Ze zmarszczkami do… dentysty

Przyczyną wiotczejącej skóry twarzy jest często starzenie się zębów, postępujące z upływem czasu ich ścieranie, a nawet pojedyncze ubytki. Dlatego walkę ze zmarszczkami warto rozpocząć w gabinecie stomatologa.

Jak przekonuje dr nauk med. Mariusz Duda, stomatolog pomaga nie tylko leczyć nasze uzębienie, często jest również sprawcą młodszego wyglądu pacjentów.

„Okazuje się, że zabiegi z zakresu implantologii i stomatologii estetycznej skutecznie rozprawiają się ze zmarszczkami wokół ust i zmarszczkami mimicznymi twarzy. Osoby, które regularnie odwiedzają dentystę i uzupełniają ubytki nie pozwalając zębom się zestarzeć, są mniej narażone na efekty starzenia się skóry – mówi dr nauk med. Mariusz Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic w Katowicach.

Jedną z pierwszych oznak starzenia się zębów jest ich ścieranie. Zęby tracą wtedy swoją naturalną długość, a szczęki zaczynają na siebie nachodzić, skracając tym samym dotychczasową odległość między brodą na nosem. Efektem tych zmian jest zapadnięcie się dolnej części twarzy i zachwianie jej dotychczasowych proporcji.

„Skóra twarzy potrzebuje dobrego oparcia, swoistych rusztowań, które ją napinają, utrzymują we właściwej rozciągliwości i na właściwej wysokości. W momencie, kiedy nasze zęby się ścierają, tracimy takie podparcie. Proces ten jest intensywniejszy, kiedy dochodzi do utraty zębów. Skóra, szczególnie wokół ust, traci całkowicie naturalne oparcie i zanika jej elastyczność. Nad górną linią ust powstaje charakterystyczna siatka zmarszczek, a same usta ulegają zwężeniu” – wyjaśnia dr Duda.

Jeśli w porę nie zadbamy o nasze uzębienie, kości szczęki zaczną zanikać, co może doprowadzić do zmian w pracy mięśni twarzy decydujących o napięciu skóry i mimice – ostrzega stomatolog.
Starte zęby można przedłużyć np. za pomocą koron wykonanych z porcelany. Jak zapewniają stomatolodzy są one trwałe, a ich zastosowanie wystarczy na kilkadziesiąt lat. Jeśli problemem jest brak zębów rozwiązaniem są implanty, które rozwiązują cały szereg problemów estetycznych – uzupełniają ubytki, pozwalają na zachowanie kości szczęki. W efekcie owal twarzy nie zmienia się, napięta skóra wokół ust zachowuje elastyczność, a policzki nie zapadają się.

(PAP, bez)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments