Zdrowotne działanie modlitwy

Fot. Archiwum

Dla ofiar przemocy, rozmowa z bliską osobą może być dobrą terapią. Tymczasem naukowcy doszli do wniosku, że jeszcze korzystniejsza może być rozmowa z kimś, kto wydaje się być zupełnie nieosiągalny. Odkryli zdrowotne działanie modlitwy.

„Modlitwa sprawiedliwego może wiele”- możemy przeczytać na kartach Pisma Świętego. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak działanie rozmowy z Bogiem wpływa na człowieka. Po przeprowadzeniu badań wśród 62 kobiet, które były ofiarami przemocy ze strony partnera, doszli do wniosku, że modlitwa może przynosić wiele korzyści w trudnych chwilach. Maltretowane kobiety dzięki modlitwie lepiej radziły sobie z negatywnymi emocjami.

Uczestniczki badań były zróżnicowane pod względem wiekowym- od 19 do 72 roku życia. Różniło je też pochodzenie, miejsca zamieszkania i wykształcenie. Łączyło natomiast wspólne wyznanie: większość stanowiły chrześcijanki.

Dostrzeżono, że modlitwy pomagały ofiarom uwolnić swoje emocje, bez obawy o jakiekolwiek konsekwencje. Uczestniczki badania postrzegały Boga, jako „kochającego rodzica, bądź przyjacielską postać, która ich nie oceniała, ale wybaczała”. Nie bały się zatem wyrażać swojej złości podczas modlitwy, bo nie czuły się zagrożone agresywną reakcją, której zwykle doświadczały od swoich partnerów.

Autor badania uważa, że doświadczenie to wydaje się nie różnić od rozmowy z bliskim przyjacielem bądź rodzicem. Przypomina społeczną interakcję, tyle, że zamiast fizycznego odbiorcy, towarzyszy nam jego wyobrażenie.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments