Zbudujesz dom bez pozwolenia

Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. PODKARPACIE. Inwestorzy przestaną być uzależnieni od urzędników

Powstał już projekt założeń nowych przepisów, które mają uprościć procedury i usprawnić proces budowy domów. Całkowicie zrewolucjonizuje on dotychczasowy przebieg takich inwestycji. Nowelizacja będzie dotyczyć prawa budowlanego oraz ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Inwestorzy nie będą już uzależnieni od urzędników.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej chce stworzyć nowe przepisy, które usprawnią proces budowlany. Obowiązujące obecnie prawo budowlane, które było już nowelizowane 86 razy stało się nieczytelne dla urzędników i inwestorów. Na razie wszystko jest w trakcie konsultacji i ostateczny wygląd nowelizacji prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ma zostać stworzony po konferencji w Warszawie, która odbędzie się 30 maja.

Wystarczy zgłoszenie z dołączonym projektem
Nowy zapis nie będzie wymagał już pozwolenia na tworzenie budynków, które nie przekroczą 5 tys. metrów sześciennych powierzchni i 12 metrów wysokości. Możliwe będzie skorzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia. Wystarczy zgłoszenie z dołączonym projektem budowlanym. Jeżeli w ciągu 30 dni nie sprzeciwi się starosta, będzie można rozpocząć budowę informując o tym organ nadzoru budowlanego.

Decyzja administracji będzie wymagana jedynie dla inwestorów planujących duże budowy. Również brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie stanie już na drodze do wydania zgody budowlanej. Proponowane zmiany mają też ograniczyć możliwości zabudowy na terenach zalewowych i osuwiskowych oraz zachęcić inwestorów do budowania na terenach wyposażonych w infrastrukturę techniczną.

Projekt konsultowany w  Rzeszowie
Założenia projektu były konsultowane już ze środowiskiem budowlanym na pierwszej regionalnej konferencji konsultacyjnej 23 kwietnia w Rzeszowie z udziałem wiceministra Janusza Żbika, Przewodniczącego Komisji Infrastruktury Sejmu RP Zbigniewa Rynasiewicza, prof. Zygmunta Niewiadomskiego.

Niestety, rzeszowscy urzędnicy odpowiedzialni za wydawanie zezwoleń na budowę domów, nie chcieli się wypowiedzieć jakie zdanie mają na temat przepisów, według których zniesiono by wymóg uzyskiwania zezwolenia na budowę domów. Od udzielenia odpowiedzi na ten temat uchylił się Andrzej  Tur, naczelnik Wydziału Budownictwa i Architektury w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie i Andrzej Skotnicki, dyrektor  Wydziału Architektury Urzędu Miasta w Rzeszowie.

***
To nie pierwszy pomysł na tego typu zmianę prawa budowlanego. Komisja Przyjazne Państwo proponowała już w nowelizacji ustawy budowlanej podobne rozwiązania, niestety Trybunał Konstytucyjny odrzucił projekt w całości uznając, że nowelizacja nie chroni praw stron trzecich. Miejmy nadzieję, że tym razem nie skończy się na planach i w życie wejdą w końcu przepisy, które ułatwią życie Polakom.

Blanka Szlachcińska, Mariusz Andres

do “Zbudujesz dom bez pozwolenia”

  1. realista

    Pomysł dobry ale jest to kolejny dowód, że prawo tworzy się po to aby niekompetentni urzędnicy byli je w stanie zrozumieć. Może zamiast zatrudniać niedouczonych krewnych powinno się do urzędów wreszcie zacząć zatrudniać osoby kompetentne.

  2. Józef

    Już po tym artykule (o ile ktoś przepisał to dokładnie z projektu Ustawy) będzie dopiero bałagan w stylu polskich autostrad z jakim dziś się spotykamy. Rozumie niechęć do urzędników zasiadających jako decydenci bez odpowiedniej praktyki zawodowej , ale z drugiej strony boję się pomyśleć co wyniknie z budowania każdy …. na swój strój. Oj zarobią adwokaci , zarobią …

  3. abc

    Fakt – podawanie powierzchni w metrach sześciennych sprawi, że znowelizowane prawo stanie sie czytelne dla urzedników;)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.