Zdrowych rzeczy jemy bardzo mało

Fot. Archiwum

Polacy jedzą coraz mniej warzyw i owoców. Niespełna 21 proc. osób po 45 roku życia sięga po te bogate w witaminy i minerały produkty.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii “Pora ma pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” jeszcze rzadziej spożywają je osoby młode. Jedynie 13 proc. z nich je warzywa i owoce kilka razy dziennie.

Specjaliści żywienia zalecają, aby warzywa i owoce jeść kilka razy w ciągu dnia – a najlepiej pięć razy dziennie. Niestety niewielu Polaków może pochwalić się takim wynikiem.. Na pytanie jak często jesz warzywa i owoce, odpowiedź “kilka razy dziennie” wskazało niespełna 21 proc. osób powyżej 45. roku życia. Im młodsi respondenci, tym wynik był jeszcze gorszy. W grupie wiekowej pomiędzy 25. a 44. rokiem życia, odpowiedź tę wskazało niecałe 18 proc. Szczególnie niepokojące jest to, że warzywa i owoce najrzadziej są spożywane przez osoby młode, pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, z których jedynie 13 proc. sięga po nie kilka razy dziennie.

– Większość badanych deklaruje, że spożywa warzywa i owoce codziennie lub prawie codziennie. Taką odpowiedź wskazało 56 proc. Jest to jednak za mało, by dostarczyć organizmowi wszystkich składników, których potrzebuje – mówi Agnieszka Falba, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

– Dietetycy zalecającą spożywanie kilku porcji warzyw i owoców dziennie, co potwierdziło jedynie 18 proc. naszych respondentów. Oznacza to, że jedynie co piąty Polak je warzywa i owoce wystarczająco często – dodaje.

opr.p

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
felczer
felczer
8 lat temu

Winogrona to zabojstwo dla osob w srednim i starszym wieku. To nieomaj czysta glukoza przyswajana natychmiast przez organizm. Dla ludzi w tym wieku podatnych na cukrzyce to zabojstwo dla organizmu.