Zbyt długa praca szkodzi sercu

Fot. Archiwum

Przesiadywanie za biurkiem zwiększa ryzyko zawału lub śmierci z powodu chorób serca.

Wielogodzinne przesiadywanie za biurkiem może się źle skończyć. Długie godziny spędzane w pracy znacznie zwiększają ryzyko zawału. W lepszej sytuacji mogą być osoby pracujący na świeżym powietrzu i lubiący swoje zajęcie.

Uczeni z University College London przeanalizowali wyniki pochodzące z trwającego 12 lat badania z udziałem 7 tys. urzędników państwowych w średnim wieku. Otrzymany rezultat jest niepokojący. 11 lub więcej godzin spędzanych codziennie w pracy to aż o 67 proc. większe ryzyko zawału lub śmierci z powodu chorób serca w porównaniu do 7 lub 8 godzin. 10 godzin to wzrost ryzyka o 45 proc.

Według brytyjskich uczonych problem jest a tyle istotny, że liczbę spędzanych w pracy godzin powinno dopisać się do standardowej listy czynników ryzyka zawału, a lekarze powinni rutynowo pytać pacjentów o tę kwestię.

Wpływ pracy na zdrowie może być jednak nieco bardziej skomplikowany. Niezwiązani z brytyjskim badaniem eksperci zauważają, że zbyt długa praca może być tylko jednym z elementów niehigienicznego trybu życia, ogranicza jednocześnie ruch i sprzyja złemu odżywianiu. Według nich ważny może być też rodzaj wykonywanego zajęcia i to, czy sprawia nam ono satysfakcję. Na przykład farmerzy spędzają wiele godzin dziennie w polu i na ogół cieszą się dobrym zdrowiem.

Jeśli jednak praca jest siedząca, nieciekawa i trzeba w niej spędzać ponadprzeciętną ilość czasu, wtedy warto się zastanowić nad zmianą.

PAPLife, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments