Zdali egzamin na prawo jazdy, ale stracili uprawnienia

Osoby, które na starych zasadach zdawały egzamin na „prawko” kat B1, mogą teraz jeździć quadami i skuterami, a nie małym autem. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Kolejny absurd, jaki wynikł z nowej ustawy o kierujących pojazdami.

Ujawniamy kolejny absurd, jaki wynikł z nowej ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie 19 stycznia br. Osoby, które przed wejściem w życie zmian zdobyły prawo jazdy kategorii B1, teraz nie mogą już jeździć małymi samochodami, bo zmieniły się uprawnienia, jakie daje ta kategoria.

Kategoria B1 uprawniająca do jazdy małymi samochodami osobowymi możliwa była do zdobycia dla młodzieży już od 16 roku życia. Ci, którzy prawo jazdy zdali na starych zasadach korzystając z uprawnień podróżowali samochodami typu Smart czy odciążonymi maluchami, których masa własna nie przekracza 550 kg. Teraz jednak nie mogą nimi jeździć, bo wraz z ustawą zmienił się też zakres uprawnień dla posiadacza prawa jazdy kat. B1. Od 19 stycznia br. prawo jazdy kat. B1 uprawnia do prowadzenia quadów oraz pojazdów określonych dla kategorii AM, czyli skuterów.

Osoby, które wydały na kurs ok. 1,5 tys. zł, 200 zł na egzamin, 100 zł na dokument, a może jeszcze 5 tys. zł na samochód muszą teraz zrobić prawo jazdy kat. B, żeby znów mogli prowadzić auto. W ustawie nie ma ani słowa o okresie przejściowym, który umożliwiałby osobom, które uzyskały uprawnienia przed wprowadzeniem zmian, ich utrzymanie. Dlatego ci, którzy spieszyli się, by jeszcze w styczniu zdać egzamin, dziś mogą pożałować starań.

Resort transportu nie widzi żadnego problemu. Zdaniem ministerstwa, zakres kategorii B1 w Polsce zmienił się w wyniku implementacji dyrektywy 2006/126 i zgadza się teraz z tym, jaki jest w całej Unii Europejskiej.

bsz

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ZBKazimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ZB
Gość
ZB

Jak długo, jeszcze Polską będą rządzć partacze?.Kto nam zagraża bardziej od polityków?Tak wygląda Polska rzeczywistość.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Ja nie o takie Polskie walczylem….