Zbadaj nerki za darmo

Badanie nerek polega na pobraniu próbki krwi – jest właściwie bezbolesne i trwa kilka sekund

TARNOBRZEG. Prawie pół tysiąca osób bezpłatnie przebadało krew pod kątem chorób nerek.

Poziom kreatyniny oraz eGFR we krwi bezpłatnie przebadało 19 maja w Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu prawie 500 mieszkańców. Zaproszenie do akcji organizatorzy wystosowali m.in. za pośrednictwem Super Nowości.

Akcja „Nefrotest”, w ramach której odbyło się badanie, ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.

– Przebadaliśmy blisko pół tysiąca osób, ale kolejne osoby, które również chcą zbadać nerki, wciąż mają szansę zrobić to za darmo. Do lekarzy rodzinnych, parafii, aptek i redakcji mediów patronackich trafiło w sumie 2000 skierowań na bezpłatne badania krwi i moczu – informuje Kinga Kuśmierczyk.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia – szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą, osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

W tarnobrzeskim centrum dializ wykonywanych jest tygodniowo około 450 zabiegów. Pacjenci nie ponoszą kosztów za dializowanie.
mrok

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o