Zbierają podpisy przeciwko reformie edukacji

- Każda organizacja będzie zbierała podpisy według własnego harmonogramu. My jako ZNP będziemy to robić przez nasze struktury w szkołach. Ustaliliśmy, że do 20 marca zbieramy podpisy na Podkarpaciu - mówi Stanisław Kłak, prezes zarządu podkarpackiego okręgu ZNP. Fot. Wit Hadło

– Każda organizacja będzie zbierała podpisy według własnego harmonogramu. My jako ZNP będziemy to robić przez nasze struktury w szkołach. Ustaliliśmy, że do 20 marca zbieramy podpisy na Podkarpaciu – mówi Stanisław Kłak, prezes zarządu podkarpackiego okręgu ZNP. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nauczyciele i politycy opozycyjnych partii chcą zatrzymać zmiany w oświacie.

„Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?” – takie pytanie może paść w ogólnopolskim referendum, do którego chcą doprowadzić przeciwnicy zmian oświatowych proponowanych przez obecny rząd. Ruszyła akcja zbierania przynajmniej 500 tysięcy podpisów w tej sprawie.

Wojewódzki Komitet Referendalny, w skład którego wchodzą przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz opozycyjnych ugrupowań politycznych: PO, Nowoczesnej, SLD, Partii Razem i PSL, ma nadzieję, że uda się powstrzymać szkodliwą reformę edukacji wymyśloną przez minister Annę Zalewską.

- Każda organizacja będzie zbierała podpisy według własnego harmonogramu. My jako ZNP będziemy zbierać podpisy przez nasze struktury w szkołach. Ustaliliśmy, że do 20 marca zbieramy podpisy na Podkarpaciu – mówi Stanisław Kłak, prezes zarządu podkarpackiego okręgu ZNP. – Podstawa programowa jest już podpisana przez panią minister, czekamy jeszcze na rozporządzenie w sprawie sieci szkolnej. Dopiero wtedy dyrektorzy to sprawdzą z programami nauczania i siatką godzin. Wtedy będziemy wiedzieli, co będzie z nauczycielami, czy faktycznie te 2 tysiące będą zwolnione. Dziś samorządy robią wszystko, żeby tych zwolnień było jak najmniej – dodaje.

KARTA DO ZBIERANIA PODPISÓW

Prezes Kłak zwraca uwagę, że choć liczba zwolnień może się zmniejszyć, to wielu nauczycieli będzie mieć znacznie ograniczoną liczbę godzin. Zdaniem działaczy, poza zwolnieniami pedagogów reforma przyniesie też niekorzystne zmiany w nauczaniu poprzez zmniejszenie liczby godzin z przedmiotów ścisłych, podręczniki pisane na ostatnią chwilę, zamykanie szkół, niepotrzebne wielomilionowe koszty, zmieszanie małych dzieci z nastolatkami w jednej szkole i kumulację roczników w 2019 roku.

Można się podpisać pod referendum
Nowoczesna zaczyna akcję zbierania podpisów pod referendum już w ten piątek.

- Będziemy zbierać podpisy w okolicach ratusza obok sceny od godz. 16 do godz. 18 i w tym samym czasie również przy Galerii Rzeszów – mówi Anna Skiba, nowa szefowa podkarpackich struktur Nowoczesnej.

Zebrane podpisy można również przynieść do siedziby Nowoczesnej w Rzeszowie przy ul. Chodkiewicza 12.

Działacze SLD rozesłali już karty do rad powiatowych i na poziomie lokalnym te podpisy będą zbierane. – Będziemy zbierać podpisy również w biurze rady wojewódzkiej przy ul. ks. Jałowego. Będzie można przyjść codziennie w dni robocze złożyć podpisy, wziąć kartę do głosowania i zbierać podpisy wśród sąsiadów oraz znajomych, kartę można również wydrukować z naszej strony – mówi Wiesław Buż, szef podkarpackich struktur SLD.

Blanka Szlachcińska

do “Zbierają podpisy przeciwko reformie edukacji”

 1. ojciec rodziny

  Nauczyciel jezeli ma zaplacone za GODZINY wykladowe to nie oznacza ze moze sobie opuszczac teren ZAKLADU PRACY i robic co mu sie zywnie podoba. Ma przebywac KAZDEGO dnia kiedy szkola jest otwarta OSIEM GODZIN ZEGAROWYCH i w lukach pomiedzy wykladami przygotowywac sie do pracy na kolejne lekcje z uczniami.
  Czy pracownikowi podczas 8 godzin pracy wolno opuszczac teren zakladu pracy ?
  Nauczyciel nie jest swieta krowa, ale TAKIM SAMYM PRACOWNIKIEM jak kazdy z nas.
  Naciaganie przez nauczycieli stolowek ktore sa TYLKO dla dzieci szkolnych poprzez opowiadanie bredni ze placa za posilki jest kolejnym swinstwem. Czy nam w zakladzie sprzedaje sie posilki w stolowkach za cene WKLADU DO KOTLA ? Wielomiesieczne PLATNE URLOPY nauczycieli to bezczelne grabienie funduszu placy.
  Jaka maja odpowiedzialnosc za jakosc pracy ktora wykonuja ? ZADNA !
  Aby zostac nauczycielem to podejmowalo sie samodzielnie ta decyzje bez naciskow i przymusu.
  Nie odpowiada praca, prosze sobie poszukac INNEJ PRACY !

 2. bobo

  PILNIE należy zlikwidować kartę nauczyciela ! niech pracują jak każdy 8 godz. wtedy będą mieli czas na poprawianie klasówek, przygotowanie do lekcji, a nawet prowadzenie dla dzieci dodatkowych zajęć ! URLOP 26 dni ! a mają ze 60 ! to skandal !

 3. rzesza83

  Panie Kłak te zbieranie podpisów wsadz se pan w zad.Bardzo dobrze że likwidują ten twór jakim są gimnazja wam zapewne chodzi o koryto które wam sie ukruci.

 4. BWM9

  Panie Przewodniczący czyżby skleroza była tak duża, że nie pamięta pan poziomu nauczania w PRL no i nie potrafi Pan liczyć, że pracę stracą nie nauczyciele, bo ilość klas się nie zmieni, lecz dyrektorzy niepotrzebnych gimnazjów, bo przecież do prowadzenia w szkole ośmiu klas wystarczy jeden a nie jak teraz dwóch.

 5. Adam

  A co będzie z związkowcem który ma w nosie dobro dzieci liczy się tylko stołek.On zawsze będzie protestował, a co będzie jak nauczyciele przestaną płacić składki na związek.Czy te składki muszą być obowiązkowe czy to nie jest podobne do pańszczyzny.

 6. iza

  ten pan na tym zdjęciu jest tak nudny i niesympatyczny – proszę już go więcej nie pokazywać

 7. Kuba

  Nauczyciele – jedyna grupa zawodowa, która głęboko jeszcze tkwi w systemie komunistycznym. Wystarczy popatrzeć z którego roku jest ustawa „karta nauczyciela”. Najwięcej krzyczą ci z wiejskich szkółek, gdzie uczniów w całej szkole jest mniej niż w jednej klasie szkoły miejskiej. Dobro uczniów. Slogan którym wycierają sobie usta. Czytać należy go – dobro nauczycieli. Liderzy związkowi obudzili się, bo czują że gdy nie będą krzyczeć, to i oni stracą swoje posady.

 8. hijena

  Obraz polskiej szkoły jest taki,że dzieki wszelakim szpeniom od nauczania,śpiochom styropianowym,zmianom,wymianom,w polskich szkolach mozna kupic narkotyki ,mozna podymać koleżankę w kiblu i zostac ograbionym i pobitym.Absolwent liceum w wiekszości potrafi sklecić poprawnie zdanie

 9. Markiz de Sade

  Dla mnie nie jest ważne, czy reforma wejdzie czy nie. Najważniejsze jest dobro uczniów i ich odpowiednie wykształcenie, liczne i dobrze wyposażone szkoły, odpowiednie programy nauczania ukierunkowane w późniejszym okresie kształcenia na potrzeby rynku pracy, praca i satysfakcjonujące wynagrodzenie dla nauczycieli i pracowników szkół.
  Panie Kłak: czy rezultat referendum, który pozwoli na wprowadzenie lub zatrzymanie zmian w oświacie zapewni te warunki?

 10. Oldres

  za przeproszeniem panie Kłak, w pana wieku to już nie zbiera się podpisów, przerzuć się pan na znaczki pocztowe, motyle i widokówki, a teraz ciepłe gacie, beretka, fotel bujany i seriale w tv, zwolnione zostanie jedno miejsce w oświacie.

 11. Edward

  Oświata już teraz jest w sytuacji katastrofy. Brak funduszy na godziwe wynagrodzenia dla nauczycieli , powoduje to frustracje i ciągłe poszukiwanie dodatkowych żródeł dochodów, Wyższe pensje i po 30 latach pracy ( oczywiście łącznie ze studiami ) i na emeryturę. Jak nauczyciel 60 kilku letni będzie miał kontakt z dziećmi czy młodzieżą

  • Oldres

   szanowny Edwardzie, co to jest godziwe wynagrodzenie nauczyciela nie powodujące u niego frustracji ? Konkret proszę. „Poszukiwanie przez nauczycieli dodatkowych żródeł dochodu” czyli słynne korepetycje i tu sedno sprawy, wystarczy byle jak uczyć za godziwe wynagrodzenie a chętni do korepetytowania znahdą się szybko i na pęczki i to będa wasze żniwa.
   ps. niby entelegencja a nie rozumieją, że są opłacani z budżetu a budżet nie z gumy, tak krawiec kraje …

   • Markiz de Sade

    Oldres,

    wiele osób mających takie sobie zarobki chętnie korzysta z dodatkowych źródeł dochodu, oczywiście jeśli ma taką możliwość. To normalne. Rozumiem, że bylejakość nauczania oceniasz subiektywnie i na podstawie tego, co sam wyniosłeś ze szkoły. A jak jest sam widzisz: popatrz ile „byków” strzeliłeś w swoim komentarzu.

    • Oldres

     potwierdzasz moje uwagi, faktycznie wyniosłem byle jakie wyksztalcenie ze szkoły podstawowej w centrum miasta, poziom beznadziejny a póżniej długo trzeba było nadrabiać, razem ze mną uczęszczał jeden z waszych byłych szefów ZNP /w LO/, , do tego rzemiosła szła młodzież mało zdolna i leniwa bo to były i są studia łatwe, jeśli widzisz ” byki” to radzę raz jeszcze przeczytać ze zrozumieniem i nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi.Żegnam, pr.nie odpowiadać.

 12. antykomuch

  ZPN niech lepiej zajmą sobą i lepszym poziomem nauczania.Szkoły są z bardzo niskimi notowaniami a oni uprawiają chucpę i propagandę.

 13. all

  to się obudzili chłopy.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.