Zegar słoneczny powstanie na ścianie budynku obok ratusza?

Miasto chce, by ta obecnie pustą ścianę przyozdobił zegar słoneczny i malowidło. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Niezagospodarowana ściana widniejąca nieopodal ratusza (należy do sąsiadującego z nim budynku) kłuje w oczy prezydenta Tadeusza Ferenca. Do tego stopnia, że postanowił ją urozmaicić.

Chce, by pojawił się na niej zegar słoneczny i mural, czyli naścienne malowidło, na które niedawno napatrzył się w Berlinie. Skoro z Dubaju mamy kwiatowe kosze na śmieci, czegóż by zatem nie można było wykonać muralu rodem z Berlina? Jak zatem idą prace mające na celu przyozdobienie ściany?

Jeżeli chodzi o pomysł zegara słonecznego, miasto nawiązało już kontakt z artystą, któremu można by powierzyć realizację zadania. Zanim jednak zabierze się do pracy, samo wykonanie trzeba będzie skonsultować z konserwatorem zabytków, podobnie zresztą jak w przypadku realizacji muralu.

Jednak jakie konkretnie malowidło przyozdobi ścianę budynku jeszcze nie wiadomo. Ratusz zastanawia się nad motywem przyrodniczym, surrealistycznym lub historycznym.

ksz

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
blokersKasprzakDharaniPietiaclonx Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blokers
Gość
blokers

Panie tadku najpierw wybuduj sobie zegar słoneczny u siebie na stodole

Kasprzak
Gość
Kasprzak

To raczej będzie zegar nocny… księżycowy ? Jakiś obrazek to nie najgorszy pomysł, byle nie reklamy…

Dharani
Gość
Dharani

Obawiałbym się jedynie tego „zlecenia artyście” – czy to ktoś, kto umie zrobić zegar słoneczny, czy też ktoś kto umie malować, a nad zegarem się dopiero zastanowi?

clonx
Gość
clonx

bardzo dobrze. zegar to moze sobie odpuscmy ale malowidlo czemu nie. powinno byc ich wiecej w miescie. to na placy farnym przedstawiajace plan dawnego rzeszowa jest bardzo fajne. moze czas juz wlasnie pomyslec o nastepnych

pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

Na zachodniej scianie budynku ?
Co to budynek obroca na poludnie czy slonce ustawia odpowiednia strona do budynku.
Pomysly te tumany maja nad podziw udane !

Pietia
Gość
Pietia

a tam…przeciez Rzeszów to stolica innowacji – wszystko jest mozliwe i zegar na zachodniej scianie również :) co tam – polecenie i wykonać :) najwyżej bedzie to światło odbite :):):)

Dharani
Gość
Dharani

To żaden problem – na budynku można wykonać zegar słoneczny z dosłownie dowolnej strony. Oczywiście uwarunkowuje to zakres godzin, które zegar wskaże, ale moż być nawet na ścianie północnej (choć wtedy pokaże tylko do 3 godzin od wschodu słońce i tyleż przed samym zachodem). Oczywiście zrobienie takiego zegara wymaga już bardziej zaawansowanej wiedzy niż przy zegarze horyzontalnym, ale nadal jest możliwe. Jeśli miasto zwróci się z tematem do człowieka wiedzącego co robi, to nie będzie problemu. Zakładając oczywiście, że na ścianę padają czasem promienie słoneczne :)

Więcej na ten temat tutaj: http://gnomonika.pl/news.php?id=48