Zegar słoneczny powstanie na ścianie budynku obok ratusza?

Miasto chce, by ta obecnie pustą ścianę przyozdobił zegar słoneczny i malowidło. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Niezagospodarowana ściana widniejąca nieopodal ratusza (należy do sąsiadującego z nim budynku) kłuje w oczy prezydenta Tadeusza Ferenca. Do tego stopnia, że postanowił ją urozmaicić.

Chce, by pojawił się na niej zegar słoneczny i mural, czyli naścienne malowidło, na które niedawno napatrzył się w Berlinie. Skoro z Dubaju mamy kwiatowe kosze na śmieci, czegóż by zatem nie można było wykonać muralu rodem z Berlina? Jak zatem idą prace mające na celu przyozdobienie ściany?

Jeżeli chodzi o pomysł zegara słonecznego, miasto nawiązało już kontakt z artystą, któremu można by powierzyć realizację zadania. Zanim jednak zabierze się do pracy, samo wykonanie trzeba będzie skonsultować z konserwatorem zabytków, podobnie zresztą jak w przypadku realizacji muralu.

Jednak jakie konkretnie malowidło przyozdobi ścianę budynku jeszcze nie wiadomo. Ratusz zastanawia się nad motywem przyrodniczym, surrealistycznym lub historycznym.

ksz

do “Zegar słoneczny powstanie na ścianie budynku obok ratusza?”

 1. blokers

  Panie tadku najpierw wybuduj sobie zegar słoneczny u siebie na stodole

 2. Kasprzak

  To raczej będzie zegar nocny… księżycowy ? Jakiś obrazek to nie najgorszy pomysł, byle nie reklamy…

 3. Dharani

  Obawiałbym się jedynie tego „zlecenia artyście” – czy to ktoś, kto umie zrobić zegar słoneczny, czy też ktoś kto umie malować, a nad zegarem się dopiero zastanowi?

 4. clonx

  bardzo dobrze. zegar to moze sobie odpuscmy ale malowidlo czemu nie. powinno byc ich wiecej w miescie. to na placy farnym przedstawiajace plan dawnego rzeszowa jest bardzo fajne. moze czas juz wlasnie pomyslec o nastepnych

 5. pniok rzeszowski

  Na zachodniej scianie budynku ?
  Co to budynek obroca na poludnie czy slonce ustawia odpowiednia strona do budynku.
  Pomysly te tumany maja nad podziw udane !

  • Pietia

   a tam…przeciez Rzeszów to stolica innowacji – wszystko jest mozliwe i zegar na zachodniej scianie również :) co tam – polecenie i wykonać :) najwyżej bedzie to światło odbite :):):)

  • Dharani

   To żaden problem – na budynku można wykonać zegar słoneczny z dosłownie dowolnej strony. Oczywiście uwarunkowuje to zakres godzin, które zegar wskaże, ale moż być nawet na ścianie północnej (choć wtedy pokaże tylko do 3 godzin od wschodu słońce i tyleż przed samym zachodem). Oczywiście zrobienie takiego zegara wymaga już bardziej zaawansowanej wiedzy niż przy zegarze horyzontalnym, ale nadal jest możliwe. Jeśli miasto zwróci się z tematem do człowieka wiedzącego co robi, to nie będzie problemu. Zakładając oczywiście, że na ścianę padają czasem promienie słoneczne :)

   Więcej na ten temat tutaj: http://gnomonika.pl/news.php?id=48

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.