wynika, że od stycznia do listopada 2010 roku zwiększyła się liczba kierowców w stanie nietrzeźwości oraz po użyciu alkoholu. W ciągu 11 miesięcy 2010 roku policjanci ujawnili ponad 7,5 tys. takich przypadków. To ponad 8 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Nie ryzykuj jazdy samochodem po spożyciu alkoholu. Sprawdź na http://www.parpa.nazwa.pl/parpa2/images/dokumenty/alkoholoweliczydelko.xls czy możesz usiąść za kierownicą

Grzegorz Anton

ganton@pressmedia.com.pl

Fot. Policja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments