Zbigniewa Ziobry „zamach” na konta Polaków

Magister Ziobro wpadł na kolejny pomysł jak w ramach prewencji, czyli zapobiegawczo zabrać obywatelom pieniądze z konta, bo być może je ukradli… Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Ministerstwo Sprawiedliwości pod wodzą Zbigniewa Ziobry od przyszłego roku chce działać skrajnie …niesprawiedliwie. By podreperować ledwie już zipiący budżet państwa resort będzie mógł zabierać Polakom ich majątki, gdy prokurator poweźmie podejrzenie, że pochodzą z nielegalnego źródła! A co jeśli pochodzenie majątku jest całkiem legalne? A to, że właściciel takowego będzie musiał sam to udowadniać! Taka „dobra zmiana” w naszym prawie, to pogwałcenie wszelkich zasad i reguł prawnych, z prawem rzymskim, na którym opiera się polskie prawodawstwo oraz Konstytucją na czele.

Jak wynika z opublikowanego w lutym tego roku raportu NIK, nasze organa ścigania nie potrafią skutecznie zabezpieczyć mienia pochodzącego z przestępstw. „Pochwalić” się mogą zaledwie 1 – procentowym „sukcesem” w tej materii, a to raczej jest wstyd. Szef resortu sprawiedliwości, czyli Zbigniew Ziobro zamiast kolokwialnie mówiąc pogonić do pracy swoich podwładnych, wpadł na inny pomysł. Otóż już w przyszłym roku organa ścigania będą mogły zajmować prywatne majątki każdego z nas. Wystarczy, że jakiś prokurator poweźmie podejrzenie, że majątek dowolnej osoby jest związany z przestępstwem. Będzie mu do tego potrzebna zgoda sądu, ale pro forma! W praktyce obywać się to ma tak, że „podejrzany” majątek zostanie komuś najpierw zabrany – w majestacie nowego prawa – a następnie jego właściciel będzie musiał sam przed sądem udowodnić, że jego dobra nie mają nic wspólnego z żadnym przestępczym procederem. Dopóki tego nie uczyni, majątku jakby już nie miał.

Takie rozwiązanie prawne jest zaprzeczeniem wszelkich zasad i reguł prawniczych. Jest sprzeczne z wywodzącą się z prawa rzymskiego zasadą domniemania niewinności, która mówi, że nie można ukarać kogoś nie udowodniwszy mu winy. Ta zasada jest w polskim prawie zapisana w art. 5 Kodeksu Postępowania karnego, który dodatkowo mówi, że winny jest ten, kto został skazany prawomocnym wyrokiem, a wprost stanowi o niej art. 42 ust. 3 Konstytucji RP! Pomysł Ziobry i jego kolegów kłóci się też z zasadą ciężaru dowodu (łac. onus probandi), w myśl której do tego, kto komuś coś zarzuca należy przedstawienie na to dowodu. Do tego art. 64 ust. 2 Konstytucji zapewnia wszystkim obywatelom równość ochrony prawnej ich dóbr, także materialnych, a z kolei art. 46 Ustawy Zasadniczej stanowi, że przepadek rzeczy może nastąpić tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Nowy pomysł na to, jak Polakom będzie można „czyścić” konta i zabierać majątki jest tak skrajnie sprzeczny z prawem i zdrowym rozsądkiem, że aż trudno uwierzyć, że wpadli nań w …Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowe rozwiązanie (bez)prawne nazwano niewinnie „konfiskatą prewencyjną”. Po prostu państwo będzie mogło nam w ramach prewencji, czyli tak zapobiegawczo zabrać majątek, bo może pochodzi z nielegalnego źródła, a dalej to już nasza sprawa udowodnić, że jednak nie. Takie możemy mieć wkrótce prawo …

Monika Kamińska

34
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
21 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
JolaMietekjanANTYWSIOK1 minuta prawdy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jan
Gość
jan

Zamach na rozum szmatławca supernowości

ANTYWSIOK
Gość

CHCIAŁ SUWEREN WŁADZY: CYNICZNEGO I BEZWZGLĘDNEGO KACZYŃSKIEGO, TO MA!!PODKARPACIE TAK KOCHA KACZKĘ I PiS, TO CO PŁACZE??/POWINNO SKAKAĆ Z RADOŚCI, CHA,CHA!!

leszek
Gość
leszek

A jak wyglądał realizowany przez Lewandowskiego i Kaczmarka Program Powszechnej Prywatyzacji z świadectwami udziałowymi powstały z 512 najlepiej zlokalizowanych przedsiębiorstw przejętych póżniej przez powstałe Fundusze dla kolegów z uczelni albo podwórka.Podobnie było z przejmowaniem kamienic nie tylko w Warszawie ale i Rzeszowie albo odkupowanie prawa do tych kamienic,działek od spadkobiorców i przekazywaniu dla notowanych w zbiorach IPN działaczy partyjnych zarejestrowanych jako SB albo T.W.

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

Amber Gold – 19 tyś oszukanych Polaków na kwotę 800 mln zł. A pieniędzy nie znaleziono!!!

Właśnie po to jest ta zmiana prawa żeby oszuści nie mogli zawczasu ukryć pieniędzy. Zwykły człowiek może spać spokojnie. A wiadomo kto protestuje i się boi :)

comment image

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

comment image

Mietek
Gość
Mietek

poczytaj o SKOK-ach, co pisiaki zajeb..ali

Galicjok
Gość
Galicjok

KTUSI MUSI sfinansowac wybryki PiS !
Jak sie wzielo za rozdawnictwo CUDZEGO MAJATKU to trzeba jak komunisci ograbic jednych aby dac drugim.
ELEMENT SOCJALNIE BLISKI czeka na daniny z PiS-u !
Proponuje powtorzyc MANIFEST PKWN z 1944 roku.
Odebrac teraz tym co jeszcze cos maja a dac tym NIEROBOM co na to czekaja !
Tu ni ma na co czekac PREZESIE, bo elektorat sie niecierpliwi, a to co nakradli rabujac panskie dwory i folwarki po wojnie w 1944 roku juz dawno przepili i przebalowali.

leszek
Gość
leszek

Na nowo tworzy się nowy ,,rzeszowski układ zamknięty,, to nic innego jak tzw ,,deal,, polityczno-biznesowy rekonstrukcja ,,starego układu z czasów PRL ,,. O tej pajęczyny powiązań mówił w ,,rozmowach podsłuchanych,, były szef CBA P.Wojtunik. Zapewne nic na ten temat tego ,,rzeszowskiego układu,, nie wie ani Prezydent ani premier a i szef PIS jest niedoinformowany. Ten dziwny ,,układ podkarpacki od lat ,, jest pod tzw ..parasolem ochronnym,,o czym informowały służby państwa ABW,CBA oraz media centralne. Koordynatorem tych miękkich działań jest zalogowany razem z byłym baronem PSL Jane B. emerytowany członek T.W ,,Kazimierz,, zarejestrowany w w krakowskiego IPN.A wszystkie te dotychczasowe działania… Czytaj więcej »

Anty pislam
Gość
Anty pislam

A wy wstrętne nieroby z PISLAMU już się soxjal marzy…Dlatego firme trzeba przenosic do innego kraju żeby na takich jak wy nierobow nie placic nawet grosza.Batorzyć Was I podnosic ceny!

marek
Gość
marek

To Tadkowi szeryf Zbigniew chce pozabierać nawet te mieszkania które dostał od deweloperów rzeszowskich i przepisał na Wiolę i Adama.

hiena
Gość
hiena

skoro wszyscy wedlug prawa są rowni,to dlaczego wciąż na plebaniach nie ma kas fiskalych,a jedyne pokwitowanie ,to Bog zapłać

maniek
Gość
maniek

Polak nic nie ma koncie, ale poubecka śmietanka ze zniczami może stracić sporo, dlatego znowu wyją.

aka
Gość
aka

Masz rację prawdziwy ,Polak nic nie ma na koncie ,to znaczy ma ale na koncie żony.
Sporo teraz takich prawdziwych Polaków a najwięcej w rządzie i w sejmie.

maniek
Gość
maniek

„Dość dyktatury kobiet!”, „No prawdziwi Polacy”, „Na co dzień zajmuję się mową nienawiści i hejtem i wiem jakie mogą być konsekwencje słów rzucanych w przestrzeń publiczną i do czego mogą one doprowadzić”

i wszystko jasne.

Polak
Gość
Polak

W Warszawie rękę w ręke sędziowie, politycy, prawnicy zabierają emerytom kamienice bo się cudem znajdują 150 letni właściciele na Kanarach. I żeby to raz tak było, a gdzie tam. To tacy ludzie powinni się bać zmian prawa forsowanego przez pana Ziobro a nie uczciwi ludzie. Uczciwi ludzie się cieszą że w końcu w Polsce będzie uczciwe.

obs
Gość
obs

pan Ziobro nie zmienia prawa dla obywateli tylko dla kasty PIS… jeszcze nic dobrego dla zwykłego obywatela nie zrobił – zawsze chroni swoich np. wypadek pani Szydło, pan Kaczyński na zamkniętym dla ludzi cmentarzu z udziałami w Srebrnej. I nie zwalaj winy na złodziei z PO (tak tak, kradli i się nie dzielili). Ci nowi mieli nie kraść i być uczciwymi. O, a teraz Rysio Pysio kantuje europarlament na przejazdach, a w kościółku w pierwszym rzędzie…

Jola
Gość
Jola

A notowany T.W,,Tadeusz już nie ma na kogo przepisać tych wyłudzonych i wymuszonych od deweloperów i innych inwestorów mieszkań, lokali,działek.A wolne środki lokowane są w USA na wnuka Adriana albo zięcia Adama który mając obywatelstwo amerykańskie dokonał ostatnio zakupów kilkunastu aktów ziemi pod Waszyngtonem.Jak to mówili w PRL ,,tym chata bogata co ukradnie tata,,

zawistni debile
Gość
zawistni debile

Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą, dlatego i Ty możesz pozbyć się swojego majątku a dlaczego nie bo może ktoś się pomyli a niczym to wszystko wyjaśnisz to już będziesz goły. Zawsze tak było ze ten najbiedniejszy oberwie pierwszy a ten co nakradł to robił to z pełna premedytacja i jemu nic nie zabiorą bo niczego oficjalnie niema a to co zakopał na czarną godzinę to wie tylko on sam.
Zawiść zawsze prowadziła do skrajności a kto czym wojuje sam od tego ginie.

maniek
Gość
maniek

Zawistni debile to wyborcy PO?

twardy
Gość
twardy

Zmiana w dobrą stronę. Np. brata Michnika nie można deportować do Polski bo Szwecja nie chce go wydać to zajmuje się mu konto, nieruchomości. Dziś nim zapadnie wyrok ludzie uciekają z kraju a poszkodowani latami czekają na zadość uczynienie krzywd.

Boromir
Gość
Boromir

Dobrymi chęciami i intencjami ponoć piekło jest wybrukowane. Niepokoi w tej proponowanej zmianie „uznaniowość” winy przez Prokuratora. A jeśli kiedyś Pan Twardy podpadnie rządzącej partii to co? Prokurator podległy ministrowi sprawiedliwości, czyli członkowi partii rządzącej, wyda odpowiedni nakaz konfiskaty, a potem przez lata (bo wbrew płynącej propagandzie wcale czas rozpatrzenia spraw się nie skrócił, a wręcz przeciwnie – znacznie wydłużył) będzie Pan Twardy dochodził swojej niewinności – jeśli starczy mu sił, zdrowia no i pieniędzy, bo założenie sprawy w PL nie jest bezpłatne. Takiego Prawa chcesz Panie Twardy?

po przejściach
Gość
po przejściach

Niestety żyjesz filmami hollywoodzkimi. Gzie raz dwa w sądzie sprawiedliwość triumfuje a wygadany prawnik skazuje złoczyńce i jest Happy End. U nas niestety rządzi nadzwyczajna kasta sędziowska.

Masz hurtownię, ktoś bierze od ciebie towar np. telewizory i nie płaci. Średnio nawet tak prosta sprawa trwa w polskim sądzie 3 lata! Duża szansa że SAM zbankrutujesz nim doczekasz się sprawiedliwości. I nie rozumiem zarzutu „„uznaniowość” winy przez Prokuratora”? Jak wiadomo kto towar wziął wiadomo kto winny to nawet powinno się zadziałać szybko przy zabezpieczeniu majątku nim zniknie dłużnik wraz z pieniędzmi.

obs
Gość
obs

Jeżeli wiadomo, kto winny, to już teraz prokurator zajmuje jego majątek na poczet kar. Nie trzeba do tego nowej ustawy. Tu wcale nie chodzi o przestępstwa zgłoszone tylko będą sobie rzucać monetą i akurat padnie na Ciebie, że masz nielegalną kasę… no i im udowodnij że nie…

podatnik
Gość
podatnik

Myślę że tym bezmózgowcom wytłumaczyłeś jak to działa. Normalny KOWALSKI którzy tu się wypowiadają to nic nie maja i nigdzie nie pracują tylko czekają na jałmużna od miłościwie panującego rządu. Dlatego są zazdrośni jak ktoś się czegoś dorobił i bardzo by się cieszyli jak by mu to zabrali. W myśl powiedzenia ja nie mam dlaczego ty masz mieć. Tylko nigdy nie zadał sobie pytania skąd się biorą pieniądze na 500+ i inne socjalne dodatki ano z pieniędzy uczciwie pracujących.

Kris
Gość
Kris

A jak taki Twardy zacznie sie kiedys wymadrzac i pluc w koncu na PiS ( wystarczy ze skonczy sie kasa a to ze sie skonczy to pewne jak dwa razy dwa rowna sie cztery; pustego pieniadza tez nie mozna drukowac bez konca) to mu sie zabierze jego majatek i z Twardego zrobi sie miekka …. qpa.

twardy
Gość
twardy

Jak na razie to za pis polski NBP podwoił rezerwy złota i nikt jak Tusk nie myśli sprzedawać Niemcom polski LOT Lufthansie za bezcen.

kaaz
Gość
kaaz

myślisz że to złoto przywiezione z UK jeszcze leży w skarbcu NBP? 😀

Panie-Twardy kiedy zmiękniesz
Gość
Panie-Twardy kiedy zmiękniesz

Gościu pieprzysz bo jesteś zawistny a na gospodarce to tyle się znasz co kot napłakał. Jeżeli chodzi o LOT to jest wielkim bankrutem bo na dodatek przed pandemią kupił od LUFT-HANZY upadająca spółkę lotniczą i to samo kiedyś rządzący kupili od LITWINÓW MIERZEJ-KI, takie mamy posunięcia naszych władz a za wszystko i tak zapłacimy my wszyscy.

Maniek
Gość
Maniek

Masz rację ale tego nie zmienisz i nie zmieni Ziobro bo jesteśmy w UNI a tam prawo POLSKIE { czytaj prawo PiS-u}nie obowiązuje. Dlatego najpierw powinni się wziąć za siebie i dać dobry przykład.

stary
Gość
stary

Zwykła propaganda. Jaki „zamach na konta Polaków”? Na mafie vatowskie na sprzedawców dopalaczy na łapowników z PO… Zwykły uczciwy człowiek może spać spokojnie. Ale pewnie politycy niemieckiej partii trzęsą gaciami i bardzo dobrze. Złodziej musi wiedzieć że źle robi i nieuchronna kara go nie minie.

Boromir
Gość
Boromir

„(cyt)…..Na mafie vatowskie na sprzedawców dopalaczy na łapowników z PO…”….zapomniałeś dodać o aferzystach z PIS, których z dnia na dzień są coraz większe szeregi…..ale przecież zwykły Człowiek może spać spokojnie :-) nieprawdaż?

brawo PIS
Gość
brawo PIS

Ta zmiana prawa już dawno powinna wejść w życie. Do niedawna np. szef firmy nie płacił pracownikom i nawet jak przegrał w sądzie i miał prawomocny wyrok zapłacić ludziom to majątek przepisywał na rodzinę i ludzie zostawali bez środków do życia. I szukaj wiatru w polu.

Podwykonawcy za Tuska budowali autostrady, główny wykonawca im nie płacił i firmy plajtowały. W końcu ktoś się za to wziął. Po zmianie prawa majątek zostanie wcześniej zabezpieczony.

Kris
Gość
Kris

Rozumiem ze majtkow Pinokia i MInistra Zdrowia, ktore przepisali na zony tez bacznie pilnujesz i one takze zostana prewencyjnie zajete…

Maniek
Gość
Maniek

Jak tylko wejdzie ta zmiana to TY w pierwszej kolejności oberwiesz a może i stracisz pracę. Bo będzie dużo tych zajęć majątku i co mądrzejsi pozamykają firmy i pozwalniają ludzi a z biznesem przeniosą się na przykład na SŁOWACJĘ.